Filip Chudý Rôzne

Výnimočné nebo nad Považskou a okolím: Najkrajšie noci v roku sa blížia, FOTO

Čakajú nás augustové noci, kedy sa oplatí zdvihnúť zrak na nekonečnú oblohu a vychutnať si toto letné vesmírne divadlo. Kde sa to dá u nás pozrieť?

Ilustračný obrázok k článku Výnimočné nebo nad Považskou a okolím: Najkrajšie noci v roku sa blížia, FOTO
16
Galéria
Foto: Petr Horálek / Zdroj: Astronomický klub Jur. Bardyho

Počas tohto leta sa na lúke pod pamätníkom SNP vo Vrchteplej uskutoční už 31. ročník Expedície Perzeidy 2017, ktorú od 11. do 19. augusta pripravil Astronomický klub Juraja Bardyho (AKJB) v Plevníku – Drienovom, Púchovský eko-astro klub a Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici. Pripravených je predbežne 11 zaujímavých prednášok a veľa rôznych činností súvisiacich s astronómiou. No hlavnou náplňou bude pozorovanie a fotografovanie meteorického roja Perzeidy.

Toto podujatie vzniklo spontánne, keď na prvých ročníkoch bolo len päť-šesť nadšencov, ktorí sa stretli a pozorovali meteory. Postupne sa nabaľovali aj iné aktivity, ako fotografovanie meteorov a ostatnej nočnej oblohy, obsluhovanie ďalekohľadov a iných prístrojov, až prišlo podujatie do dnešnej podoby s cca 80 účastníkmi. „Aj tento rok máme 80 prihlásených, pričom sa myslím prihlasujú aj ďalší. Až z toho mám obavu, či to organizačne zvládneme, keďže kapacitne sme na maxime. Do budúcna to budeme musieť zrejme obmedziť,“ povedal predseda AKJB Marián Mičúch.

„Hlavným programom je pozorovanie meteorov. Tento meteorický roj je v činnosti od 16. júla až do 30. augusta. Ono to preto nie je tak, že meteory padajú len jednu noc. Ale v určitom období, tento rok medzi 11. a 14. augustom, tých meteorov bude padať viac. Hovorí sa tomu, že meteorický roj má maximum. Práve tieto noci patria medzi tie najkrajšie. Ja som bol svedkom aj takých nocí, keď ich padlo aj 40–50 za hodinu,“ prezradil Mičúch.

Ďalekohľady na podujatí zabezpečuje astronomický klub, a hoci sú jeho členovia amatéri, majú slušnú výbavu, ktorú do Vrchteplej navozia, navyše niektorí účastníci si donesú svoju techniku. No čo sa týka perzeidov, ide hlavne o vizuálne pozorovanie. „Pozorovateľ si ľahne za lúku, zoberie si so sebou mapu hviezdnej oblohy, prispôsobí oči tme, čo trvá asi polhodinu a pozoruje. A letiaci meteor si zakreslí do mapy,“ opísal organizátor podujatia.

No perzeidy sa budú dať pozorovať nad celou oblasťou strednej Európy. „My chodíme do Vrchteplej preto, že sú tam dobré pozorovacie podmienky. Je tam malé svetelné znečistenie a dobrý obzor, keď pomaly nič nezavadzia, a tiež je tam nízka turbulencia vzduchu. Takýchto miest v okolí Považskej Bystrice je málo, možno len toto,“ konštatoval Mičúch, ktorý plánuje fotografovať aj iné objekty. No kto chce pozorovať perzeidy niekde v našom okolí, ten by si podľa neho mal nájsť miesto, kde je málo svetla.

Expedície Perzeidy vo Vrchteplej: Takto u nás pozorujú astronomické úkazy
16
Galéria
Zdroj: TASR

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Modernizácia železnice v Považskej komplikuje život: Môže sa to ešte zhoršiť?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM