Filip Chudý Rôzne

Spomienky vlekára Vlada (68) z Maškovej: Jazda za 50 halierov, jedna vec ho trápi

Považskobystričan Vladimír Mráz je spojený s naším lyžiarskym vlekom takmer celý život. Bol pri jeho začiatkoch, je pri ňom aj dnes. Čo nám prezradil?

Ilustračný obrázok k článku Spomienky vlekára Vlada (68) z Maškovej: Jazda za 50 halierov, jedna vec ho trápi
Zdroj: Dnes24.sk

Lyžiarsky vlek v Považskej Bystrici už má svoje roky. Nie je už preto veľa tých, čo s ním majú puto od jeho začiatkov až doteraz. Jedným z mála je 68-ročný Považskobystričan Vladimír Mráz. Ako mladý žiak pomáhal vlek na Maškovej stavať, dnes na nej ako aktívny dôchodca pomáha svojmu kamarátovi Emilovi Ďurajkovi, ktorý ho prevádzkuje. Ako nám prezradil, už piatym rokom robí vlekára, keď dáva pozor na lyžiarov a ukazuje im, ako správne nasadnúť na náš vlek.

„Tento vlek sme stavali ešte s pánom Martinom Vápeníkom, ktorý bol kedysi predseda okresného lyžiarskeho zväzu. Bolo to v 60. rokoch minulého storočia. Chodili sme ho stavať ešte z našej prvej základnej školy na Lánskej, ktorá to mala na starosti. Školník ho vtedy spúšťal. Mali sme tu navyše v minulosti aj umelú skĺznicu,“ spomínal Vladimír Mráz.

Maškovej zostal verný počas dlhých rokov. „Predtým som sem chodieval normálne ako lyžiar, a to aj v časoch, keď sa tu normálne platilo. Jazdievalo sa za 50 halierov,“ prezradil s tým, že hoci už má síce skoro 70 rokov, lyžuje na nej doteraz. V sobotu si dal tri jazdy, v nedeľu desať, pričom v ten deň to išlo podľa jeho slov naozaj parádne. Odoziev na podmienky od Považskobystričanov veľa nemal, keďže niektorí ani nepozdravia a rovno idú.

Na považskobystrický vlek chodí teraz aj s vnúčatami, ktoré sú už ale väčšie a majú niečo zlyžované, no zajazdia si aj na Maškovej. „Je veľmi pozitívne, že prakticky priamo v centre Považskej Bystrice máme takýto vlek. Ak by tu nebol, ani by sme to tu nemohli robiť. Naučia sa tu lyžovať kvantá malých detí, čo je najdôležitejšie,“ opísal veľkú výhodu nášho vleku.

Podmienky na ňom ale záležia od prírodných snehových podmienok, keďže nie je k dispozícii umelé zasnežovanie. „Počasie sa za tie roky neskutočne zmenilo. Veď v minulosti sme tu lyžovali až do marca. Vtedy tu bolo veľmi veľa snehu, teraz je to takto…,“ pripomenul známy fakt.

Okrem Maškovej chodí väčšinou lyžovať na Kubínsku hoľu alebo do Álp, pričom porovnal úroveň. „Treba tu dať do toho peniaze. Samotný vlek je veľmi rýchly, s čím majú malé deti problém. Dokým ich to na ňom naučíme, tak sa s nimi natrápime. Preto treba spraviť plynulú reguláciu otáčok, aby keď ide malé dieťa na vlek, aby sa ubrala rýchlosť. Proste chcelo by to úpravy, pretože to tu všetko dožíva,“doplnil.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie