Aktualizované Šport Iné športy

Slovensko je majstrom sveta! Na zlatom úspechu aj považskobystrický rukopis

Slovenskí hokejbalisti sa predstavili vo finále majstrovstiev sveta pred domácim publikom, ktoré zvládli a získali štvrtý titul majstrov sveta v rade.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko je majstrom sveta! Na zlatom úspechu aj považskobystrický rukopis
18

Slovenskí hokejbalisti zvíťazili v sobotňajšom v finále na 13. MS v Košiciach nad Fínskom 4:3 a získali svoj štvrtý titul v sérii. Zopakovali tak výkon Kanaďanov, ktorí dovtedy ako jediní získali štyri tituly po sebe v rokoch 2001, 2003, 2005 a 2007. Slováci vo finálovom zápase trikrát viedli o dva góly (2:0, 3:1, 4:2) a hoci Fíni viackrát dotiahli, vyrovnať sa im nepodarilo. Pre Slovákov je to celkovo piaty titul. Trofej svetového šampióna získali aj v rokoch 1999, 2013, 2015 a 2017. V počte cenných kovov rozšírili zbierku na päť zlatých, dve strieborné a šesť bronzových medailí.

Na zlatom úspechu majú zásluhu aj piati hráči HBK PROTEF Považská Bystrica (Peter Buliš, Roman Bujdák, Lukáš Piják, Jakub Rufati, Boris Oravec) a tiež Považskobystričan Pavol Blahut. Mali sme tak najväčšie zastúpenie v zlatom tíme. Bujdák sa dokonca dostal aj do All-star tímu turnaja.

V úvodnej 15-minútovke finále strelecky dominovali reprezentanti s dvojkrížom na hrudi, no zaplnená Steel aréna gól nevidela. O ten sa v prvej minúte prostredného dejstva postaral Martinusík, ktorý tak posielal domácu reprezentáciu do vedenia (1:0). Fíni však zbrane nezložili a bola to práve slovenská reprezentácia, ktorá sa musela po zvyšok tretiny brániť. V 26. minúte však na 2:0 zvyšoval Božík. V závere dejstva si Fíni zahrali presilovú hru, ktorú využili v 29. zápasu zásluhou Vuorenmaa (2:1).

Začiatok tretej tretiny neprebiehal podľa predstáv slovenských trénerov, no v 36. minúte prihrával Teplický z rohu do predbránkového priestoru Oravcovi, ktorý z tesnej blízkosti nezaváhal a prekonal fínskeho brankára (3:1). Dvojgólové vedenie však netrvalo dlho. Patrik Polc vybehol z brány v snahe o vyrazenie loptičky, no fínski útočníci nezaváhali a 7 minút pred koncom riadneho hracieho času znížil Lampo (3:2). Fíni po svojom druhom góle zvýšili aktivitu, no boli to Slováci, ktorí opäť skórovali. V 42 minúte zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Teplický.

V samom závere Fíni odvolali brankára a strelou od modrej čiary znížili 42 sekúnd pred koncom na rozdiel jediného gólu.

Hlasy po úspešnom finále

Marián Gregorík, tréner SR: „Fínom sme viackrát odskočili na dva góly, ale oni stále doťahovali a naďalej sme boli v napätí. Nedalo sa hrať iba „zanďoura“ a brániť to. Museli sme hrať až do konca. Od začiatku turnaja sme verili, že je možné získať štvrtý titul v sérii. Išli sme za tým. Teší nás to o to viac, že sa potvrdil dobrý výber hráčov do tímu."

Jaroslav Martinusík, útočník, najužitočnejší hráč turnaja: „Toto je pre mňa najkrajší deň v živote. Štvrtý titul v rade, triumf na domácom šampionáte a zásnuby k tomu. Nič viac si nemôžem priať, lepšie mi to vyjsť nemohlo. Tento titul chutí špeciálne, keďže vo finále bola fantastická atmosféra, ktorú som si veľmi užíval."

Boris Oravec, útočník SR: „Človek si povie, že štvrtý titul je už rutina. Je to však úžasný, ťažko opísateľný pocit. Som nesmierne šťastný, že sa nám to podarilo na domácej pôde. Fantastická kulisa nás však hnala vpred a my sme nemohli sklamať skvelých divákov."

Roman Bujdák, obranca SR: „Tento titul patrí Dušanovi Dankovi, nikdy na neho nezabudneme." (pozn. tréner hokejbalovej reprezentácie prehral v máji boj s ťažkou chorobou)

Slovensko – Fínsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2 )

Góly: 16. Martinusík, 26. Božík (Lipták, Cibík), 36. Oravec (Teplický), 42. Teplický (Oravec, Bujdák) – 29. Vuorenmaa (Pietsalo, Nieminen), 38. Lampo (Nieminen, Kangas), 45. Viitanen
Slovensko: Polc – Minárik, Salajka, Bujdák, Blahut, Vidlár, Gajdoš, Doskočil, Horváth – Rampáček, Piják, Martinusík – Božik, Rufati, Lipták – Teplický, Svitana, Oravec – Poliaček, Cíbik, Tomka – Vozár, Olejník
Fínsko: Kuusamo – Ahola, Koivisto, Lindfors, Marjeta, Nieminen, Väänänen, J. Viitanen, L. Viitanen – Hukki, Hyvönen, Jeskanen, Kangas, Karniemi, Lampo, Mäenlanen, Pietsalo, Pohjola, Pukema, Sirkkala, A. Viitanen, Vuorenmaa