Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  22 °C
Rôzne

Známa škola je v meste jedna z najmladších: V tomto ju ale prekoná málokto!

Základná škola Slovanská v Považskej Bystrici si už desaťročie drží stabilný počet žiakov. Čím sa môže pochváliť?

Ilustračný obrázok k článku Známa škola je v meste jedna z najmladších: V tomto ju ale prekoná málokto!
Zdroj: TASR

Základná škola Slovanská na sídlisku Hliny v Považskej Bystrici je jednou z najmladších škôl v regióne, v minulom roku oslávila iba 30. výročie svojho vzniku. Za tri desaťročia sa škola v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Považská Bystrica vypracovala medzi najlepšie základné školy nielen v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK), ale aj v rámci Slovenska. Podľa riaditeľa školy Vladimíra Šebeňa je sídlisko Hliny súčasťou komplexu, ktorý tvoria sídliská SNP, Zakvašov a Hliny. Na sídlisku SNP základná škola existovala už dávnejšie, na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia však rástol počet detí a vznikla potreba vybudovať ďalšiu školu.

Jeden pavilón otvorili v roku 1986, od roku 1987 funguje ako plnoorganizovaná škola so školským klubom, telocvičňou a jedálňou. Čo sa počtu žiakov týka, držíme si už desať rokov počet žiakov tesne nad 400, škola je plne vyťažená. Pôvodne bola plánovaná ako 16-triedna, momentálne máme 21 tried,“ priblížil Šebeň.

Synonymom ZŠ Slovanská je v Považskej Bystrici predovšetkým hádzaná, ktorá je pod Manínom športom číslo jedna.

Škola má športové zameranie, v piatich športových triedach sa chlapci venujú hádzanej, dievčatá volejbalu. „Okrem športu je našou ďalšou prioritou prírodovedné zameranie, výučba informačných technológií a cudzích jazykov, ktoré naši žiaci študujú od prvého ročníka. V poslednom čase sa hovorí najmä o polytechnickej výchove. My máme výhodu, že sme nikdy nezrušili školské dielne (stolárska, zámočnícka, kuchynka). Deti sa učia robiť s drevom, plastmi, kovmi, papierom, ale napríklad sa venujú aj elektronickým stavebniciam,“ doplnil riaditeľ.

Výsledky žiakov v športových a vedomostných súťažiach, ale aj v testovaní deviatakov radia školu už niekoľko rokov medzi najlepšie v TSK i na Slovensku. V tohtoročnom hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) skončila ZŠ Slovanská na štvrtom mieste v rámci kraja a 18. priečku obsadila v rámci celého Slovenska.

Podľa riaditeľa sa v rámci finančných možností snaží škola každoročne investovať do zveľaďovania interiéru a exteriéru. „Najväčším problémom bola plochá strecha, ktorá bola deravá ako riečica. V roku 2001 sme ju vymenili za sedlovú a odvtedy sa materiálne podmienky výrazne zlepšili. Všetko sa vymaľovalo, menili sa podlahy, stoly a stoličky v triedach, na 80 percent je vymenené zariadenie kuchyne, kompletne sme zrekonštruovali WC. Postupne sme vymenili všetky okná, pribudol kamerový systém, v telocvični starú podlahovú krytinu nahradil moderný taraflex, kompletne sa zrekonštruovali elektroinštalácie, okná i osvetlenie," dodal riaditeľ.

Na škole funguje školský klub a bohatá krúžková činnosť. V asi 40 krúžkoch sa deti venujú športu, počítačovým zručnostiam, tancu, ekológii (Zelená škola). Pre najmenších sú okrem športových k dispozícii aj krúžky, kde deti rozvíjajú šikovnosť, zručnosť, logiku. „Krúžkovú činnosť poskytujeme aj deťom z okolitých materských škôl. My spoznáme deti, ktoré na našu školu prídu, na druhej strane deti sa zoznámia s učiteľmi a prostredím ešte pred nástupom do základnej školy,“ uzavrel Šebeň.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Čísla, ktoré by nás mali zaujímať: INEKO takto ohodnotil finančné zdravie Považskej

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR