Rôzne

Tretie výberové konanie má víťaza: Odobrí ministerka predsedu súdu v Považskej?

Hľadanie nového predsedu Okresného súdu v Považskej Bystrici dospelo do rozhodujúcej fázy. Ešte je však potrebné jedno.

Ilustračný obrázok k článku Tretie výberové konanie má víťaza: Odobrí ministerka predsedu súdu v Považskej?
Zdroj: Dnes24.sk

V utorok 7. júla sa na pôde Ministerstva spravodlivosti SR konalo výberové konanie na predsedu Okresného súdu v Považskej Bystrici s jediným kandidátom Róbertom Jankovským, ktorý je aktuálne podpredseda súdu.

Nadpolovičná väčšina

Päťčlenná výberová komisia podľa zápisnice skonštatovala, že menovaný spĺňa podmienky pre účasť vo výberovom konaní. Na ústnom pohovore predstavil svoju víziu pri riadení súdu. „Na otázku akými prostriedkami by eliminoval korupciu v justícii uviedol, že by sprísnil trestné sadzby nakoľko by takéto zvýšené trestné sadzby mali odstrašujúci efekt,“ píše sa v zápisnici z výberového konania s tým, že je za bezpečnostné previerky u všetkých sudcov a je za elimináciu akýchkoľvek vzťahov s advokátmi a prokurátormi.

„Po ukončení ústneho pohovoru výberová komisia nadpolovičnou väčšinou určila, že Róbert Jankovský vo výberovom konaní uspel a preukázal predpoklady na výkon funkcie predsedu OS Považská Bystrica,“ znie v zápisnici.

Rozhodne ministerka

Jankovský je podpredsedom súdu od 12. februára 2009, predtým bol takmer dva roky poverený zastupovaním predsedu. Sudcom OS v Považskej Bystrici je od 3. júla 1993.

„Výsledok výberového konania bude predložený na rozhodnutie ministerke spravodlivosti, ktorá môže buď menovaného vymenovať do funkcie predsedu súdu, alebo vyhlásiť nové výberové konanie,“ ozrejmil Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

Proces hľadania nástupcu

Hľadanie nového predsedu OS v Považskej Bystrici začalo po tom, ako jeho dlhoročnú predsedníčku Helenu Loduhovú odvolal v januári 2020 z funkcie už bývalý minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd). Ako dôvod bolo uvedené manažérske zlyhanie pri finalizácii kúpy budovy pre OS Považská Bystrica a následne aj príprava presťahovania súdu do novej budovy.

Do prvého výberového konania sa prihlásil len Jankovský, ale svoju žiadosť vzal späť. Preto bolo vyhlásené druhé výberové konanie, do ktorého sa však neprihlásil nikto. Do tretieho sa teda prihlásil opäť iba Jankovský, pričom to vyvrcholilo teraz ústnym pohovorom. Ale posledné slovo bude mať ministerka Mária Kolíková (Za ľudí).

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto to vyzeralo si otvorení novej budovy súdu.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie