Filip Chudý Samospráva Rôzne

Zmeny cien v považskobystrických jedálňach: Niektorí zaplatia menej, iní viac

Školské jedálne v Považskej Bystrici budú ponúkať svoje služby v novej cenovej hladine. Pozrite si, čo sa mení.

Ilustračný obrázok k článku Zmeny cien v považskobystrických jedálňach: Niektorí zaplatia menej, iní viac
Zdroj: TASR

Považskobystrickí poslanci na májovom zastupiteľstve tiež schválili návrh „Doplnku č. 1 k Všeobecne záväznému nariadeniu Mesta Považská Bystrica, ktorým sa určuje výška príspevkov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Považská Bystrica.“ Návrh bol podľa slov hovorkyne mesta Ivety Pagáč Kováčikovej spracovaný na základe novely príslušných ustanovení zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Novelou bola podľa slov hovorkyne okrem iného zavedená štátna dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom detí. Dotácia vo výške 1,20 eur na deň a dieťa je poskytovaná na predškolákov v materských školách od 1.1.2019 a na všetkých prihlásených žiakov v základných školách od 1.9.2019 po splnení viacerých podmienok. „Od 1.9.2019 budú platiť nové Finančné pásma na nákup potravín, ktoré vydalo Ministerstvo školstva, VVaŠ SR. Zmenené pásma reagujú na zvýšenie cien potravín,“ ozrejmila hovorkyňa.

„Vedúce školských jedální majú pri terajšej platbe od rodičov stále väčší problém dodržať predpísané výživové dávky, nutričné hodnoty, pestrosť stravy, či materiálno-technické normy pri príprave stravy pre deti. Prijatím návrhu bolo schválené z troch možných Finančných pásiem uplatňovať v našich školských jedálňach od 1.9.2019 prostredné (druhé) pásmo, ktoré umožní dodržiavať uvedené podmienky pri príprave stravy,“ povedala Pagáč Kováčiková.

Ako ďalej uviedla, v MŠ sa zvyšuje limit na nákup potravín oproti terajšiemu stavu o 0,26 eur, na I., II. stupni ZŠ a pre dospelých stravníkov o 0,14 eur. Schválená tiež bola úprava režijných nákladov o 0,05 eura za stravníka za jeden stravovací deň. „Treba zdôrazniť, že predškoláci v MŠ a všetci žiaci v ZŠ majú nárok na štátnu dotáciu 1,20 eur na jeden deň, takže zmena pásma sa na celkovej platbe za stravu prejaví minimálne a rodičia budú platiť výrazne menej ako doteraz,“ vysvetlila.

Podľa jej slov v MŠ napr. za predškoláka doteraz platili rodičia za desiatu, obed a olovrant spolu 25,80 eur za priemerný mesiac, od septembra 2019 to bude 8,00 eur. „Za deti do 5 rokov sa bude platiť o 6,20 eur mesačne viac, okrem detí z rodín poberajúcich dávky v hmotnej núdzi a s príjmami na hranici životného minima, ktoré budú doplácať 8 eur mesačne. V ZŠ platili na I. stupni 22,20 eur a od septembra budú platiť 2,00 eurá mesačne, na druhom stupni platili za mesiac 23,80 eur a od 1. septembra sa zníži platba na 3,60 eur. Zvýšením finančných pásiem sa samozrejme zvýši aj cena obeda pre dospelých stravníkov o 0,50 eur a bude stáť 2,60 eur,“ doplnila.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

E-recept si môžete vybrať v ktorejkoľvek lekárni

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie