Filip Chudý Šport Iné športy

Štartuje športový sviatok: Slovensko reprezentuje aj Mária (26) z Považskej

Slovensko je spoluorganizátorom európskeho šampionátu vo volejbale žien. Reprezentovať nás bude tiež odchovankyňa považskobystrického volejbalu.

Ilustračný obrázok k článku Štartuje športový sviatok: Slovensko reprezentuje aj Mária (26) z Považskej
Zdroj: TASR

Slovenské volejbalistky sa na ME predstavia po desiatich rokoch a celkovo po štvrtý raz. Tohtoročný kontinentálny šampionát sa od piatku 23. augusta uskutoční v štyroch krajinách, okrem D-skupiny, ktorú hostí Bratislava, sa bude hrať v tureckej Ankare, poľskej Lodži a v metropole Maďarska v Budapešti. Na zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa odohrajú okrem skupinových zápasov aj dva osemfinálové duely. Zverenky Marca Fenoglia túžia na domácej pôde po úspechu, prvoradým cieľom je postup zo skupiny.

Do záverečnej nominácie sa dostala aj 26-ročná Považskobystričanka Mária Kostelanská. Táto 175 cm vysoká smečiarka pritom debutovala v národnom tíme len v auguste minulého roka, ale za necelý rok sa dokázala prepracovať do základnej zostavy. Tímu by na šampionáte mala pomôcť nielen na smeči, ale aj na prihrávke a podaní.

Kostelanská do roku 2012 pôsobila v ŠŠK OA Považská Bystrica, potom štyri roky hrávala v Pezinku, s ktorým vybojovala dve bronzové medaily. Následne sezónu hrala v Trnave a od roku 2017 pôsobí vo Vasasi Budapešť, ktorému tento rok pomohla k maďarskému titulu, pričom s ním predĺžila zmluvu na ďalšie dve sezóny. Podpis novej zmluvy vtedy zdôvodnila aj tým, že o dva roky predĺžil zmluvu s Ferencárosom Budapešť aj jej priateľ Marián Žernovič, slovenský reprezentant v hádzanej a tiež považskobystrický odchovanec.

V hre o účasť na domácom európskom šampionáte bola na poslednú chvíľu aj ďalšia Považskobystričanka a stále len 20-ročná blokárka Simona Cigániková z nemeckého klubu VfB Suhl Lotto Thüringen. Tá sa zapojila do prípravy pre mierne zdravotné komplikácie Jaroslavy Pencovej a v pondelok aj pomohla k výhre proti Fínkam.

Skúsenej dlhoročnej líderke reprezentácie Pencovej však domáci šampionát napokon neujde a v záverečnej nominácii nechýba, čím sa Cigánikovej neuvoľnilo miesto. „Simona počas záverečných dní prípravy do družstva výborne zapadla. K celej záležitosti pristúpila veľmi profesionálne, čo nás veľmi teší a ďakujeme jej za to. Takto si predstavujeme prístup mladej hráčky, ktorá si váži reprezentáciu,“ povedal pre zväzový web športový riaditeľ SVF Marek Rojko.

Slovenky štartovali na ME predtým v rokoch 2003, 2007 a 2009. V poslednom prípade, keď sa kontinentálny šampionát konal v Poľsku, bola v nominácii aj vtedy len 17-ročná Považskobystričanka Tatiana Crkoňová, dnes už Hercegová. Po desiatich rokoch tak bude mať na ME zastúpenie nielen slovenská reprezentácia, ale považskobystrická volejbalová škola.

V základnej D-skupine sa Slovenky stretnú s Ruskom, Nemeckom, Bieloruskom, Španielskom a Švajčiarskom, štartujú piatkovým súbojom proti Španielsku. Tréner Fenoglio nominoval na ME trinásť volejbalistiek, ktoré na ME čaká premiéra. Iba blokárka Veronika Hrončeková štartovala na kontinentálnom šampionáte v rokoch 2007 a 2009.

Nominácia žien na ME 2019 v Bratislave:

Nahrávačky: Barbora Koseková, Lenka Ovečková
Smečiarky: Nikola Radosová, Romana Hudecová, Mária Kostelanská, Karolína Fričová
Blokárky: Jaroslava Pencová, Nina Herelová, Veronika Hrončeková, Sandra Szabóová
Univerzálky: Karin Palgutová, Miroslava Kijaková
Liberá: Skarleta Jančová, Michaela Španková
Realizačný tím: tím manažér: Slavomír Huba, tréner: Marco Fenoglio, asistent trénera a kondičný tréner: Stefano Micoli, asistent trénera: Michal Mašek, štatistik: Tomáš Samsely, fyzioterapeut: Jacek Bentkowski

Program D-skupiny v Bratislave:

piatok 23. augusta: 14.30 h Bielorusko – Rusko, 17.00 h Švajčiarsko – Nemecko, 20.00 h SLOVENSKO – Španielsko
sobota 24. augusta: 17.30 h Nemecko – Španielsko, 20.00 h Švajčiarsko – SLOVENSKO
nedeľa 25. augusta: 17.30 h Rusko – Švajčiarsko, 20.00 h Španielsko – Bielorusko
pondelok 26. augusta: 17.30 h Nemecko – Rusko, 20.00 h SLOVENSKO – Bielorusko
utorok 27. augusta: 17.30 h Španielsko – Švajčiarsko, 20.00 h Nemecko – SLOVENSKO
streda 28. augusta: 17.30 Rusko – Španielsko, 20.00 Nemecko – Bielorusko
štvrtok 29. augusta: 15.30 h SLOVENSKO – Rusko, 18.00 h Švajčiarsko – Bielorusko

ďalší program:
1. septembra: osemfinále (Ankara/Tur., Lodž/Poľ., Budapešť/Maď., Bratislava)
4. septembra: štvrťfinále (Ankara/Tur., Lodž/Poľ.)
7. septembra: semifinále (Ankara/Tur.)
8. septembra: finále, o 3. miesto (Ankara/Tur.)

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Slovenky v rámci propagácie šampionátu vyniesli trofej pre víťaza ME na Lomnický Štít.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie