Filip Chudý Rôzne

Takmer do roka a do dňa po požiari: Kaplnka na Rozkvete pred znovuotvorením, FOTO

Kaplnka sv. Heleny patrí medzi dominanty Považskej Bystrice. Minulý rok ju však zasiahol požiar. Teraz však stojí pred znovuotvorením.

Ilustračný obrázok k článku Takmer do roka a do dňa po požiari: Kaplnka na Rozkvete pred znovuotvorením, FOTO
9
Galéria

O pár dní uplynie rok od požiaru jednej z najstarších dominánt mesta a národnej kultúrnej pamiatky – Kaplnky sv. Heleny. V noci z pondelka na utorok 21. augusta 2018 zhorela strecha, výplň veže a zvon v nej sa rozpadol na šesť častí. Predbežné odhady škody po požiari kaplnky boli vyčíslené na 150 000 eur. Na záchrane kaplnky začala farnosť pracovať okamžite. Pred zimou sa podarilo uchrániť takmer nepoškodený interiér dočasným zakrytím. Na jar práce pokračovali a strecha dostávala finálnu podobu.

Najhoršie na tom bola strecha, ktorá zhorela úplne celá, oheň zničil kupolu s krížom aj kostolný zvon. Intenzívne práce však dopomohli k tomu, že práce na obnove kaplnky finišujú. „Minulý rok po hodoch, kedy sme boli šťastní, ako sa nám všetko podarilo, nás zasiahol neskutočný šok. Požiar hlboko ranil nielen nás, ale celé sídlisko. No vďaka dobrým ľuďom, božej pomoci a neskutočnému nasadeniu sme hneď v prvý deň zachránili strop pred dažďom,“ povedal Wieslaw Krzyszycha, správca farnosti Rozkvet.

„Naše prvotné plány boli také, že do konca roka chceme kaplnku zakryť. Nepodarilo sa nám to, práce pokračovali až na jar, no všetko do seba krásne zapadalo, jedno sme začali, druhé skončili. Teraz nás čaká radostné obdobie, pretože pomaly začíname upratovať a pripravovať všetko na Hodové slávnosti sv. Heleny. Je to obrovská radosť, že do roka bude kaplnka zas krásnou dominantou,“ doplnil.

Podľa slov hovorkyne mesta Ivety Pagáč Kováčikovej mesto dodalo potrebné drevo na krov a taktiež zakúpilo tri nové zvony. „Okrem toho v blízkosti kaplnky realizuje rekonštrukciu schodiska, ktoré mnohí obyvatelia Rozkvetu využívajú práve ako prístup ku kaplnke. Rekonštrukcia schodiska bude stáť približne 30 000 eur,“ doplnila. Pribudnúť k nim by malo aj zábradlie.

Čo sa týka zvonov, tie spolu s príslušenstvom stáli podľa slov hovorkyne približne 21 000 eur. „Každý z nich je inej veľkosti a váhy a bude hrať iným tónom. Najväčší zo zvonov má hmotnosť cca 270 kg a spodný priemer cca 75 cm, stredný váži cca 135 kg a jeho priemer je zhruba 60 cm, najmenší zo zvonov má priemer cca 50 cm a váhu cca 85 kg,“ ozrejmila.

Zvony budú uvedené do života počas hodov (18. augusta), kedy sa bude konať slávnostná svätá omša, ktorej sa zúčastní aj biskup Tomáš Galis. „Práve on posvätí počas eucharistie nové zvony, dá im meno. Je to výnimočná príležitosť na to, aby sa aj bežní ľudia mohli zvonov dotknúť,“ dodal Wieslaw Krzyszycha.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Kaplnka sv. Heleny zrekonštruovaná po požiari, znovu sa má otvoriť na HHS
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie