Filip Chudý Rôzne Iné športy

Užite si krásne scenérie v okolí Považskej: Trasy Jilemnického 25-ky, FOTO

Vychutnajte si krásy považskobystrického okolia na našej najväčšej turistickej akcii. Pozrite, čo ponúka tohtoročná Jilemnického jarná 25-ka.

Ilustračný obrázok k článku Užite si krásne scenérie v okolí Považskej: Trasy Jilemnického 25-ky, FOTO
2
Galéria

Obľúbená Jilemnického jarná 25-ka napíše v nedeľu 7. apríla už svoje 43. pokračovanie. Turistický pochod štartuje po prezentácii účastníkov pri budove Základnej školy Považská Teplá, tá prebehne v čase od 7:00 do 10:00. Štartovné je maximálne 1 €, pre deti do 15 rokov, seniorov nad 62 rokov a členov turistických organizácií je stanovené na 0,70 €. Majstri turistiky, ZŤP a deti z detských domovov so sprievodom majú podujatie zadarmo. Akcia je zaradená aj do medzinárodného kalendára turistických akcií IVV.

„Máme pripravené tri pešie trasy v dĺžkach 10, 15 a 25 km a jednu cyklotrasu v dĺžke cca 45 km. Uzávierka trás vrátane cieľa bude o 16:00. Ak sa účastník v stanovenom čase preukáže potvrdením z predpísaných kontrol dostane pamätný odznak,“ informoval organizujúci Klub slovenských turistov Manín Považská Teplá.

Príroda v okolí Považskej Teplej poskytuje krásne scenérie. „Manínska úžina, Kostolecká tiesňava, terény v okolí Malého Manína, Hoľazní, Čierneho potoka sú zárukou zdravého pohybu v prírode. Načerpáte množstvo fyzických a psychických síl, stretnete mnoho starých kamarátov a máte možnosť získať nových priateľov rovnakej krvnej skupiny,“ uvádza KST Manín. O obľúbenosti podujatia svedčí aj to, že minulý rok padol účastnícky rekord, keď sa na štart do Považskej Teplej prišlo zaregistrovať 4 537 účastníkov.

Doprava na Jilemnického jarnú 25-ku je ako uvádza KST Manín na svojej stránke zabezpečená mimoriadnou kyvadlovou dopravou z Považskej Bystrice do Považskej Teplej po trase linky MHD číslo 5 v cca polhodinových intervaloch od 7:00 do 10:00. Popoludní z Považskej Teplej do Považskej Bystrice tiež v cca polhodinových intervaloch od 14:00 do 17:00. Na prepravu neplatia zľavové karty, cena je jednotná 0,50 €. „V priestore štartu a cieľa možnosť zakúpenia tomboly o hodnotné super ceny, guľáš a iné občerstvenie. Od 12:00 je pripravený kultúrny program,“ doplnili organizátori.

Popis trás Jilemnického jarnej 25-ky 2019

Trasa A – 25 km, vlastné značenie červené.
Zo štartu pri Základnej škole Považská Teplá okolo Malého Manína, Plevník dolina – kontrola K1, ďalej lesnou cestou smer Havrania skala – kontrola K2. Trasa pokračuje chodníkom cez Čierny potok do obce Vrchteplá, odtiaľ asfaltovou cestou do Kostolca k pamätníku Petra Jilemnického – kontrola K3. Ďalej po ceste do obce Záskalie a po ceste do cieľa pri Základnej škole v Považskej Teplej.

Trasa B – 15 km, vlastné značenie žlté.
Zo štartu spoločne s trasou „A“ do kontroly K1. Odtiaľ vpravo lesnou cestou do sedla nad osadu Kresánovci a ďalej cez osadu a zostup do Kostolca k pamätníku Petra Jilemnického – kontrola K3. Odtiaľ spoločne s trasou „A“ do cieľa.

Trasa C – 10 km, vlastné značenie modré.
Trasa určená pre nenáročných turistov a účastníkov IVV. Taktiež je určená pre mladé rodinky (kočíková). Od štartu pri Základnej škole v Považskej Teplej štátnou cestou cez Manínsku úžinu, obec Záskalie a Kostoleckú tiesňavu k bývalej škole národného umelca, učiteľa, spisovateľa Petra Jilemnického v Kostolci – kontrola K3. Odtiaľ späť po tej istej trase do cieľa v Považskej Teplej.

Trasa D – 45 km cyklo itinerár, turistické a vlastné značenie, podľa GPS.
Zo štartu vpravo po asfaltovej ceste smer Manínska úžina, Kostolecká tiesňava k bývalej škole Petra Jilemnického – kontrola K3 (jediná kontrola pre cyklotrasu), obec Vrchteplá. Z obce poľnou a lesnou cestou do obce Súľov, potom obec Hradná, odtiaľ doľava do sedla Patúch a zjazd do obce Zbyňov, pokračujeme cez Jasenové, Rajec, Malú Čiernu cez sedlo Marek, Studenú do obce Bodiná. Cez Praznov a Podmanín, okolo Manínca, lesnou cestou popod Manín do cieľa pri Základnej škole v Považskej Teplej.

Cyklotrasu pre 43. ročník Jilemnického jarnej 25-ky si môžete pozrieť aj vo fotogalérii.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Cyklotrasa pre 43. ročník Jilemnického jarnej 25-ky: Pozrite, kadiaľ sa pôjde
2
Galéria

Pavol Uriča z KST Manín: „Kto nechce ísť do prírody, vždy si nájde výhovorku.“

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie