Filip Chudý Šport Iné športy

Skvelý výsledok Jána Zaťka: Považskobystričan uspel v africkej púšti

Diaľkovej rely Africa Eco Race sa zúčastnil aj motocyklový pretekár Ján Zaťko. Tomu sa v afrických dunách darilo, veď skončil medzi najlepšími.

Ilustračný obrázok k článku Skvelý výsledok Jána Zaťka: Považskobystričan uspel v africkej púšti
Zdroj: Facebook Jána Zaťka

Známy považskobystrický motocyklový pretekár a zároveň podnikateľ Ján Zaťko (62) sa zúčastnil ďalších veľkých a hlavne náročných diaľkových pretekov. Ako sa píše na stránke jeho spoločnosti, zlom nastal v roku 2012, keď ho prijali na najslávnejšie preteky Rely Dakar, ktoré síce nedokončil, ale chytilo ho to natoľko, že išiel na juhoamerickej verzii tejto súťaže aj o rok neskôr. Od roku 2015 sa zúčastňuje pretekov Africa Eco Race, ktoré nadviazali na pôvodného ducha Dakaru, pričom piatykrát za sebou tieto preteky absolvoval v minulých dňoch.

Na konci minulého roka preteky slávnostne začali v Monaku, no a od 1. januára do nedele 13. januára sa súťažilo už v Afrike. Päť etáp bolo naplánovaných v Maroku, šesť v Mauretánii a tá záverečná v Senegale, keď sa končilo pri Ružovom jazere. Čiže tam, kde mala vyvrcholenie aj tradičná Rely Dakar, ešte predtým, ako sa presunula do Južnej Ameriky.

A Ján Zaťko sa nielen pretekov zúčastnil, on obsadil v kategórii motocyklov skvelé 9. miesto a svoju triedu +450cc dokonca vyhral.

Rovnaké miesto obsadil aj v roku 2018, pričom vtedy bol vo svojej triede tretí. V roku 2015 obsadil v celkovom hodnotení 15. miesto, v roku 2016 bol šiesty a v roku 2017 dokonca štvrtý. „Som rád, že sa mi počas rely nič nestalo, ani som nespadol, keď nepočítam to, že som asi dvakrát položil motorku na zem, ale z nulovej rýchlosti. Ďakujeme všetkým, čo nás sledovali a gratulovali k výsledku, nie je v mojich silách všetkým odpovedať. Bola to ale hlavne zásluha môjho tímu, s ktorým som sa tentokrát cítil mimoriadne spokojne a mojou úlohou bolo len jazdiť, jesť a spať. O ostatné som mal postarané,“ uviedol k pretekom Zaťko na svojom facebooku.

Na tohtoročnom Africa Eco Race jazdil za CZ Beta Enduro Team na motocykli KTM 500 EXC. Preteky, ktoré sú zamerané na navigáciu, merali viac ako 6 000 km, pričom sa jazdilo prevažne v piesočných dunách a cestách. Mali 12 etáp (jedna bola zrušená) a k dispozícii bol len jeden deň odpočinku. Druhý Slovák v štartovom poli motocyklistov, ktorým bol Martin Benko, skončil na 14. priečke.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie