Filip Chudý Rôzne Kultúra

Ukážu podzemné krásy považskobystrického okolia: Predbežný PROGRAM je už vonku

Po dlhoročnej prestávke oprášili v minulosti tradičné podujatie, ktoré bližšie predstaví krásy nášho okolia. Čo je pripravené?

Ilustračný obrázok k článku Ukážu podzemné krásy považskobystrického okolia: Predbežný PROGRAM je už vonku
Zdroj: TASR

Po 15-ročnej pauze sa u nás uskutoční Jaskyniarsky týždeň, keďže toto podujatie sa konalo naposledy v roku 2003 v Čičmanoch. Obnovil a pripravil ho Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy z Považskej Bystrice, pričom sa bude konať v pružinskej miestnej časti Priedhorie. Od stredy 22. do nedele 26. augusta pôjde o 59. ročník Jaskyniarskeho týždňa Slovenskej speleologickej spoločnosti v Strážovských vrchoch, na ktorom očakávajú organizátori speleológov zo Slovenska i zahraničia.

„Očakávame viac ako stovku jaskyniarov, ich rodinných príslušníkov a priaznivcov od nás i zo zahraničia. Spolu s jaskyniarmi z Dubnice nad Váhom sme pre nich pripravili množstvo atraktívnych exkurzií do jaskýň Strážovských a Súľovských vrchov, povrchové exkurzie, ale aj pracovné akcie a prednášky či kultúrno-spoločenský program, v ktorom nebude chýbať ani hudobný koncert v Pružinskej Dúpnej jaskyni,“ informoval predseda organizátorského klubu Bohuslav Kortman.

Na stránke Slovenskej speleologickej spoločnosti je uvedené, že exkurzie v Strážovských vrchoch sa budú týkať týchto jaskýň: Pružinská Dúpna jaskyňa, Kortmanka, Četníkova svadba, Jánošíkova jaskyňa, Otcova a Matkina jaskyňa, Vandráčka, Mojtínska priepastná jaskyňa, Jaskyňa na Rúbani. Povrchové exkurzie potom Hrubej Kačky – Strážov, Mojtínskeho krasu, Mojtínskej jaskyne.

Čo sa týka exkurzií v Súľovských vrchoch, pôjde o Podskalský Roháč, Temné jaskyne, Manínsku, Kostolecku tiesňavu a Bosmany, Manínsku tiesňavu, Jašteričiu priepasť, jaskyne v Centrálnom žľabe, Veľký Manín, Partizánsku jaskyňu, Súľovské skaly, Šarkaniu dieru. Nebudú chýbať ani viaceré zaujímavé prednášky a prezentácie.

Predbežný program 59. ročníka Jaskyniarskeho týždňa

Streda 22. augusta
popoludní príchod a ubytovanie účastníkov
19:00 otvorenie Jaskyniarskeho týž­dňa

Štvrtok 23. a piatok 24. augusta
8:00 – 9:00 rozdelenie na exkurzie a pracovné akcie,
9:00 – 17:00 exkurzie, pracovné akcie,
19:00 – 22:00 prednášky, prezentácie

Sobota 25. augusta
8:00 – 9:00 rozdelenie na exkurzie a pracovné akcie,
9:00 – 15:00 exkurzie, pracovné akcie,
17:00 jaskynný koncert,
19:00 – ukončenie Jaskyniarskeho týždňa, zapálenie vatry, spoločenský večer

Nedeľa 26. augusta
odchod účastníkov, prípadne po dohode exkurzie a pracovné akcie

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie