Samospráva

Z Jasenice až k Matovičovi: V obci budú mať nového starostu

Známa obec z Považskobystrického okresu bude mať nového starostu. Richard Pekar totiž končí vo funkcii. Kto ho nahradí?

Ilustračný obrázok k článku Z Jasenice až k Matovičovi: V obci budú mať nového starostu
Zdroj: TASR/Obec Jasenica

Obecné zastupiteľstvo v Jasenici riešilo mimoriadne témy ohľadne najvyššieho vedenia obce. V programe malo tri dôležité body v poradí odvolanie zástupcu obce, menovanie zástupcu obce a vzdanie sa funkcie starostu obce.

Najprv prítomní poslanci jednohlasne odvolali zástupcu starostu Milana Jankoviecha, následne na toto uvoľnené miesto schválili Martinu Zelenákovú a nakoniec zobrali na vedomie vzdanie sa funkcie starostu Richarda Pekara (SaS, OĽaNO, PS, Zmena zdola, DÚS, Nova) k 15. máju 2020. Uvádza sa to v zápisnici zo zastupiteľstva.

K Matovičovi

Ako sa v nej ďalej píše, starosta Jasenice informoval poslancov, že dostal ponuku nastúpiť do výkonu funkcie na Úrad vlády SR. „Po zvážení ponuky sa ju rozhodol prijať. Keďže výkon vedúcej funkcie v štátnej správe je nezlúčiteľný s výkonom funkcie starostu, musí sa vzdať funkcie,“ ozrejmili. Podľa medializovaných informácií by sa mal stať šéfom tlačového oddelenia.

V zápisnici sa ďalej uvádza, že Pekar sa poďakoval poslancom za spoluprácu a svojej zástupkyni Martine Zelenákovej za to, že je ochotná podujať sa na túto funkciu. „Zároveň zdôraznil, keďže sa podarilo dotiahnuť do realizačnej podoby výstavbu rozšírenia vodovodu, že bude nápomocný pri realizácii projektu aj pri riešení ostatných záležitostí obce,“ dodali.

Voľby v októbri

Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR ozrejmil, že podľa zákona o obecnom zriadení, ak zanikne starostovi mandát pred uplynutím funkčného obdobia, plní úlohy starostu v plnom rozsahu zástupca starostu, pričom zástupcom starostu môže byť iba poslanec obecného zastupiteľstva. „Zastupovanie starostu sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu,“ konštatujú.

Ďalej uviedli, že jedným z dôvodov na vyhlásenie volieb do orgánov samosprávy obcí podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva je zánik mandátu starostu v obci. „Kandidátnu listinu môže podať politická strana alebo kandidát bez politickej príslušnosti najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb zapisovateľovi miestnej volebnej komisie. Najbližšie voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlásil predseda Národnej rady Slovenskej republiky a určil deň konania volieb na 3. októbra 2020,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie