Filip Chudý Samospráva Rôzne Video

V Považskej sa čaká na dokončenie kanalizácie: Na svete sú nové termíny, VIDEO

Na Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Považskej Bystrici sa otvorila aj téma kanalizácie v Považskej Teplej. Aké termíny najnovšie zazneli?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Najväčšia považskobystrická mestská časť Považská Teplá už dlho čaká na kanalizáciu, pričom je posledná v našom meste, ktorá ju nemá. V minulosti sa hovorilo o rôznych termínoch, ale tie sa nedodržali. Naposledy mesto vo svojej tlačovej správe z 25. apríla 2018 doslovne uviedlo, že „v budúcom roku by sa mala spraviť aj posledná mestská časť v poradí – Považská Teplá.“

Téma danej kanalizácie sa však v roku 2019 len otvorila v utorok 22. októbra na MsZ, keďže poslanci schválili žiadosť Považskej vodárenskej spoločnosti (PVS) na uzavretie dohody o budúcej zmluve o zriadení vecného bremena na mestské pozemky dotknuté stavbou I. etapy vodnej stavby „Považská Teplá – Splašková kanalizácia“. V PVS je podľa tlačovej správy mesto Považská Bystrica najväčší akcionár. Primátor Karol Janas je v dozornej rade PVS.

„Je to dobrá správa pre obyvateľov Považskej Teplej, ktorí sa konečne dočkajú kanalizácie. V jarných mesiacoch by sa malo začať s prvými výkopovými prácami na budovaní hlavného zberača. Ten sa bude robiť ako prvý a pôjde od Moyzesovej ulice po Považskú Teplú až Vrtižer. Následne sa budú pripájať bočné vetvy do hlavného zberača,“ povedal Janas

Ako ďalej uviedol, bude to veľká stavba, preto nebude trvať rok. „Veríme, že sa nám to v rozumnom časovom rozpätí podarí dokončiť. Všetko bude záležať od toho, koľko ľudí sa bude chcieť pripojiť. Pre nás bude lepšie, aby sa napojilo čo najviac ľudí, keďže návratnosť investície bude väčšia,“ doplnil s tým, že najťažší bude hlavný zberač a následne budú dorábať bočné vetvy podľa finančných možností.

Janas tiež pripojil, že nemusia čakať na ukončenie celej stavby, preto sa budú môcť napájať na kanalizáciu jednotlivé vetvy. „To znamená, že akonáhle bude nejaká bočná vetva hotová, napojíme ju a ľudia budú mať kanalizáciu. Povedať však dátum, kedy by mohli byť prví obyvatelia Považskej Teplej pripojení na kanalizáciu, by nebolo korektné. Uvidíme, ako budú prebiehať práce na hlavnom zberači, keďže to pôjde popri ceste I. triedy. Verím, že nepríde k žiadnemu zádrhu. Ak tomu tak bude, potom verím, že by sa mohli v roku 2021 prvé rodinné domy pripájať,“ ozrejmil primátor.

Mesto sa podľa Janasových slov v minulosti snažilo uchádzať o eurofondy na kanalizáciu, ale nebolo oprávneným žiadateľom, keďže malo vyššie percento odkanalizovania, ako požadovali výzvy. „Mesto sa to v minulosti snažilo obísť, keď do toho zaradilo aj kanalizačné prípojky v Považských strojárňach. Našťastie sa však na to prišlo, preto sme sa o eurofondy neuchádzali, lebo keby to kontrolóri zistili, museli by sme vrátiť viac ako 5 miliónov eur, čo by bola katastrofa,“ uviedol Janas s tým, že z toho dôvodu sa spojili pri prácach s PVS, ktorá bude aj v Považskej Teplej hlavným investorom a mesto sa bude na tom spolupodieľať.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie