Filip Chudý Rôzne Šport Iné športy

Vychutnajte si krásy považskobystrického okolia: Pripravená je aj novinka!

Najväčšia turistická akcia v Považskej Bystrici a okolí sa blíži. Čo ponúka tohtoročná Jilemnického jarná 25-ka?

Ilustračný obrázok k článku Vychutnajte si krásy považskobystrického okolia: Pripravená je aj novinka!
Zdroj: Mesto Považská Bystrica

Už 42. ročník obľúbenej Jilemnického jarnej 25-ky klope na dvere. Uskutoční sa už v nedeľu 22. apríla. Turistický pochod začína po prezentácii účastníkov pri budove Základnej školy Považská Teplá v čase od 7:00 do 10:00. Štartovné je maximálne 1 euro, pre deti do 15 rokov, seniorov nad 62 rokov a členov turistických organizácii je stanovené na 0,70 eura. Majstri turistiky, ZŤP a deti z detských domovov so sprievodom to majú zadarmo.

Pripravené sú tri pešie trasy a jedna cyklotrasa. Pešie trasy sú v dĺžke 25 km (trasa A – červené značenie), 15 km (trasa B – žlté značenie) a 10 km (trasa C – modré značenie). Cyklotrasa (trasa D) meria 52 km a má cyklo itinerár, turistické a vlastné značenie a tiež sa možno riadiť podľa GPS. Cieľ celého podujatia je opäť pri ZŠ v Považskej Teplej a uzávierka trás vrátane cieľa je o 16:00. Ak bude účastník v stanovenom čase v cieli s potvrdením z predpísaných kontrol, potom dostane účastnícky odznak. V priestore štartu a cieľa bude možnosť zakúpenia tomboly, tiež guľáš a iné občerstvenie. Od 11:00 je pripravený kultúrny program.

„Trasy sa oproti minulému ročníku čiastočne upravili, keďže sa snažíme ľuďom ukázať aj iné chodníky v miestach, kde nie sme limitovaní. Budeme radi za každého účastníka. Presná účasť sa odhadovať nedá. Účastnícky rekord by síce tento rok padnúť mohol, ale toto podujatie nie je o rekordoch. Nech sa hlavne ľudia sami premôžu a prídu do peknej prírody,“ povedal Pavol Uriča z Klubu slovenských turistov Manín Považská Teplá, ktorý je organizátorom ak­cie.

Minulý rok sa na štart do Považskej Teplej prišlo zaregistrovať 3 351 účastníkov. Rekord padol v roku 2014, vtedy sa zaregistrovalo 4 483 účastníkov, hoci odhadom aj s neregistrovanými mohlo byť vtedy na podujatí okolo 6 000 ľudí. Prezradil nám pred rokom čísla Uriča.

Doprava na podujatie je zabezpečená mimoriadnou kyvadlovou dopravou z Považskej Bystrice do Považskej Teplej po trase linky MHD číslo 5. A to v cca polhodinových intervaloch od 7:00 do 10:00. Popoludní potom z Považskej Teplej do Považskej Bystrice tiež v približne polhodinových intervaloch od 14:00 do 17:00. Na prepravu neplatia zľavové karty, cena je jednotná 0,30 eura.

Novinkou je to, že pre všetkých návštevníkov turistického pochodu bude pripravená možnosť pomôcť nášmu životnému prostrediu. Na registračnom mieste budú nachystané pre záujemcov rukavice a tašky s nápisom: „Aj ja zbieram odpadky na Jilemnického jarnej 25-ke“, do ktorých po trase pochodu môžu zbierať odpad. Po naplnení môžu turisti nechať tašku pri smetných nádobách na štyroch zberných miestach: v Praznove, vo Vrchteplej, v Kostolci a v Považskej Teplej, odkiaľ bude zabezpečený ich odvoz. „Aj keď sme vždy po sebe trasy čistili, pre niektorých sme boli zlí, že neporiadok zostal po nás. Preto sme sa tento rok rozhodli pre túto aktivitu, uvidíme, ako zareagujú účastníci,“ dodal organizátor.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie