Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  21 °C
Rôzne

Stavba železnice v úseku Považská – Púchov: Ľudia sa sťažujú na jednu vec

Výstavba železničného tunela Diel znepríjemňuje život obyvateľom v jeho blízkosti. Čo im vadí?

Ilustračný obrázok k článku Stavba železnice v úseku Považská – Púchov: Ľudia sa sťažujú na jednu vec
Zdroj: TASR

Obyvateľom dvoch bytoviek v bezprostrednej blízkosti západného portálu železničného tunela Diel v obci Nimnica znepríjemňujú život už desať dní výbuchy počas hĺbenia tunela. Odstrely ich budia aj v neskorých nočných a skorých ranných hodinách. „Bývanie na tomto stavenisku je hrozné. Teraz sa začali odstrely, prvý oznámili v obecnom rozhlase, o tých ďalších sme nevedeli. Strieľa sa tu popoludní, ale aj o polnoci a po polnoci. Spia tu malé deti, je to hrozné. Trasú sa nám okná, je to veľmi nepríjemné, najmä kvôli deťom, ktoré ráno vstávajú do školy,“ skonštatovala obyvateľka bytovky Jana. Ako dodala, obyvatelia dvoch bytoviek pri portáli železničného tunela sa mali presťahovať do novej bytovky. Tú malo postaviť v obci združenie Nimnica, ktoré rekonštruuje železničnú trať v úseku Púchov – Považská Teplá. Štyri rodiny z 12 využili ponuku na vyplatenie finančnej hotovosti za byt, tri rodiny využili možnosť výmeny bytu a ostatné rodiny čakajú na výstavbu bytovky v Nimnici.

Podľa Moniky Uhliarikovej z rovnakej bytovky pri hĺbení tunela robia odstrely bez upozornenia ráno, napoludnie aj v noci. „Deti sa boja, do školy idú nevyspaté, jednoducho je to katastrofa. Komunikácia s nimi vôbec nefunguje. Robia si odstrely, kedy to im pasuje a vôbec ich nezaujíma, že tu niekto býva. Otrasy sú aj 15–20-sekundové. Máme psa, odkedy sú odstrely, je nervózny, stále šteká. My sme jednou z rodín, ktorá čaká na výstavbu novej bytovky v inej časti obce,“ doplnila s tým, že ak všetko pôjde podľa plánu, nová bytovka by mala stáť až v polovici roku 2019. Merania otrasov robili podľa nej pred bytovkou a údajne boli v norme. „Do bytu to neprišiel merať nikto,“ dodala. Ako informoval starosta Nimnice Ladislav Ďureček, v zmluve medzi Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) a združením Nimnica, ktorého lídrom je spoločnosť Doprastav, sa uvádza, že odstrely a samotná výstavba sa nebudú realizovať v nočných hodinách, ale v čase od 6:00 do 22:00.

„Zhotoviteľ nerešpektuje zmluvu a dochádza k odstrelom i v nočných hodinách, aj po 22:00. Otriasa to nielen bytovkami, ale polovicou obce. Najneskôr do stredy chcem zvolať rokovanie so zástupcami Kúpeľov Nimnica a predstaviteľmi Združenia Nimnica. Budeme určite trvať na tom, aby odstrely neboli v nočných hodinách,“ zdôraznil starosta s tým, že pokiaľ sa s Doprastavom nedohodnú, budú problém riešiť prostredníctvom právnikov.

Ako informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková, povolenie na trhacie práce pri výstavbe tunela Diel vydal Obvodný banský úrad Prievidza po vyrazení 100 metrov tunela. „Prvé trhacie práce boli prevedené 16. 11. 2017 po vyrazení 127,6 metra, pričom sa uskutočnilo meranie seizmicity a hluku. Podľa záverov hladina hluku z trhacích prác neprekračuje najvyššie prípustné hodnoty hluku. Začatie trhacích prác bolo oznámené telefonicky starostovi obce Nimnica,“ uviedla Pavliková.

Ako dodala, každé použitie trhacích prác prostredníctvom SMS správy alebo telefonicky oznamujú na operačný dispečing polície v Trenčíne. „Od 22. 11. 2017 zhotoviteľ oznamuje túto informáciu aj majiteľovi bytu v susediacej bytovke. Zhotoviteľ robí všetko pre to, aby trhacie práce boli čo najmenej obmedzujúce, napríklad pred samotným odstrelom sa na začiatku tunela postaví mobilná stena, ktorá slúži na obmedzenie hluku a tlakovej vlny. Táto stena bude do 30. 11. 2017 nahradená stabilnou stenou, ktorá bude vyrobená z ľahkej kovovej konštrukcie a potiahnutá geotextíliou,“ doplnila hovorkyňa ŽSR.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Zima v Považskej a okolí sa blíži: Čo nové si na ňu pripravili naši cestári?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR