Filip Chudý Rôzne

Žiačikovia z Považskej vyrazili učiteľke dych: Nominácia na Detský čin roka

Detský čin roka predstavuje hrdinské činy tých najmenších. Medzi nominovanými je tento rok aj skutok z Považskej Bystrice.

Ilustračný obrázok k článku Žiačikovia z Považskej vyrazili učiteľke dych: Nominácia na Detský čin roka
Zdroj: TASR

Projekt Detský čin roka je školský projekt zameraný na netradičnú formu etickej výchovy a zanecháva výraznú stopu na deťoch pri uvedomovaní si skutočných ľudských hodnôt v našej každodennosti. Projekt deti motivuje ku konaniu dobrých skutkov a ponúka veľkú škálu pozitívnych reálnych detských hrdinov, ktorí v skutočných situáciách vedeli nájsť tie správne riešenia. Počas doterajších 19 rokov fungovania projektu sa do neho zapojilo 1,5 milióna detí detí z celého Slovenska.

V prvej etape projektu motivovali deti k robeniu dobrých skutkov a vyzvali deti i verejnosť k zaslaniu príbehov o dobrých skutkoch detí. Písali deti, učitelia, rodičia i neznámi ľudia, ktorým deti pomohli. Dobré skutky urobili deti zo 77 slovenských škôl. Výberová komisia vybrala 35 nominovaných skutkov v nasledovných siedmych kategóriách: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.

V kategórii Dobrý nápad je nominovaný aj čin detí zo ZŠ Nemocničná, na ktorý listom upozornila pedagogička Zuzana Sádecká. Skutok vykonal kolektív žiakov tretej triedy v minulom školskom roku. Konkrétne deti začali predávať výrobky z prírodnín, aby tak finančne pomohli chorým deťom.

Znenie listu, v ktorom je skutok popísaný

Všetko sa začalo 74 centami. Možno si poviete, že je to smiešne, zanedbateľná čiastka. Príbeh, ktorý tieto centy skrývajú však zanedbateľný nie je. Deti si v rámci hry v areáli školského dvora vytvorili stanoviská, kde si medzi sebou predávali výrobky z prírodnín. Wendy, Aničku, Barborku a Soničku však napadlo predávať tieto výrobky aj dospelákom, ktorí šli okolo. Na druhý deň prišli slávnostne so 74 centami.

Pochválila som ich za vynaliezavosť a povedala som, že za peniažky si už môžu kúpiť aj čokoládu. Vtedy na mňa pohoršene pozreli a povedali: ,,Ale my zbierame peniažky pre choré deti!“ Vyrazili mi dych. Malé deti chcú pomôcť iným deťom. Túto krásnu myšlienku sme nemohli nechať tak. Pomôcť sa rozhodla celá trieda. Pri príležitosti besiedky pre rodičov a starých rodičov sme vytvorili predajný stánok s našimi výrobkami.

Deti rodičom vysvetľovali, ako chcú peniaze použiť a s čoraz väčším úsmevom vhadzovali zárobok do pokladničky. Podarilo sa nám vyzbierať 170 eur. Svoju radosť vymenili za radosť iných. Po vzájomnej dohode sme sa rozhodli finančne pomôcť rodine s tromi ťažko chorými detičkami. Tie nám nakreslili aj obrázok, ktorý nám visí nad tabuľou a ešte dlho aj bude. Bude pripomienkou, že aj drobných 74 centov môže odštartovať úžasnú myšlienku. Bude pripomínať, že aj malé deti vedia v sekunde prerásť dospelákov. Bude pripomienkou, že chuť pomôcť je sladšia ako chuť čokolády.

Hlasovať môžete aj vy

Rozhodnúť o víťazovi ankety Detský čin roka 2019 môžete aj vy, a to prostredníctvom online hlasovania pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk.

Podporiť obdivuhodný čin žiakov ZŠ Nemocničná môžete hlasom priamo TU.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Vyhlásenie ocenení Detský čin roka 2018, po ktorom išlo jedno do ZŠ Nemocničná.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie