Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  22 °C
Filip Chudý Rôzne Kultúra

Vianočné trhy v Považskobystrickom okrese sa blížia: Čo si naše obce pripravili?

V okrese Považská Bystrica to už pomaly začína žiť Vianocami, k čomu dopomáhajú aj v našich obciach. Kde sa budú konať vianočné trhy?

Ilustračný obrázok k článku Vianočné trhy v Považskobystrickom okrese sa blížia: Čo si naše obce pripravili?
Zdroj: Domanižan

Pomaly sa blíži adventné obdobie, pričom spolu s ním sa bude stupňovať aj vianočná atmosféra. V našom okrese si viaceré obce na najbližšie dni pripravili rôzne podujatia s touto tematikou. V Dolnej Marikovej, Stupnom, Vrchteplej, Jasenici, Udiči atď. budú rôzne mikulášske akcie, rozsvecovanie stromčeka či koncerty. No dve obce si na prvú adventnú nedeľu (3. decembra) pripravili dokonca aj vlastné vianočné trhy. Tešiť sa na ne môžu v Domaniži a dolnolieskovskej miestnej časti Tŕstie.

Posun v Domaniži

V Domaniži začali pred tromi rokmi robiť najprv iba rozsvietenie vianočného stromčeka s Mikulášom a čertmi, pričom každý rok niečo vylepšovali. Najprv bol len stromček, potom sa pridal aj Betlehem, teraz rozširujú vianočné trhy, pričom sa na tom podieľa obec, škola, farnosť, dobrovoľní hasiči a dobrovoľníci. Trhy sa začnú v nedeľu o 14:00 na námestí, zhruba o 15:00 vyrazí premiérovo Mikuláš z kostola a pridajú sa k nemu čerti. Spolu pôjdu smerom k stromčeku, ktorý Mikuláš rozsvieti. Popritom budú rozdávať darčeky. Očakáva sa približne 150 miestnych detí a celkovo 500 ľudí. Pripravený je aj sprievodný program s koledami, koniec bude závisieť podľa počasia.

„Začali sme v malom, no každý rok si latku posúvame vyššie. Teraz prišla za nami škola, že by chcela robiť trhy, popritom sa nám ozvali miestni remeselníci, s ktorými máme dobré skúsenosti. Robia vianočné sviečky, ozdoby, vyšívané veci. Ďalší prídu robiť vianočnú kapustnicu, cigánsku, šišky, perníky, medovinu, punč, čaj atď. Vyzerá to byť veľké, preto aj postavíme veľkokapacitný stan,“ povedal starosta Domaniže František Matušík.

V Tŕstí nový betlehem

Vianočné trhy s posvätením nového betlehema pri kaplnke v Tŕstí pripravilo Občianske združenie pre Tŕstie a Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici. Ide síce už o šiesty ročník tamojších trhov, no prvýkrát vo väčšom, keďže sa chystá nový betlehem, pričom toto podujatie má byť poďakovaním všetkým za pomoc, prezradil miestny starosta Ján Križan. Ten je povolaním stolár, pričom samotný nový betlehem spolu s jedným straším rezbárom vyrába.

Dohromady ho budú dávať ešte pred podujatím, pričom na mieste by mal byť v nedeľu ráno. Na týchto vianočných trhoch nebudú chýbať ani veľké sane plné balíčkov, z čoho majú radosť hlavne deti. „Na trhoch bude to, čo si spravíme doma. Ženy napečú medovníky, koláče, babky naštrikujú ponožky a pod. Proste každý z obce prispeje nejakým spôsobom, keď každý má niečo na starosti. Niekto punč, ďalší mäso a jaterničky atď. Sme proste jeden tím,“ uviedol Križan.

Podľa vlastných slov si veľmi želal sneh, ktorý nakoniec prišiel. „Chcem totiž, aby tu bola taká vianočná atmosféra, k čomu nám pomáhajú nielen naši obyvatelia, ale aj starostovia z okolitých obcí. Z nich nám napr. prídu uvariť vianočnú kapustnicu, resp. starať sa hudbou o dobrú náladu. Pomáhajú nám aj viaceré spoločnosti. Všetkým pekne ďakujeme,“ doplnil starosta. V sprievodnom programe budú aj adventné aranžmány, vianočný punč, medovníky a iné dobroty. V pláne je aj mikulášska jazda na železničke, ale tá záleží od počasia.

Program Vianočných trhov v Tŕstí

  • 10:30 Svätá omša
  • Poďme bratia do Betlehema, FS Rozvadžan, Trenčianske Stankovce
  • Posvätenie nového betlehema
  • 13:30 Dychová hudba Lieskovanka, Horný Lieskov
  • 14:30 Stretnutie s Mikulášom
  • 15:30 Michal Hrenák, Visolaje

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Prvé INFO: Poznáme termín vianočných trhov v Považskej Bystrici

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk