Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Slováci krok od účasti na MS 2023: Pomôže aj donominovaný Martin Briatka, VIDEO

S tradične silným považskobystrickým zastúpením, ktoré sa na poslednú chvíľu ešte rozšírilo, sa naši hádzanári pobijú o postup na svetový šampionát.

Aktualizované Filip Chudý Hádzaná Video
Aktualizované Filip Chudý Hádzaná Video

Slováci krok od účasti na MS 2023: Pomôže aj donominovaný Martin Briatka, VIDEO

S tradične silným považskobystrickým zastúpením, ktoré sa na poslednú chvíľu ešte rozšírilo, sa naši hádzanári pobijú o postup na svetový šampionát.

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Hádzanári Slovenska sa od nedele v Topoľčanoch pripravujú na dvojzápas proti Belgicku v 1. kole play off kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2023 vo Švédsku a Poľsku. Prvý duel je na programe v stredu 16. marca o 20.00 v Topoľča­noch, odveta sa bude hrať v sobotu 19. marca o 20.10 v Hasselte.

Tréner družstvu verí

Úspešnejší z dvojice postúpi na MS. Pôvodne mal v ďalšom kole kvalifikácie nastúpiť proti Rusku, no to pre inváziu na Ukrajinu vylúčili. „Naše ciele sú jasne stanovené. Chceme postúpiť na šampionát. Maximálne sa koncentrujeme na stredu, nesmieme nič podceniť a musíme pristúpiť k duelu na sto percent. Belgičania majú zohratú najmä základnú šestku, prepracovaný systém hry 7 na 6, ale my chceme urobiť v stredu prvý krok k postupu,“ informoval podľa oficiálnej stránky Slovenského zväzu hádzanej (SZH) na pondelkovom brífingu Peter Kukučka, tréner slovenskej reprezentácie.

„Sme v náročnej situácii, keďže začíname doma, ale to nezmeníme. Nechcem hovoriť o konkrétnom výsledku. Vieme, kde má náš súper slabiny a tie sa budeme snažiť využiť. V príprave budeme na tieto nedostatky poukazovať. Samozrejme, nášmu družstvu verím,“ pripojil.

Športové správy

Briatka za Briatku

Kukučka musel na poslednú chvíľu urobiť v zostave jednu zmenu. Pôvodne nominovaného Juraja Briatku z gréckeho AEK Atény nahradil pre chorobu na poste ľavého krídla jeho menovec Martin Briatka z MŠK Považská Bystrica.

„Všetci ostatní hráči, ktorých sme pozvali, sú na zraze. Niektorí majú menšie boľačky, ako to už býva, ale sú pripravení v stredu nastúpiť. Dúfam, že divákom nebude prekážať stretnutie v strede týždňa a s neskorým začiatkom a prídu nás povzbudiť. Je fajn, že po rokoch budeme môcť zažiť dobrú domácu atmosféru. Najmä pre hráčov je to paráda, že opäť môžu hrať pred domácou kulisou," poznamenal slovenský kormidelník ku skutočnosti, že už nebudú platiť žiadne obmedzenia ohľadom diváckej účasti na tribúnach.

Slovo kapitána

„Vnímam to tak, že sme sa štyri roky tešili na majstrovstvách Európy a teraz v priebehu roka môžeme byť aj na majstrovstvách sveta. Je to naozaj veľká šanca, ale ešte sme od postupu na šampionát ďaleko. Necítim veľký tlak, ale uvedomujem si obrovskú príležitosť. Je mi ľúto, že toto spôsobila vojna, lebo športovci si to nezaslúžia. Tak to však je a treba to akceptovať,“ uviedol kapitán slovenskému tímu Ľubomír Ďuriš pre oficiálny web SZH.

„My teraz máme veľkú šancu dostať sa na MS, ale ani zápasy s Belgickom nebudú ľahké. Zatiaľ sú šance vyrovnané. Uvidíme, v akej forme sa predvedieme. Hneď v prvom zápase musíme ukázať, čo vieme. Potom budeme mať viac informácií o súperovi a budeme sa môcť ešte lepšie pripraviť na odvetu," doplnil Ďuriš, ktorý sa v budúcej sezóne vráti do Považskej Bystrice.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Varovanie

Brankár Marián Žernovič varuje pred podcenením súpera: „Belgičania majú takú istú obrovskú šancu ako my a tiež budú o ňu urputne bojovať. Určite majú svoju kvalitu, hoci nedosiahli nejaké veľké úspechy, ale to môžeme povedať aj o o nás. Videl som jeden ich zápas s Luxemburskom a hoci ich hráči nehrajú v najlepších súťažiach, budú nepríjemní. Musíme sa na nich dobre pripraviť zo všetkých stránok a nič nepodceniť. Ja osobne sa viem s tlakom vyrovnať. Možno pre mladších spoluhráčov to bude náročnejšie, ale verím, že to tiež dokážu, lebo takáto príležitosť sa už možno nikdy v živote nenaskytne.“

„Na jednej strane mi je ľúto, z akého dôvodu prišla, na druhej strane sa jej musíme chopiť a dať do toho všetko. Očakávam od nás víťazstvo. Samozrejme, chceme vyhrať, lebo potom v Belgicku nás nečaká nič ľahké. Dúfame, že sa hala zaplní. Určite nám podpora z hľadiska pomôže, každý jeden hlas fanúšika je dôležitý," uviedol považskobystrický odchovanec Žernovič, ktorý na brankárskom poste vytvorí duo s Michalom Martinom Konečným.

Káder Slovákov

Nominácia hádzanárov Slovenska na dvojzápas 1. kola play-off kvalifikácie MS 2023 proti Belgicku:
brankári: Marián Žernovič (Ferencváros Budapešť), Michal Martin Konečný (Ángel Ximénez Puente Genil)
pivoti: Dominik Kalafut (Nordhorn-Lingen), Martin Slaninka (Suhr Aarau), Šimon Macháč (Eger)
krídla: Tomáš Urban (Minden), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Lukáš Péchy (Sporta Hlohovec), Marek Kováčech (Sportunion Leoben), Mikuláš Kucsera (Štart Nové Zámky)
spojky: Tomáš Smetánka (Viveros Herol Nava), Martin Potisk (Eisenach), Marek Hniďák (Burgenland), Ľubomír Ďuriš (Gyöngyös), Jakub Mikita (Ferencváros), Lukáš Urban (Tatabánya), Vladimír Ratkovský (Brno), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava)

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzerá počas prípravy reprezentácie.

OBRAZOM: Príprava slovenských hádzanárov v Topoľčanoch
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín