Rôzne

V Považskej rekonštruujú to, čo bolo opravované: Nevyhovujúci výsledok skúšok

V centre Považskej Bystrice prebieha rekonštrukcia vyťaženej zastávky pri SPŠ, ktorú v nedávnom období už opravovali. Aký je dôvod?

Ilustračný obrázok k článku V Považskej rekonštruujú to, čo bolo opravované: Nevyhovujúci výsledok skúšok
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Aktuálne je zastávka pri SPŠ v považskobys­trickom centre posunutá o niekoľko metrov bližšie k okružnej križovatke pod Rozkvetom, keďže na jej tradičnom mieste prebieha rekonštrukcia zastávkového zálivu, pričom je v ňom vykopaná veľká jama.

Oprava na jeseň 2016

Považskobystričania si určite spomenú, že v rámci tohto zastávkového zálivu bývali v minulosti vyjazdené veľké koľaje. Aj kvôli nim, ako Trenčiansky samosprávny kraj uviedol na jeseň 2016, pristúpili vtedy k jeho oprave. Ku ktorej v tom čase dodali: „Opravy v hodnote 15 205,51 € s DPH budú zrealizované do polovice novembra 2016. Na komunikácii bude položený nový podkladový povrch, budú osadené nové cestné obrubníky a nová dlažba.“

Po tej oprave sa situácia výrazne zlepšila, keďže vyjazdené koľaje zmizli a nevrátili sa, čo možno vidieť aj vo fotogalérii na záberoch z 30. marca 2020. Preto nás zaujímalo, prečo sa už po necelých štyroch rokoch tento zastávkový záliv opäť opravuje a aký je medzi tými opravami rozdiel.

Nevyhovujúci výsledok

Lenka Kukučková, ktorá je poverená riadením oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK uviedla, že v rámci projektu „Rekonštrukcia cesty č. II/517 Považská Bystrica (most Orlové) – Domaniža, I. etapa“, vypracovaného na prelome rokov 2016 – 2017, boli zahrnuté aj stavebné práce na výmene podložia autobusových ník v danom úseku.

Zhotoviteľ stavby podľa jej slov aktuálne rekonštruuje autobusovú niku v staničení km 1,476 – 1,548 (zastávka pri SPŠ) na ľavej strane. „V tomto mieste boli vybúrané konštrukčné vrstvy v zmysle vypracovanej projektovej dokumentácie. Následne sa zrealizovali statické zaťažovacie skúšky, s nevyhovujúcim výsledkom. Z uvedeného dôvodu autorský dozor navrhol novú výmenu podložia,“ ozrejmila.

Termín prác

Po vybudovaní skúšobného úseku sa podľa slov Kukučkovej podložie autobusovej niky znovu overí statickou zaťažovacou skúškou. „V prípade kladného výsledku budú nové vrstvy zrealizované v celom rozsahu autobusovej niky. Stavebné práce zhotoviteľ plánuje ukončiť v prvej polovici mesiaca august 2020,“ oznámila.

Ako doplnila, všetky tieto stavebné práce sú súčasťou stavebného objektu SO 101–01 Rekonštrukcia cesty II/517, km 0,000–350, ktorý je zazmluvnený vo finančnom objeme 1 713 818,45 eur s DPH.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite, ako to vyzeralo pred opravou a ako počas nej.

OBRAZOM: Takto vyzerala zastávka pri SPŠ, ktorú rekonštruujú
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie