Ilustračný obrázok k článku Slávnosti v Považskej budú oranžové: Na JARMOK a DNI MESTA vás nemusia pustiť!
51
Galéria

Slávnosti v Považskej budú oranžové: Na JARMOK a DNI MESTA vás nemusia pustiť!

Ak sa chystáte na Mestské slávnosti v Považskej Bystrici, radšej si nachytajte potvrdenie. Alebo sa možno bude treba zapísať.

Filip Chudý Rôzne
Filip Chudý Rôzne

Slávnosti v Považskej budú oranžové: Na JARMOK a DNI MESTA vás nemusia pustiť!

Ak sa chystáte na Mestské slávnosti v Považskej Bystrici, radšej si nachytajte potvrdenie. Alebo sa možno bude treba zapísať.

Ilustračný obrázok k článku Slávnosti v Považskej budú oranžové: Na JARMOK a DNI MESTA vás nemusia pustiť!
51
Galéria

Okres Považská Bystrica sa od pondelka 13. septembra prepne v COVID automate do oranžovej farby. V stupni ostražitosti sa sprísňujú podmienky aj pri hromadných podujatiach, pričom v rámci Mestských slávností by sa mali v centre mesta v dňoch 17. – 19. septembra uskutočniť hneď dve najmasovejšie akcie roka (jarmok, Dni mesta) a spolu s nimi ešte aj preteky Okolo Slovenska.

Otázniky zostávajú

Po zmene farby sa hneď medzi Považskobystričanmi vynorili otázky, či náhodou tieto veľké akcie mesto nebude rušiť. Oslovili sme teda priamo sekretariát primátora Karola Janasa, aby obyvateľom mesta oznámili, či sa akcie budú konať a prípadne v akom COVID režime. Mesto sa však v stanovenom čase do uzávierky článku nevyjadrilo.

Ak sa však Mestské slávnosti budú konať, mesto musí kontrolovať ľudí, či prípadne majú potrebné potvrdenie na účasť, alebo počítať ich počet, aby sa neprekročila kapacita.

Viac správ zo Slovenska

Nemusia vás pustiť

Považskobystrická regionálna hygienička Renata Beníková pre Dnes24 uviedla, že RÚVZ nemá možnosť rozhodovať za konkrétnych organizátorov, akým spôsobom si splnia svoje povinnosti vyplývajúce z vyhlášky. „Momentálne si môžu slobodne vybrať z troch režimov (základ, OTP a zaočkovaní), ktorých nastavenia a podmienky zohľadňujú situáciu v okrese a tiež možné riziko pre návštevníkov,“ ozrejmila.

„Organizátor hromadného podujatia musí pri vstupe viditeľne označiť, aký režim si vybral a ktorým osobám umožní vstup. Hlásiť, ktorý protokol si vybrali, nie je ich povinnosť. Musia však viditeľne v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí, a následne ho dodržiavať,“ uviedla Beníková. V praxi to znamená, že dopredu nemusí byť oznámené, že aký režim platí, môžete sa to dozvedieť až priamo na mieste.

Ak teda prídete na Mestské slávnosti a bude platiť vstup napr. len pre zaočkovaných, mesto ako organizátor vás na jarmok či Dni mesta bez potvrdenia nepustí.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Tri možné režimy

Bez limitu kapacity by mohli byť Mestské slávnosti iba v režime pre plne zaočkovaných. Pokiaľ to bude režim OTP (očkovaní, testovaní, prekonali chorobu), môže ísť na jarmok či Dni mesta maximálne tisíc ľudí, pričom tí sa musia preukázať potvrdením, aby ich mesto pustilo. Iba v režime základ sa netreba ničím preukazovať, len na akcie by mohlo ísť iba sto ľudí a navyše všetci by museli byť na mennom zozname.

Do týchto povolených kapacít sa však organizátori nerátajú. „Vyhlášky upravujú počet návštevníkov, do limitu na kapacitu sa organizátori nezapočítavajú,“ vysvetlila Beníková.

Hromadné podujatia v oranžovej fáze

  • režim plne zaočkovaných – bez limitu kapacity.
  • režim OTP – obmedzenie kapacity na sedenie v interiéri na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, maximálne do 1 000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri
  • základný režim – v interiéri sedenie na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Povinnosť zaznamenať zoznam účastníkov

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín