Filip Chudý Rôzne Video

Stanica v Považskej je krajšia a ešte sa vylepší: Ľuďom však niečo chýba, VIDEO

Považskobystrická autobusová stanica je zrekonštruovaná, no ešte sa budú dorábať niektoré veci. Jedna pre cestujúcich podstatná však zatiaľ absentuje.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Koncom leta 2018 sa začalo s rekonštrukčnými prácami na autobusovej stanici v Považskej Bystrici a po roku sa ukončili všetky potrebné procesy, aby sa mohla plnohodnotne využívať. Po novom sú na nej len tri ostrovčeky, pričom sa vynovili. Rovnako aj priestory okolo stanice. Pribudol tiež elektronický informačný systém pre cestujúcich. Mestská dopravná spoločnosť (MDS) dostala na tento projekt nenávratný finančný príspevok 1 468 224,41 eur a celková zazmluvnená suma tohto projektu predstavovala 1 631 360,46 eur.

Podľa slov spolumajiteľa MDS Vladimíra Podoliaka ukončili oficiálne práce, ktoré boli hradené z eurofondov a teraz ešte urobia ďalšie časti hradené z vlastných zdrojov. „Vzadu na stanici urobíme parkovisko s kapacitou cca 120 parkovacích miest pre osobné autá. S týmito prácami budeme hotoví predpokladám na jar 2020, pričom aj priestor okolo prejde revitalizáciou,“ ozrejmil.

Ako ďalej uviedol, časti stanice pre cestujúcu verejnosť sú však už hotové, dorábať sa budú veci už len z vlastných zdrojov. „Pri každej zastávke na ostrovčekoch sú dve sklenené tabule, pričom na ne chceme dať informačné pútače. Napr. tam, kde sa bude nastupovať do autobusu smerom na Papradno, tak tam budú informácie o tamojšej doline, budú tam foto turistických atrakcií, mapa a pod., aby aj návštevníci vedeli, že čo môžu navštíviť. Toto by som chcel, aby do Vianoc bolo hotové,“ povedal Podoliak.

Podľa jeho slov sa vďaka tejto rekonštrukcii zo stanice stala dôstojná vstupná brána do mesta. „Chceme to teda dostavať tak, aby ľudia mali radosť na stanicu prísť. Jednu časť tamojšieho pozemku mám v súkromnom vlastníctve, pričom chcem, aby sa oplotila a urobila tam ešte detská oddychová zóna, čiže dajú sa tam nejaké herné prvky, aby napr. mamičky s deťmi mohli čakať na autobus aj takýmto spôsobom,“ vyjadril sa spolumajiteľ MDS.

Zastávky pri železničnej stanici boli tiež súčasťou tohto projektu, pričom sú už hotové. „Hotový je aj informačný systém, len ho treba doladiť. Chceme, aby to bolo všetko prepojené aj so železničnou stanicou, čiže aby cestujúci mali aktuálne informácie o odchode a prípadných meškaniach vlakov v autobusovej časti a na železničnej stanici zas mali informácie o autobusoch. Kedy to však presne bude, to ťažko povedať, lebo aktuálne sa rekonštruuje aj železničná sieť pri Považskej Bystrici,“ doplnil Podoliak.

Ako nám povedali cestujúci priamo na stanici, najviac im aktuálne chýba klasický papierový cestovný poriadok, ktorý by bol vyvesený pri jednotlivých zastávkach, aby si mohli pozrieť časy spojov. Je tam síce elektronický informačný systém, ale ten ukazuje len najbližšie spoje. Preto sme sa obrátili na MDS, ako to plánujú riešiť.

„S uvedenou otázkou sa na nás začali obracať aj cestujúci, momentálne máme už objednané exteriérové vitríny, kde budú centralizované všetky papierové cestovné poriadky. Veríme, že sa nám to podarí v čo najkratšom čase,“ informoval Radovan Čmelo, vedúci dopravného úseku MDS.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Rekonštrukcia považskobystrickej stanice sa skončila: Ešte ju však doladia
19
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie