Filip Chudý Rôzne

Škrty MHD v Považskej: Búrlivé reakcie na FB!

Navrhnuté zmeny v našej MHD spustili vlnu reakcií. Vybrali sme z nich to najpodstatnejšie. Ľudia si nebrali servítky pred ústa a napísali, čo si myslia.

Ilustračný obrázok k článku Škrty MHD v Považskej: Búrlivé reakcie na FB!
Zdroj: Dnes24.sk

Radikálne škrty v považskobys­trickej mestskej hromadnej doprave spôsobili vlnu negatívnych reakcií. Vníma ich aj viceprimátor mesta Peter Máťoš, ktorý od primátora mesta Karola Janasa dostal po voľbách mandát na rokovanie o novej zmluve s Mestskou dopravnou spoločnosťou. Ako Máťoš prezradil, súčasný návrh cestovného poriadku sa do 1. marca, kedy má vstúpiť do platnosti, nezmení. „Prvé kolo je uzavreté. Potom ešte môžete upraviť spoje, ale len v rozsahu, ktorý máme. Pričom ďalšie prípadné zmeny budeme konzultovať s poslancami. To sa bude týkať hlavných námietok, ktoré vzniknú,“ vyjadril sa Máťoš s tým, že zmluvu kontrolujú právnici a hlasovať o nej bude mestské zastupiteľstvo 28. februára.

Chystá sa naň veľa Považskobystri­čanov, aspoň tak to vyplýva z diskusií na našej faceboovej stránke Považská24.sk. „Treba ísť na mestské zastupiteľstvo. K nám zrušili takmer všetky spoje. Človek musí ísť pešo do práce aj z práce minimálne dva kilometre. A to nehovorím o tom, ze starí ľudia sa majú problém dostať do nemocnice alebo naopak,“ napísala Mária.

„Čo sme si zvolili, to máme… Šancu na zmenu sme prežrali, teraz treba štyri roky čakať a max. korigovať následky svojou aktivitou. Odporúčam sťažnosti neadresovať pivu a facebooku, ale mailom zvoleným poslancom, členom dopravnej komisie mesta, členom mestskej rady, viceprimátorom, primátorovi a ďalším zodpovedným,“ uviedol Boris na našej FB stránke, pričom Ingrid mu odkazuje, že všetci, čo Janasa volili, by sa mali na neho teraz obrátiť, veď určite sa na nich nevykašle…

Milanovi vadí, že sa zruší linka N3. „A k prvému vlaku do Žiliny o 4:33 budeme lietať z Rozkvetu? Už roky nie sú zladené MHD a vlaky. Nech niekto skúsi dochádzať do prace do Žiliny a späť a každý večer dobiehať na MHD. Super zážitok. Pristavte tam konský povoz, ten bude spoľahlivejší,“ napísal na facebook Považská24.sk a pridal tiež skúsenosť, ako mu chýbalo dobehnúť cca 10 metrov na spoj, lenže dvere sa zatvorili tesne pred nosom, stihol už len kopnúť do autobusu a musel čakať na ďalší.

Mnohí naši čitatelia poukazujú na to, že v modernom svete je trend propagácie verejnej osobnej dopravy, čím sa pomáha dopravných situáciách a tiež životnému prostrediu. „Hlavne, že celá Európa sa snaží propagovať hromadnú dopravu. Motivovať ľudí, aby nechodili toľko autami. Dávajú dopravu zadarmo, ale u nás sa rušia autobusy…,“ zhrnul Peter názory na našom FB. Júlia na ňom k téme pridala, že vo viacerých mestách na Slovensku to dokonca funguje, že obyvatelia mesta jazdia MHD zadarmo alebo lacnejšie, ale u nás sa platí rovnako za lístok bez ohľadu na to, či sa odveziete jednu alebo osem zastávok. Alebo ich autobus odvezie iba do polovice Rozkvetu…

Anton k téme cestovného na FB Považská24.sk pridal: „Pozrite si, aké je cestovné, keď má ísť matka s deťmi z Rozkvetu do nemocnice. Lacnejší je taxík. Nemusí prestupovať pri SPŠ a je tam omnoho skôr a lacnejšie.“ Podľa Martinovho vyjadrenie na našom FB toto rušenie nereflektuje skutočnosť: „Napr. z rannej natrepanej 10-ky a 11-ky s príchodom na ŽST okolo 5:30 urobili jednu 11-ku. To budú sardely v oleji. Danú situáciu treba komentovať na základe faktov a tak aj o nej rozhodovať.“

Veľkým problémom pre obyvateľov hlavne mestských častí sú podľa ich slov na facebookovej stránke Považská24.sk katastrofálne časy posledných spojov – 14:08, 16:40, 17:35… Martina píše: „Ľudia, ktorí majú poobednú sa majú o 22:00 ako dostať domov? Nehovoriac o nočných a do priľahlých mestských časté. Im bude platiť taxík primátor?“ Daniela jej na našom facebooku odpovedá, že by mohol, veď mu zvýšili plat… „Toto fakt mohli vymyslieť len ľudia od zeleného stola, ktorí nikdy necestovali MHD v Považskej Bystrici,“ pripája sa k nim u nás na FB Monika.

Lýdia k téme na FB Považská24.sk dopĺňa: „Hlavne, že je trend, aby ľudia viac cestovali hromadnou dopravou! To má fakt logiku, aby autobus nebral deti spred školy, to bude úžasná úspora pre MDS. A posledný autobus do Milochova o 16:40, no jupí, hlavne, že sme súčasťou mesta.“ Milochov podľa diskutujúcich nemá už ani školu a čoskoro ani nebude mať vlakovú zastávku. „Tento návrh svedčí o tom, že spravovateľom šli v hlavách len eurá, ktoré majú ušetriť. Totálne bez zamyslenia sa nad tým, že MHD využívajú ľudia pracujúci na tri smeny. Posledný autobus o 18:45? Máme výnimočný stav? Rozum sa zastavuje nad týmto paškvilom,“ dodala na našej FB stránke Jarka.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Takto to dopadlo, keď sa schvaľovala odmena kontrolórovi. Bude to pri MHD podobné?

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie