Filip Chudý Rôzne Kultúra

Skryté poklady považskobystrického múzea: Hneď sú lepšie chránené, FOTO

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici realizovalo projekt, ktorý pomôže ochrániť jeho vzácne kúsky. Riaditeľka múzea prezradila viac.

Ilustračný obrázok k článku Skryté poklady považskobystrického múzea: Hneď sú lepšie chránené, FOTO
4
Galéria

Považskobystrické múzeum realizuje projekt s názvom Skryté poklady, zameraný na zlepšenie odbornej ochrany zbierkových predmetov. „Motiváciou múzejníkov k podaniu projektu bola snaha lepšie ochrániť zbierky pred poškodením a zároveň ich systematicky triediť. Projekt bol úspešný a v roku 2018 múzeum získalo dotáciu z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia vo výške 11 000 eur,“ povedala jeho riaditeľka Petronela Rágulová s tým, že časť nákladov spolufinancoval Trenčiansky samosprávny kraj.

Počas roka 2018 zakúpilo múzeum uzatvárateľné hliníkové debny, ktoré sú vďaka malej hmotnosti ideálne pri prenose zbierok. „Do depozitárov sa inštalovali digitálne hygrometre, snímajúce základné fyzikálne parametre mikroklimatických podmienok. Najväčšia časť dotácie bola použitá na obstaranie posuvného regálového systému so samonosným koľajiskom,“ ozrejmila riaditeľka Vlastivedného mú­zea.

„Vďaka posuvnému regálovému systému bude môcť múzeum odborne uložiť niekoľko tisíc predmetov z fondu histórie a etnológie,“ opísala prínos Rágulová.

Ako ďalej uviedla, koncom minulého roka prebehlo elektronické obstarávanie dodávateľského subjektu, ktorý na mieru vyrobil kovový regálový systém a v januári 2019 sa mohlo pristúpiť k jeho montáži priamo v depozitárnych priestoroch múzea.

Samonosné koľajisko tvorí pohyblivá platforma s vodiacou nápravou. Na nej je položená mobilná regálová nadstavba s bočnými krytmi. „Výhodou systému je jednak posúvateľnosť jednotlivých políc, ktoré možno prispôsobovať rozmerom predmetov, ako aj uzatvárateľnosť, čím sa zamedzuje šíreniu prachu,“ dodala riaditeľka.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Skryté poklady múzea v Považskej budú lepšie uložené: Zábery nových priestorov
4
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie