Filip Chudý Šport Iné športy

Skvelá Nikoleta (17) z Považskej: Finále, rekord a zlepšený olympijský limit, FOTO

Svetový šampionát juniorov v plávaní priniesol radosť aj do Považskej Bystrice. Postarala sa o ňou talentovaná Nikoleta Trníková.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá Nikoleta (17) z Považskej: Finále, rekord a zlepšený olympijský limit, FOTO
9
Galéria
Zdroj: Archív Karela Procházku

Budapešť bola dejiskom majstrovstiev sveta juniorov (MSJ) v plávaní. V konkurencii viac ako 750 plavcov zo 126 krajín sveta sa nestratila ani 17-ročná Nikoleta Trníková, členka Národného športového centra a Považskobystrického plaveckého oddielu. Ako ten informoval, mladá Považskobystričanka sa stala najúspešnejšou plavkyňou slovenskej výpravy, čo sa týka individuálnych výkonov i umiestnení.

Trníková zároveň dosiahla najlepšie výsledky na MSJ zo slovenských plavcov za posledných 12 rokov. „Napriek ochoreniu pred súťažou jej forma postupne gradovala a výsledkami potvrdila, že momentálne patrí do svetovej juniorskej špičky,“ uviedol jej osobný tréner Karel Procházka, ktorý sa zúčastnil MSJ v úlohe asistenta reprezentačného trénera Slovenska.

Nikoleta sa na úvod predstavila v disciplíne 400 m polohové preteky, v ktorej doplávala na 16 mieste (4:54,17 min). Potom štartovala v doplnkových disciplínach 100 m prsia – 26. miesto (2:11,62 min) a 200 m polohové preteky – 19. miesto (2:18,69 min). Tieto časy boli na úrovni jej osobných rekordov. Vrchol prišiel v disciplíne 200 m prsia, do ktorej išla ako nasadená 12-ka. V rozplavbách však zaplávala slovenský seniorský rekord 2:28,42 min, ktorým sa kvalifikovala do osemčlenného finále. V ňom predviedla fantastický výkon, keď rekord vylepšila na 2:27,96 min a dohmatla na 7. mieste. Zároveň pomohla slovenskej štafete v disciplíne 4×100 m polohové preteky (prsiarsky úsek) k postupu do finále.

„S výsledkami na šampionáte som spokojná. Nečakala som účasť vo finále v posledný deň majstrovstiev sveta. Potešilo ma, že som vylepšila národný rekord a skončila siedma na svete. Tiež sa potešila štafeta, v ktorej sme sa s dievčatami dostali do finále,“ povedala Trníková.

Na 200 m prsia si tak vylepšila už predtým zaplávaný olympijský B-limit, keď ho vylepšila o pol sekundy. A-limit na OH v Tokiu 2020 má hodnotu 2:25,52 min. Iba ten dáva istotu účasti na olympiáde, je však tak tvrdý, že ho zapláva len určitý počet plavkýň a ďalšie by mali pozývať na základe rôznych kritérií. Aby bola šanca čo najväčšia, treba mať dosiahnutý čo najlepší čas. „Teší ma, že opäť som sa o niečo priblížila k olympijskému áčku. Stále však nie je isté, že sa na olympiáde v Tokiu aj predstavím. Ale keďže som si čas zlepšila, aj šance sa tým trochu zvýšili. Preto verím, že čas ďalej vylepším,“ doplnila naša talentovaná plavkyňa.

Tá od nového roka prechádza z juniorskej do seniorskej kategórie, pričom na svojom konte už má dva ženské národné rekordy. K 400 m polohové preteky teraz pridala 200 m prsia. „Výkonom v tejto disciplíne sa zároveň zaradila do užšieho výberu slovenskej seniorskej reprezentácie do budúceho roka,“ prezradil Procházka.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj zábery zo šampionátu v hlavnej úlohe s Nikol a jej trénerom.

Nikoleta Trníková uspela na MS juniorov: Zábery z priamo Budapešti
9
Galéria
Zdroj: Archív Karela Procházku
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie