Šport Iné športy

Životné nástrahy ju nezastavili: Úspech Veroniky (12) z považskobystrického klubu

V Ždiari sa konal úspešný 10. ročník majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád. Dve víťazstvá idú aj k nám.

Ilustračný obrázok k článku Životné nástrahy ju nezastavili: Úspech Veroniky (12) z považskobystrického klubu
4
Galéria
Zdroj: TASR

Športovci s mentálnym postihnutím absolvovali cez víkend v Monkovej doline v Ždiari úspešný 10. ročník majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v zimných športoch. Pre združenie Špeciálne olympiády Slovensko to bolo prvé veľké súťažné podujatie v tomto roku. „Sme radi, že 10. ročník majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v zimných športoch sa nám vydaril. Vlani sme na tomto podujatí naším športovcom predstavili nový šport Špeciálnych olympiád – snežnice a tento rok sme už v tejto disciplíne aj súťažili,” povedala Jana Gantnerová, projektová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Na snežniciach sa nakoniec do cieľovej rovinky dostalo vyše 60 súťažiacich. „V tomto športe vidíme veľký potenciál. Je vhodný pre všetkých športovcov s ľahším, ale predovšetkým i s ťažším stupňom postihnutia, je veľkou zábavou pre deti aj dospelých a zároveň skvelým cvičením na rozvoj koordinácie a rovnováhy,“ dodala Jana Gantnerová. V Ždiari si svahy a trate vyskúšalo spolu 24 zjazdárov a cez 40 bežkárov, ktorých počet oproti vlaňajšku stúpol.

V bežeckom lyžovaní bol opäť najúspešnejší dvojnásobný medailista zo Svetových zimných hier Špeciálnych olympiád 2017, 26-ročný Jakub Kriššák z Malužinej. Medzi ženami si dve víťazstvá vybojovala Veronika Máčková (12 rokov) z ŠK Manín Považská Bystrica. Medzi zjazdárkami vynikala Petra Vráblová (24) z ŠK Hrabiny, v tejto disciplíne, ale aj na celom podujatí, bol najmladším účastníkom iba deväťročný Alexej Polomský z Modry.

V Ždiari sa členovia Špeciálnych olympiád Slovensko zoznámili aj s programom FIT 5. „Je súčasťou celosvetového projektu Zdraví športovci a cieľom je cvičiť aspoň 5-krát v týždni. Staráme sa o to, aby naši športovci, tréneri, učitelia a rodičia boli vzdelaní aj v oblasti zdravého životného štýlu. Vydali sme k tomuto program prehľadne spracovanú príučku. Krok po kroku vysvetľuje športovcovi s mentálnym postihnutím ako zdravo jesť, koľko piť, ako cvičiť vytrvalosť, silu, ohybnosť a rovnováhu. Obsahuje veľa obrázkov a fotografií. Napríklad obrázkom bejzbalovej loptičky znázorňuje, aká veľká by mala byť porcia ryže. Teší nás, že špeciálni olympionici budú vďaka tomuto programu viac fit,“ povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Príručka je dostupná aj na stránke www.specialolympics.sk.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Zábery z 10. MSR Špeciálnych olympiád: Dve víťazstvá aj do Považskej
4
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie