Aktualizované Filip Chudý Rôzne

Tisíckam ľudí v Považskej a okolí obnovia dodávky plynu: V čom bol problém? FOTO

Porucha na vysokotlakovom plynovom potrubí pri Počarovej spôsobila problémy pre stovky domácností. Hrozilo väčšie nebezpečenstvo?

Ilustračný obrázok k článku Tisíckam ľudí v Považskej a okolí obnovia dodávky plynu: V čom bol problém? FOTO
7
Galéria

V nedeľu 29. októbra došlo v okrese Považská Bystrica pri obci Počarová k úniku plynu z tamojšieho vysokotlakového potrubia, ktoré bolo viditeľné aj voľným okom. Porucha sa stala vedľa cesty II/517 medzi Považskou Bystricou a Rajcom. Z toho dôvodu bol jej úsek medzi Prečínom a Domanižou uzavretý. „Uzávierka cesty trvala od cca od 10:10 do 14:20,“ informoval Pavol Kudlička, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne.

„Príčinou poruchy a úniku plynu bolo porušenie izolácie na plynovom potrubí, ide o pomerne bežnú poruchu. Koncentrácia zemného plynu v ovzduší bola taká nízka, že okoliu nehrozilo nebezpečenstvo,“ povedal Milan Vanga, manažér externej komunikácie SPP – distribúcia.

Túto poruchu sa plynárom podarilo opraviť a v pondelok v dopoludňajších hodinách by mali byť obnovené dodávky plynu približne 2500 obyvateľom v 800 domácnostiach a 20 maloodberateľom v obciach Počarová, Prečín, Bodiná a v považskobys­trických mestských častiach Cingelov Laz, Dolný Moštenec a Horný Moštenec. Podľa slov Milana Vangu v pondelok 30. októbra o 8:00 začali plynári s natlakovaním plynového potrubia a všetkým odberateľom, ktorým bola nútene prerušená distribúcia zemného plynu, bude v priebehu pondelka postupne distribúcia obnovená.

„Keďže išlo o haváriu na ,bode napájaniaʽ, plán preventívnej údržby na predmetnom úseku plynovodu budeme realizovať tak ako doposiaľ. V prípade zistení rizika úniku pri preventívnych činnostiach pristupujeme k opravám či rekonštrukciám vždy v závislosti od miery rizika. V súčasnosti je už únik odstránený a predmetná časť plynovodu je opravená. V priebehu dňa ešte preventívne spevníme predmetný bod napájania,“ doplnil Vanga s tým, že z hľadiska bezpečnosti a spoľahlivosti dodávok plynu si v najbližšej dobe predmetný plynovod nevyžaduje ďalší zásah zo strany SPP – distribúcia ako prevádzkovateľa distribučnej siete zemného plynu.

Poznámka: Článok bol aktualizovaný o posledný odsek.

Únik plynu v okrese Považská: Cestu medzi Prečínom a Domanižou uzavreli
7
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Ničivý vietor zmobilizoval hasičov: Desiatky zásahov v Trenčianskom kraji, FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie