Štefan poslal zásielku na považskobystrický súd: Teraz je obvinený z terorizmu!

Prokurátor podal obžalobu v kauze pokusu o teroristické útoky na súdy, ktoré sa týkali aj toho považskobystrického. Čo prezradila prokuratúra?

Ilustračný obrázok k článku Štefan poslal zásielku na považskobystrický súd: Teraz je obvinený z terorizmu!
Zdroj: Dnes24.sk

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Štefana K. za obzvlášť závažný zločin terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme a zločin nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových biologických agensov a toxínov. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

„Obvinený v úmysle vážne zastrašiť obyvateľstvo a štátne inštitúcie spáchal zločin ohrozujúci život a zdravie ľudí a taký čin spáchal na verejnom činiteľovi, teda na chránenej osobe. Bez povolenia si zadovážil, prechovával, použil a dal na prepravu rádioaktívny materiál, pričom taký čin spáchal závažnejším spôsobom konania, na viacerých osobách z osobitného motívu v úmysle spáchať trestný čin terorizmu a niektorých účastí na terorizme,“ dodala hovorkyňa.

V novembri 2016 Štefan K. prostredníctvom poštovej zásielky poslal dvom sudcom – Okresného súdu v Poprade a Okresného súdu v Považskej Bystrici – po dve zásielky. „Jedna zásielka obsahovala priehľadné uzatváracie plastové vrecúško a v oboch bol list s výhražným obsahom, v ktorom upozorňoval na kontamináciu prostredia rádioaktívnou látkou po otvorení listu. Podľa záverov znaleckého posudku uvedené plastové vrecúško obsahovalo rádioaktívnu látku amerícium,“ objasnila hovorkyňa.

O dva týždne poslal zásielku aj na Ministerstvo spravodlivosti SR. Obálka aj list boli kontaminované tou istou rádioaktívnou látkou, v dôsledku čoho pri otváraní obálky a manipulácii s listom existovalo riziko kontaminácie. Približne po ďalšom týždni poslal obdobnú zásielku Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru SR v Prešove a Okresnému súdu v Kežmarku. V prípade uznania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody na doživotie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

FOTO priamo z miesta požiaru: Hasiči z Považskej na zásahu v susednom okrese!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame