Filip Chudý Rôzne

Veľká zmena na stojiskách s odpadom v Považskej: Hrozí mastná pokuta!

Od piatka vstupuje do platnosti na území nášho mesta jedna výrazná novinka, ktorá sa týka odpadov. Kto bude odteraz používať staré zvyky, ten môže neželane hlboko načrieť do svojej peňaženky. Pri čom treba zbystriť pozornosť?

Ilustračný obrázok k článku Veľká zmena na stojiskách s odpadom v Považskej: Hrozí mastná pokuta!
Zdroj: Dnes24.sk

Na základe nového zákona o odpadoch, ktorý je v účinnosti od začiatku tohto roka, museli jednotlivé samosprávy do 30. júna zosúladiť všeobecne záväzné nariadenia (VZN) o komunálnych odpadoch a drobných stavebných odpadoch a zapracovať do nich aktuálne zmeny. „V mimoriadnom termíne zasadnutia preto mestské zastupiteľstvo schválilo doplnok k VZN, ktorý je vypracovaný v súlade s novým zákonom o odpadoch a novými vyhláškami Ministerstva životného prostredia SR upravujúcimi odpadové hospodárstvo SR,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková.

VZN mesta o komunálnych odpadoch a drobných stavených odpadoch prináša viaceré výrazné zmeny. Najviac sa dotkne Považskobystričanov to, že budú musieť zmeniť svoje zvyky. Doteraz totiž obyvatelia mesta umiestňovali vedľa kontajnerov nadrozmerný odpad, elektroodpad a podobne. Lenže od 1. júla je tento spôsob odovzdávania odpadu na území mesta zakázaný. „Obyvatelia budú môcť využiť jarný a jesenný zber, ktorý mesto organizuje. Prípadne môžu takýto odpad umiestniť na ktorékoľvek zberné miesto alebo na zberný dvor, pričom odovzdanie je bezplatné,“ dodala hovorkyňa mesta.

„Nechceme ľudí hneď pokutovať, zo začiatku sa túto novinku budeme čo najviac snažiť dostať do ich povedomia. Občania si musia uvedomiť, že životné prostredie si treba vážiť. Málokedy sa stávalo, že by dodržiavali harmonogram, ktorý bol stanovený na vývoz jednotlivých komodít tohto odpadu a takmer trvale sme tu mali nadrozmerný odpad na verejných priestranstvách,“ skonštatovala Jana Mičková, vedúca odboru prevádzky, údržby a služieb mesta.

Ako informovala hovorkyňa Považskej Bystrice, mesto urobí osvetu a informačnú kampaň, aby sa táto novinka dostala do praxe. Lenže ak po určitom čase budú aj naďalej Považskobystričania umiestňovať nadrozmerný odpad vedľa klasických stojísk na odpad, potom bude nutné pristúpiť aj k sankciám. Tie vyplývajú z prijatého VZN a ich výška môže dosiahnuť až sumu 1500 eur.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Užitočné informácie pre Považskobystri­čanov: Na týchto miestach nepôjde v júli elektrina

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie