Ilustračný obrázok k článku Školy v okrese Považská Bystrica sa ZATVÁRAJÚ: Títo žiaci musia zostať doma!
Zdroj: TASR/AP

Školy v okrese Považská Bystrica sa ZATVÁRAJÚ: Títo žiaci musia zostať doma!

Rodičia, pripravte sa na to, že žiaci stredných škôl a druhého stupňa základných škôl budú musieť byť doma.

Aktualizované Filip Chudý Rôzne
Aktualizované Filip Chudý Rôzne

Školy v okrese Považská Bystrica sa ZATVÁRAJÚ: Títo žiaci musia zostať doma!

Rodičia, pripravte sa na to, že žiaci stredných škôl a druhého stupňa základných škôl budú musieť byť doma.

Ilustračný obrázok k článku Školy v okrese Považská Bystrica sa ZATVÁRAJÚ: Títo žiaci musia zostať doma!
Zdroj: TASR/AP

Vo štvrtok 2 decembra zasadal na podnet regionálnej hygieničky on-line formou rozšírený krízový štáb Okresného úradu Považská Bystrica. Informovalo o tom mesto na svojej stránke s tým, že od pondelka 6. decembra sa zatvárajú stredné školy a druhý stupeň základných škôl.

Mesiac budú doma

„Na základe vyjadrenia členov a zúčastnených zástupcov zriaďovateľov základných a stredných škôl, Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici a regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) krízový štáb spoločne odporučil RÚVZ prijať vyhlášku, na základe ktorej budú v období od pondelka 6. decembra do piatka 17. decembra zatvorené druhé stupne základných škôl a tiež stredné školy na území okresu Považská Bystrica,“ ozrejmili.

To znamená, že títo žiaci do škôl už tento rok nepôjdu, keďže následne začínajú vianočné prázdniny. Do lavíc sa vrátia najskôr až 10. januára!

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Rozhorčený minister

Posledné rozhodnutia RÚVZ v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese. Na sociálnej sieti to vo štvrtok uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

„Všetky štáty v Európe pochopili, že každý deň v škole sa ráta. Zohľadnili správy UNICEF, odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj skúsenosť z posledných vĺn. Zatvorenie škôl sa ukázalo ako prakticky neefektívne, čo potvrdzuje aj WHO,“ uviedol minister.

Ako tvrdí, na Slovensku sa však posledné dni ignoruje domáca aj zahraničná skúsenosť, všetky dohody a fakty.

Správy z Považia

Mikasovo odporúčanie

Školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Zdôraznil to v stredu hlavný hygienik SR Ján Mikas. Považuje to za veľmi dôležitý nástroj v pandemickej situácii, keď kolabuje zdravotníctvo a u detí a mladých ľudí zaznamenávajú vysokú incidenciu. Zhodujú sa na tom podľa neho aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília. Snahe ministerstva školstva zachovať prezenčné vyučovanie však rozumie.

„Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde nie je problém s nákazou. Teraz sa musíme všetci sústrediť na záchranu životov a slovenského zdravotníctva. Radi by sme mali k dispozícii riešenia, ktoré by nikoho neboleli. Také však v prípade COVID-19 zatiaľ neexistujú,“ konštatuje Mikas.

Epidemiologická situácia sa podľa neho nedá posúdiť na základe jedného faktoru a nedá sa zhrnúť do jedného čísla. Sledujú sa viaceré faktory.

Do stredy k plošnému zatváraniu škôl vo svojej územnej pôsobnosti doteraz pristúpili RÚVZ v Rožňave, Vranove nad Topľou, Lučenci, Dolnom Kubíne, Banskej Bystrici, Trnave, Rimavskej Sobote, Senici, Galante, Čadci, Bratislave a Prievidzi. Teraz sa k nim teda pridala aj Považská Bystrica.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Viac správ zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín