Rôzne

Sucho v okolí Považskej Bystrice: Hrozia viaceré problémy

V dôsledku extrémneho sucha hrozí na hornom Považí nedostatok krmiva na zimu. S čím bojujú poľnohospodári?

Ilustračný obrázok k článku Sucho v okolí Považskej Bystrice: Hrozia viaceré problémy
Zdroj: TASR

V okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava chýba momentálne 20 až 40 milimetrov vlahy na štvorcový meter. Informovala o tom riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Považskej Bystrici Daniela Janíčková.

Hlásia problémy

„V tomto období sú suchom najviac postihnuté obilniny, repka olejná a kukurica. V súčasnosti je ťažké odhadnúť hektárové výnosy. Môže ich ovplyvniť budúce počasie, ktoré nie je možné predvídať. Ak by nastali dlhšie a trvalejšie zrážky, plodinám by to určite pomohlo. Pri súčasnom stave môžeme predpokladať zníženie v intervale od 15 do 30 %,“ informovala Janíčková.

Suchom sú podľa nej najviac poznačené trvalé trávne porasty, poľnohospodári hlásia problémy s pašou. Na mnohých pasienkoch je v dôsledku riedkeho a nízkeho porastu nedostatok kvalitnej fytomasy. To sa prejavuje na produkcii zvierat, najmä na nízkom množstve nadojeného mlieka.

Hrozí nízka kvalita

„Rovnako hrozí nízka kvalita a objem pri výrobe lúčneho sena. Je predpoklad, že súčasný stav lúčnych porastov výrazne negatívne ovplyvní množstvo vyrobeného sena, ktoré bude chýbať v zimnom kŕmnom období. Minulotýždňový dážď vegetácii mierne pomohol, no podobných zrážok by si poľnohospodári želali omnoho viac,“ doplnila Janíčková s tým, že niektoré plodiny sa už nepodarí zachrániť a výnosy budú určite omnoho nižšie, ako po minulé roky.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie