Filip Chudý Rôzne

Záverečná fáza revitalizácie centra Považskej: VIZUALIZÁCIE, ako to má vyzerať

V považskobystrickej centrálnej mestskej zóne začala záverečná fáza revitalizácie. Akú sú plány a čo má pribudnúť?

Ilustračný obrázok k článku Záverečná fáza revitalizácie centra Považskej: VIZUALIZÁCIE, ako to má vyzerať
21
Galéria

V súčasnosti prebieha záverečná fáza revitalizácie centrálnej mestskej zóny (CMZ) v Považskej Bystrici, tá sa týka časti, ktorá je najbližšie k starému cintorínu. Dokončiť by ju chceli tento rok. Momentálne prebiehajú územné práce na chodníkoch, ktoré trochu komplikujú siete, ktoré sa tam nachádzajú. Trvať by tieto práce mali ešte niekoľko týždňov, v júli je potom na pláne výsadba zelene, pričom pribudnú aj nové lavičky a prašné brány, ktoré budú rozprašovať vodu počas horúcich mesiacov.

„V tomto roku plánujeme ukončiť celú revitalizáciu CMZ. Nadväzujeme na projekt ešte z čias socializmu, ktorý sa vtedy nedokončil v tej časti, kde sa aktuálne robí. Tento rok už chceme mať všetky zemné aj výsadbové práce za sebou, aby CMZ už plne slúžila obyvateľom a nemuseli sa tu už v budúcnosti robiť väčšie zásahy, len údržba,“ povedal primátor Považskej Bystrice Karol Janas.

Pozdĺž všetkých chodníkov bude závlahový systém, ktorý by mal chrániť výsadbu. V aktuálne revitalizovanej časti pribudnú väčšie stromy, pričom sa vytvorí tiež koridor, ktorý vizuálne oddelí CMZ od cintorína. „Pôjde o mestský park, ktorý bude určený hlavne na príjemný oddych a relax. Hotové to chceme mať v polovici júla, aby v lete už normálne fungoval,“ doplnil primátor s tým, že stavebné práce a chodníky sú vysúťažené na 47 000 eur, suma za zeleň je ešte v štádiu riešenia.

V pláne je aj to, aby CMZ bola prepojená s kalváriou, no cesta medzi nimi popri cintoríne sa má opravovať až v budúcom roku, pričom bude len pre peších a cyklistov. Ďalšie úpravy majú byť potom aj na samotnej kalvárii. „Dostávame tiež podnety na vylepšenie tej časti CMZ, ktorá je už opravená. Vyvýšiť by sa preto malo kultúrne pódium. Najviac žiadostí je na rozšírenie detského ihriska, čo máme tiež v pláne,“ uviedol považskobystrický primátor.

Ďalšia etapa výsadby zelene v CMZ bude nadväzovať na súčasnú zeleň. „Výsadby stromoradia a vysoké stromy pôjdu zruba v líniách peších chodníkov, pričom ich doplnia izolačné bariéry, napr. od rodinných domov sú v pláne živé ploty. Od cintorína budú stromy slúžiť aj ako hluková bariéra. Pribudnúť by malo navyše 18 lavičiek s opierkami a štyri bez opierok. Sústredené budú hlavne v kruhoch, z ktorých jeden je už hotový a druhý sa robí. Navrhli sme to tak, aby ľudia v tejto časti sedeli v tieni stromov,“ vysvetlila mestská architektka Daniela Šešová.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Považskobystrická centrálna mestská zóna bude mať nový šat: Pozrite aký
21
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie