Ilustračný obrázok k článku Veľmi smutná správa: Zomrel Ladislav Belás, čestný občan Považskej Bystrice
3
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Funtál

Veľmi smutná správa: Zomrel Ladislav Belás, čestný občan Považskej Bystrice

Dorazila smutná zvesť o smrti známeho rodáka z Milochova a držiteľa viacerých významných ocenení.

Filip Chudý Rôzne
Filip Chudý Rôzne

Veľmi smutná správa: Zomrel Ladislav Belás, čestný občan Považskej Bystrice

Dorazila smutná zvesť o smrti známeho rodáka z Milochova a držiteľa viacerých významných ocenení.

Ilustračný obrázok k článku Veľmi smutná správa: Zomrel Ladislav Belás, čestný občan Považskej Bystrice
3
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Funtál

Do Považskej Bystrice dorazila z Nitry v utorok 5. januára veľmi smutná správa. Zomrel Mons. Ladislav Belás, titulárny opát zoborský, kanonik Nitrianskej diecézy, ktorý už bol na odpočinku. Pre Dnes24 túto nepríjemnú správu potvrdil Biskupský úrad v Nitre.

Čestný občan

Belásovi, rodákovi z Milochova, bolo v roku 2020 udelené ocenenie Čestný občan mesta Považská Bystrica. A to pri príležitosti životného jubilea 90 rokov.

Dostal ho za jeho celoživotný prínos v oblasti duchovného, literárneho, historického a spoločenského života na Slovensku. Išlo len o tretie udelenie tohto ocenenia v našom meste. Prvé v roku 2011 bolo udelené Imrovi Weinerovi – Kráľovi, druhé v roku 2019 bolo udelené Ing. Jaroslavovi Kubíkovi, obe in memoriam.

Zakotvil v Nitre

Ako sa píše v materiáli k oceneniu, ľudovú školu absolvoval v Milochove, gymnázium v Nitre. Teológiu študoval v Nitre a v Bratislave, pričom v roku 1953 ho biskup Ambróz Lazík vysvätil za kňaza. Jeho prvými pôsobiskami boli Skalité na Kysuciach, Belá pri Varíne, neskôr Čadca a do roku 1970 Beluša. V roku 1971 úspešne obhájil doktorát teológie a zakotvil v Nitre.

Odvtedy pôsobil ako tajomník Biskupského úradu, notár Cirkevného súdu, správca farnosti Nitra Horné mesto, sídelný kanonik, generálny riaditeľ Ústrednej charity na Slovensku, rektor Kostola sv. Ladislava v Bratislave, šéfredaktor Katolíckych novín, riaditeľ Biskupského úradu v Nitre, sudca diecézneho súdu, kustód kapitulného a biskupského archívu a lektor cirkevných dejín na vtedajšej Vysokej škole pedagogickej v Nitre. Je to len výňatok jeho pôsobísk a funkcii. V roku 1990, keď Nitrianskemu biskupstvu vrátená Diecézna knižnica stal sa jej riaditeľom a správcom. V roku 2006 bol menovaný za titulárneho opáta Zoborského kláštora svätého Hippolyta.

Odkrýval minulosť Slovenska

V rámci svojich pôsobísk sa vždy snažil šíriť poznatky o histórii kresťanstva na Slovensku. Všade kde bol, študoval cirkevné i svetské kroniky a spracovával a následne aj publikoval príspevky duchovného, historického i spoločenského charakteru. Prvé články mu vyšli v Katolíckych novinách ešte v roku 1948 a nasledovalo nespočetné množstvo dokumentov, kde odkrýval minulosť Slovenska.

So súčasným nitrianskym diecéznym biskupom Viliamom Judákom vo Vatikánskych archívoch preštudovali a zaznamenali životopisy nitrianskych biskupov z rokov 1649 – 1762. Ladislav Belás počas svojho profesionálneho pôsobenia zastával viacero významných a zodpovedných funkcií, čo svedčí o jeho mimoriadnych osobnostných a odborných kvalitách.

Ocenenia

Jeho životné dielo bolo právom ovenčené mnohými oceneniami. V roku 1973 ho pápež Pavol VI. vymenoval za pápežského kaplána a udelil mu titul monsignor.

Mesto Nitra mu v roku 1997 udelilo Cenu mesta Nitra za kňazskú, vlasteneckú a literárnu či nosť. Matica slovenská mu v roku 2000 udelila Zlatú medailu sv. Cyrila a Metoda. V roku 2007 získal aj Cenu mesta Považská Bystrica. V novembri 2019 Mons. Belása pri príležitosti jeho jubilea obdržal ocenenie od Nitrianskeho samosprávneho kraja za mimoriadny a dlhodbý prínos k rozvoju a prezentácii Nitrianskeho regiónu, obec Beluša sa rozhodla udeliť Mons. Belásovi čestné občianstvo obce Beluša.

Hlásil sa k Milochovu

Ladislav Belás počas svojho pôsobenia mimo Milochova nikdy nezabudol odkiaľ pochádza. Pokiaľ mu pracovné povinnosti dovolili tak chodil pravidelne do Milochova.

V roku 2011 celebroval v milochovskej kaplnke svätú omšu pri príležitostí 610. výročia prvej písomnej zmienke o obci Milochov. Odvtedy sa z toho stala pekná tradícia a pokiaľ mu to zdravie umožnilo, tak na konci augusta pravidelne slúžil omšu v miestnej kaplnke. Napísal v návrhu na ocenenie poslanec za Milochov Ján Kunovský, ktorý ho predložil.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie