Šport Iné športy

Športovec roka 2019: Medzi najlepšími aj zástupcovia z Považskej Bystrice

Petra Vlhová triumfovala v ankete Športovec roka 2019. Nestratili sa však ani zástupcovia z Považskej Bystrice.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Lyžiarka Petra Vlhová a vodnoslalomárska hliadka troch kanoistov získali ocenenia najlepší jednotlivec a najlepší kolektív v ankete slovenský Športovec roka 2019. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) vyhlásili počas slávnosti v činohernej sále novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave.

V ankete, ktorá v bývalom Československu písala svoju tradíciu už od roku 1959 a v rámci samostatnej Slovenskej republiky od roku 1993, premiérovo triumfovala majsterka sveta v obrovskom slalome. Na galavečere sa nezúčastnila, keďže je v dejisku nasledujúceho podujatia Svetového pohára vo francúzskom Val d'Isere, zastupoval ju otec a finančný manažér tímu Igor Vlha: „Je to pre nás veľká pocta za to, čo sme dosiahli. Konzultovali sme to s Petrou, aj so synom a manželkou Zuzkou, je to pekné. Myslím si, že sme dosiahli strašne veľa, nepočítal som, že budeme na prvom mieste, predsa, sú tu Peter Sagan a Anastasia Kuzminová. Peťa urobila kus roboty a dosiahla pekné výsledky.“

V kategórii kolektívov najviac hlasov dostala hliadka vodných slalomárov 3×C1 mužov (Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš), ktorá si deviatykrát za sebou vybojovala na majstrovstvách sveta v Seu d'Urgell titul. Druhé miesto obsadila hokejbalová reprezentácia Slovenska, tretí skončil štvorkajak rýchlostných kanoistov na olympijskej trati 500 m. „Je to zadosťučinenie. Trvalo nám desať rokov, kým sme získali ocenenie pre najlepší kolektív roka na Slovensku. Milo ma to prekvapilo a potešilo. Som rád, že to široká športový verejnosť začala vnímať. Naše úspechy sú unikátne,“ zdôraznil Slafkovský.

V tohtoročnej ankete hlasovalo 91 členov KŠR SSN, čo je druhý najnižší počet odovzdaných lístkov v histórii. Hlasy dostalo 38 jednotlivcov a 12 športových kolektívov. Za Športovú legendu na slávnosti vyhlásili niekdajšieho úspešného atléta, bežca na 800 a 1500 m Jozefa Plachého. „Som rád, že som sa toho dočkal v sedemdesiatke. Budem medzi slovenskými športovcami, ktorí boli úspešní na olympijských hrách či majstrovstvách sveta. Mal som dlhú osemnásťročnú kariéru, bol som na štyroch OH, trinástich majstrovstvách Európy, získal som päť medailí. Mal som dvoch výborných trénerov a trinásť rokov som bol vo svetovej špičke v kráľovských disciplínach atletiky,“ uviedol Plachý na margo svojich úspechov.

Medzi kolektívmi druhé miesto obsadili hokejbalisti Slovenska. K tohtoročnému titulu majstra sveta im pomohli aj piati hráči HBK PROTEF Považská Bystrica (Peter Buliš, Roman Bujdák, Lukáš Piják, Jakub Rufati, Boris Oravec) a tiež Považskobystričan Pavol Blahut. Navyše v lete do nášho klubu prestúpili aj ďalší traja majstri sveta: Libor Teplický, Matúš Lipták a František Poliaček.

Vizitka hokejbalistov Slovenska

2. HOKEJBALISTI SLOVENSKA

Zverencov Mojmíra Hojera a Mariána Gregoríka hnalo za celkovo piatym triumfom na svetovom šampionáte v histórii a štvrtým za sebou fantastické košické publikum, hráči nemohli sklamať skvelých divákov. Od začiatku turnaja išli za svojim cieľom a vo finále si poradili s Fínmi. Hokejbalisti potvrdili pozíciu najúspešnejšieho slovenského kolektívneho športu, z každých z trinástich majstrovstiev sveta odchádzali s medailou (5 – 2 – 6). V Košiciach hrali ako jedno mužstvo, jeden ťahal za druhého. Hrali aj za svojho trénera Dušana Danka, ktorý zomrel pár týždňov pred začiatkom šampionátu. Oporami boli predovšetkým najlepší brankár turnaja Patrik Polc, obranca Roman Bujdák, ktorý sa dostal do elitnej formácie podujatia, a útočník a najužitočnejší hokejbalista 13. svetového šampionátu Jaroslav Martinusík.

Hokejbalová reprezentácia je v top 3 ankety premiérovo.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Na videu si môžete pripomenúť zisk titulu MS a v galérii si môžete pozrieť foto zo slávnosti.

FOTO z vyhlásenia výsledkov ankety Športovec roka 2019
12
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie