Filip Chudý Rôzne

V považskobystrickom múzeu v lete nelenili: Návštevníci s lepším zážitkom, FOTO

Návštevníci Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici si môžu vychutnať kvalitnejšiu prehliadku exponátov, no to nie je z noviniek všetko.

Ilustračný obrázok k článku V považskobystrickom múzeu v lete nelenili: Návštevníci s lepším zážitkom, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR

Považskobystrické múzeum sídli od roku 2014 v priestoroch Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici. V priebehu štyroch rokov sa postupne pôvodné školské priestory upravili pre potreby múzejnej práce. Vo vlastivednom múzeu sa nachádzajú predmety prírodovedného charakteru z oblasti geológie, botaniky a zoológie. Spoločenskovednú oblasť zasa reprezentujú zbierky z archeológie, histórie a etnológie. V súčasnosti zamestnanci múzea venujú osobitnú pozornosť histórii strojárenstva v Považskej Bystrici, pričom v zbierkach považskobystrického múzea sa nachádza až 54 kusov historických motocyklov pochádzajúcich z Považských strojární.

„Výstavná činnosť patrí medzi základné odborné činnosti múzea, preto bolo dôležité pristúpiť k modernizácii osvetlenia výstavných priestorov. Stropné svietidlá zároveň potrebovali rekonštrukciu aj z bezpečnostného hľadiska. Trenčianska župa ako zriaďovateľ Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici vynaložila na modernizáciu osvetlenia interiéru múzea viac ako 3 000 eur,“ povedal Matej Plánek z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK.

Riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Petronela Rágulová prezradila, že počas rekonštrukcie sa odstránili staré neónové svietidlá na kovových konštrukciách, ktoré nahradil moderný osvetľovací systém s úspornými LED svietidlami. „Nové polohovateľné svietidlá s ľubovoľným nasmerovaním svetla umožňujú lepšie zobrazovanie zbierkových predmetov múzea, čím sa u návštevníka skvalitňuje vizuálny zážitok z prehliadky. Vhodné osvetlenie pomôže aj pri obľúbených kultúrnych podujatiach a činnosti s mládežou,“ priblížila.

Ďalšou pozitívnou správou z tohto leta je fakt, že naše múzeum vydalo novú publikáciu s názvom „Drevený kostolík v Hornej Marikovej – Ráztoke“. Autorom publikácie je kňaz Milan Kováč, farár v Hornej Marikovej. Kostolík Božského Srdca Ježišovho bol jediným dreveným chrámom v považskobys­trickom dekanáte.

Milan Kováč podrobne popisuje okolnosti postavenia sakrálnej stavby v časoch čoraz viac sa v etablujúcej komunistickej ideológie. „Z textu sa dozvedáme viaceré zaujímavé poznatky – že je to kostolík, a nie kaplnka – ako objekt všetci volali. Čitatelia sa dozvedia aj o viacerých etapách jeho technických opráv. Text o kostolíku končí známou tragédiou v auguste 2016, kedy objekt niekto úmyselne podpálil,“ doplnila Rágulová.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Vlastivedné múzeum v Považskej sa zmodernizovalo: Pribudla aj publikácia
6
Galéria
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie