Filip Chudý Rôzne Video

Zarazený minister niečo také ešte nevidel: Keď sa nevedia dohodnúť…

Okresný súd v Považskej Bystrici už sídli v novej modernej budove. Čo zarazilo samotného ministra spravodlivosti?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Prerobená budova Luxor na Školskej ulici sa stala novým domovom Okresného súdu v Považskej Bystrici. Ako sme už informovali, Ministerstvo spravodlivosti SR na nákup budovy podľa svojej hovorkyne Zuzany Drobovej vyčlenilo rozpočtové prostriedky v celkovej výške 4 284 440,78 eur, pričom nákup mal realizovať v decembri 2019 samotný OS. Jeho predsedníčku Helenu Loduhovú v januári 2020 minister spravodlivosti Gábor Gál odvolal, pričom dôvodom malo byť manažérske zlyhanie spojené s prechodom súdu do nových priestorov.

„V momente, keď niektorý predseda nespĺňa svoje zákonné povinnosti, medzi čo patrí aj hospodárne nakladanie so štátnymi financiami, ja nemám čo čakať. Dali sme aj náhradný termín, kedy sa súd presťahuje, ale ani to nebolo využité… Vidíte, že ako rýchlo to podpredseda súdu dokázal zorganizovať (8 dní trvalo sťahovanie, pozn.),“ vysvetlil odvolanie predsedníčky súdu Gál s tým, že za tým netreba hľadať nič politické.

Nevedeli sa dohodnúť

Minister novú budovu slávnostne otvoril v utorok 25. februára. Nevidí na tom krátko pred voľbami nič politické, keďže nekandiduje. „Presťahovanie z hospodárskeho hľadiska bolo nutné,“ povedal. Minister spravodlivosti vysvetľoval, prečo sa okresný súd sťahoval zo štátnej budovy ABŠO do novej, ktorá sa musela kúpiť: „Tá budova nepatrí pod náš rezort a nevedeli sme sa dohodnúť.“ Pre doplnenie, ABŠO patrí pod ministerstvo vnútra.

Podľa jeho slov hľadali nové priestory pre považskobystrický súd viacerí jeho predchodcovia, pričom stále bola vízia, že sa kúpi nová budova, ktorú si aj on osvojil. „A keď sa našla vhodná budova, tak sa kúpila,“ vysvetlil s tým, že nábytok museli na súd presťahovať ten, čo mali, čiže žiadne výrazné náklady ku kúpe budovy nepribudli.

Vojenská správa súkromníkovi

V minulosti sa najviac hovorilo o tom, že OS presídli „cez cestu“ do budovy bývalej vojenskej správy, ktorá v tom čase patrila mestu, pričom malo na to byť vyčlenených 500 000 eur. „To bolo ešte pred mojím príchodom na post ministra, pričom to bolo odmietnuté z hospodárskych dôvodov. Takže bývalá vojenská správa už nebola v hre, keď som ja nastúpil,“ ozrejmil Gál. Do úradu nastúpil v marci 2018.

Pre pripomenutie, mesto Považská Bystrica predalo budovu bývalej vojenskej správy súkromnej spoločnosti. Poslanci odklepli na konci roka 2017 predaj za 281 000 eur, pričom jej hodnota podľa znaleckého posudku bola 562 000 eur. A v roku 2015 bola znaleckým posudkom ocenená dokonca na 728 000 eur.

Ešte archív

Podľa podpredsedu súdu Róberta Jankovského, ktorý je poverený vedením OS, priestory v budove ABŠO už súdu nevyhovovali a pracovné podmienky boli ťažké. „Roky trvalo, kým sa našli financie a vhodná budova, potom sa musela prestavať pre podmienky okresného súdu. Som podpredsedom súdu 13 rokov, ale otázka výberu budovy a uzatvorenie zmluvy nebola moja parketa. Ja som sa zaoberal otázkami chodu súdu,“ doplnil s tým, že ešte musia presťahovať archív súdu, čo je cca 80 až 100 ton materiálov.

Parkovanie a miestnosti

Parkovacích miest pri budove je približne 25, čo by malo stačiť pre zamestnancov súdu. „Čo sa týka verejnosti, advokátov, obhajcov a pod., tí všetci budú musieť parkovať na priľahlých parkovacích plochách. Ale tak to bolo riešené aj v starých priestoroch,“ konštatoval Jankovský.

Zachovaný je podľa jeho slov aj počet pojednávacích miestností. „Máme teda jednu trestnú pojednávaciu miestnosť, ktorá je spojená s eskortnou miestnosťou. Polícia a väzenská stráž má tak samostatný vchod mimo ten klasický pre verejnosť, čo je oveľa lepšie ako predtým. A ešte máme päť civilných pojednávacích miestností,“ doplnil podpredseda považskobystric­kého súdu.

Zarazený minister

Nová budova okresného súdu vzbudzuje pozornosť aj svojím dizajnom. Minister spravodlivosti taký doteraz videl len na súkromných budovách moderného charakteru. „Najprv som zostal zarazený, lebo takúto štátnu budovu som ešte nevidel. Ale asi kráčame s dobou, čo ma teší. Je to síce hrdza, ale zároveň patina. Som rád, že už aj štát má budovu s takýmto moderným dizajnom,“ doplnil Gál.

Na dizajn ťažšie hľadal slová aj Jankovský, no uviedol, že fasáda je údajne bezúdržbová. „Vysvetlili mi, že je to oceľ, ktorá chytí patinu. Čiže hrdzu zvonku a dovnútra neprenikne. Nie je to teda lacný materiál. Treba si však na ten vzhľad asi zvyknúť a po čase sa nám to bude páčiť,“ dodal.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Páči sa vám nová budova Okresného súdu v Považskej Bystrici?

Áno 39.5%
Nie 60.5%

Pozrite si aj zábery z budovy.

Pozrite na FOTO, ako vyzerajú nové priestory Okresného súdu v Považskej Bystrici
28
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie