Filip Chudý Správy

V tomto kúte Považskej to Kotleba natrel Matovičovi: Ako volili sídliská?

Považská Bystrica sa rozdelila, minimálne v názore na to, koho voliť. Pozrite si, kde chceli vidieť vládnuť Fica a kde Matoviča.

Ilustračný obrázok k článku V tomto kúte Považskej to Kotleba natrel Matovičovi: Ako volili sídliská?
35
Galéria
Zdroj: TASR

Výsledky parlamentných volieb 2020 sú všeobecne známe. Rozhodlo o tom 65,80 % oprávnených voličov. Volebná účasť v Trenčianskom kraji dosiahla 69,49 % (3. miesto medzi krajmi) a v okrese Považská Bystrica bola ešte vyššia – 70,28 %. Približne rovnakú volebnú účasť sme zaznamenali aj priamo v samotnej Považskej Bystrici – 69,37 %.

Šebešťanová volila inak

Ako sme už informovali, v našom meste najviac hlasov získala strana Smer-SD (4982 hlasov – 22,44 %). Tesne za ňou bolo víťazné zoskupenie týchto volieb OĽaNO (4840 – 21,80 %). S odstupom tretia bola ĽSNS (2058 – 9,27 %) a hneď za ním len o 14 hlasov Sme rodina (2044 – 9,20 %).

Podobne to dopadlo aj v jednotlivých 35 považskobys­trických volebných okrskoch. V 20 z nich vyhral Smer-SD a vo zvyšných 15 OĽaNO. Len v jednom prípade sa stalo, že ich hegemóniu na prvých dvoch miestach narušil niekto tretí. Kotlebovci totiž obsadili za Smerom druhé miesto v Šebešťanovej a matovičovci boli v tejto mestskej časti tretí.

Rozdiely medzi sídliskami

Keď sa na to pozrieme geograficky, OĽaNO a Smer-SD získali zhodne po jednom volebnom okrsku v Strojárenskej štvrti, časti Jelšové-Hliníky a aj na Hlinách, čiže sa zrodili tri remízy 1:1. Sídliská Stred aj SNP patrili Smeru zhodným výsledkom 3:0 na okrsky. Na Lánoch vyhral Smer tesne 3:2. Na Rozkvete dominoval pre zmenu Matovič (5:1).

Jeho hnutie OĽaNO vyhralo aj v častiach Zemiansky Kvašov, Orlové, Považské Podhradie a Podvažie. Smer-SD získal Zakvášov, Milochov, Šebešťanovú, Považskú Teplú, Podmanín a Praznov. Zaujímavo do dopadlo v Moštencoch. Kým Dolný Moštenec chcel Matoviča, Horný zas preferoval Fica.

SaS, KDH aj SNS

Čo sa týka tretích miest, najviac ich mala v považskobys­trických okrskoch ĽSNS (15), pred Sme rodina (10) a koalíciou PS a Spolu (6). Po jednom treťom mieste majú v Považskej Bystrici aj SaS (okrsok Jelšové-Hliníky I.), KDH (Dolný Moštenec), OĽaNO (Šebešťanová) a SNS (Podvažie).

Ako dopadli voľby v jednotlivých častiach Považskej Bystrice si pozrite v prehľadných výsledkoch v galérii.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Voľby 2020: Takto to dopadlo v jednotlivých častiach Považskej Bystrice
35
Galéria
Zdroj: Štatistický úrad SR
Ste spokojní s výsledkami parlamentných volieb?

áno 44%
nie 42%

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie