Filip Chudý Rôzne

V dedine ich volajú hrdinovia: Chlapcom z nášho kraja sa zaslúžene dostalo veľkej pocty

Najhrdinskejší čin. Vykonali ho dvaja mladíci (17) z nášho regiónu. Chlapci ani chvíľu neváhali a riskovali svoje životy.

Ilustračný obrázok k článku V dedine ich volajú hrdinovia: Chlapcom z nášho kraja sa zaslúžene dostalo veľkej pocty
Zdroj: TASR

Známa zrážka lietadiel z augusta 2015 v blízkosti Červeného Kameňa priniesla aj jeden príbeh o dvoch miestnych teraz už 17-ročných chlapcoch, ktorí sa snažili pomôcť. Dušan Gábor a Tomáš Chovanec vtedy ako prví lokalizovali miesta pádu lietadiel, no a pri tom vraku, kde sa ešte dalo, bez váhania utekali zachraňovať. „Je to malé hrdinstvo mladých chlapcov, ale veľký čin ľudskosti. Medzi domácimi v obci ich volajú hrdinovia. Zostali pritom stále skromní, usmievaví a pokorní,“ znie úryvok z listu adresovaný na Detský čin roka, v ktorom je celý príbeh opísaný.

Ten získal v hlasovaní na darcovskom portáli ĽudiaĽuďom.sk najviac hlasov, čím bol označený za najhrdinskejší skutok detí. „Cenu ĽudiaĽuďom.sk získal príbeh dvoch chlapcov, ktorí zachraňovali životy pri leteckom nešťastí. Bez váhania bežali na pomoc posádke, ktorá bola uväznená v troskách lietadla. Chlapci riskovali vlastné životy, aby pomohli iným. Za ich hrdinský čin hlasovalo 23 696 ľudí,“ vysvetlil riaditeľ ĽUDIA ĽUĎOM, n. o. Roland Kyška.

Chceli hlavne pomôcť

Ten obom, dnes už študentom SPŠ Dubnica nad Váhom, aj odovzdal ocenenie. „Bol som rád, že sme získali takúto cenu. To sú len príjemné pocity, keď vás takto ocenia. Chcel by som sa aj poďakovať tým, čo za nás hlasovali,“ povedal Dušan Gábor. „Boli to neopísateľné pocity. Nás ani nenapadlo, že by sme to mohli vyhrať. My sme sa na to takto nepozerali,“ doplnil Tomáš Chovanec. Obaja sa na vyhlasovaní osobne stretli aj s prezidentom Andrejom Kiskom.

„Keďže som s prezidentom ešte nikdy nebol, bolo to zaujímavé stretnutie a som rád, že som mal tú česť sa s ním stretnúť. Bolo to príjemné, aj keď prezident sa ponáhľal na schôdzku, preto sme si dali len spoločnú fotografiu,“ uviedol Dušan Gábor.

Ako ďalej prezradil, ani veľmi pri zachraňovaní nerozmýšľal, jeho cieľom bolo pomôcť a zachrániť. „Žiaľ, to sa nám nepodarilo, ale snaha bola,“ doplnil Gábor. „Vnímali sme, že ide o nebezpečnú situáciu, ale mali sme vtedy taký stres, že nám to bolo viac-menej jedno, išlo nám len to zachrániť tých, čo tam boli,“ dodal Tomáš Chovanec.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie