Filip Chudý Rôzne Video

SPŠ v Považskej sa rekonštruuje: Poznáme jej budúci dizajn, VIDEO a FOTO

V centre nášho mesta sa začalo pracovať na rekonštrukcii známej školskej budovy. Ako dlho to potrvá a čo má ponúknuť výsledok prác?

Ilustračný obrázok k článku SPŠ v Považskej sa rekonštruuje: Poznáme jej budúci dizajn, VIDEO a FOTO
9
Galéria

Budova klasických učební na Strednej priemyselnej škole v Považskej Bystrici prešla v minulosti menšími úpravami, no na rozsiahlejšiu rekonštrukciu čakala približne 45 rokov. V pondelok 22. októbra sa začali hlavné práce zamerané na zvýšenie jej energetickej efektívnosti. „V rámci investičnej akcie ,Zvýšenie energetickej efektívnosti budovy klasických učební na SPŠ Považská Bystricaʻ by sa mali vymeniť pôvodné okná za plastové, zrealizovať by sa mali výmurovky namiesto drevených stienok pod oknami, takisto by sa mala zatepliť fasáda a zrekonštruovať vykurovací systém. Hodnota investičnej akcie je 255 600 eur,“ povedala Veronika Rezáková, hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja, pod ktorý naša priemyslovka patrí.

„Sľubujeme si od toho zníženie nákladov a väčší komfort pri vyučovaní. Veď prostredie, v ktorom sa človek nachádza približne tretinu dňa, by malo byť dôležité. Ťažko ale teraz vyčísliť, akú presnú úsporu nám to prinesie. My sme pred asi ôsmimi rokmi svojpomocne z vnútornej strany učebne zateplili, čo už vtedy prinieslo výraznú úsporu. Táto výmena okien a podmurovanie pomôžu ešte viac,“ vyjadril sa Tibor Macháč, riaditeľ SPŠ Považská Bystrica.

Ten ďalej uviedol, že pri tejto rekonštrukcii ide o zložitú prácu. „Veď pod tými veľkými oknami, ktoré tu sú, je iba drevotrieska a na nej bola len tenká tepelná izolácia v podobe vaty a ešte k tomu lepenka a plech. Čiže vlastne tam nebola skoro žiadna izolácia. Musí sa to najskôr vymurovať a tiež pridať oceľová konštrukcia na spevnenie,“ opísal stav riaditeľ školy, podľa ktorého sa niektoré staré okná už ani nedali otvoriť.

Doteraz prevažne modrá budova bude po dokončení v modro-zeleno-šedej kombinácii farieb, pričom lehota výstavby v rámci zmluvy je stanovená na 45 dní. „Je to síce vysúťažené na taký čas, lenže ako vidíme, začali sme v zlom počasí, počas ktorého sa veľa prác nedá robiť. Preto nie je vylúčené, že to bude trvať o niekoľko dní dlhšie z dôvodu klimatických podmienok, ale aj toto zmluva zahrňuje. Preto treba byť s termínom dokončenia ešte opatrný,“ vysvetlil Macháč s tým, že hoci sa od začiatku kalendárneho roka snažili, aby sa to robilo ideálne počas leta, vstúpilo do toho veľa faktorov, ktoré nevedeli ovplyvniť.

Zdroj: Dnes24.sk

Rekonštrukcia hlavnej budovy školy ovplyvní aj vyučovací proces. „Urobili sme opatrenia s presunutím praxe žiakov druhého ročníka. Tí po prázdninách idú praxovať do firiem. Po ich návrate pôjdu praxovať tretiaci. Približne mesiac tu tak nebudeme mať jeden ročník, čím sa nám uvoľnia triedy. Vyučovanie budeme presúvať do priestorov, kde sa môže realizovať. Snažíme sa ho obmedziť čo najmenej, ale pri takejto rekonštrukcii sú proste obmedzenia nevyhnuté,“ dodal riaditeľ priemyslovky s tým, že budovu vedia vykúriť v polovičnom profile, teda v tej vykúrenej časti sa učí a druhá sa prerába. Majú ešte aj odborné učebne vo vedľajšej budove, navyše trakty dielní a telocviční sú aktuálne bez zásahu, čiže tam nie sú žiadne obmedzenia.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Považskobystrická priemyslovka sa rekonštruuje: Takto to na nej vyzerá
9
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie