Filip Chudý Rôzne

Školské brány otvorené: Aký je záujem o jednotlivé školy a odbory v Považskej?

Školy v našom meste privítali po letných prázdninách svojich žiakov. Zisťovali sme počty prvákov na základných aj stredných školách.

Ilustračný obrázok k článku Školské brány otvorené: Aký je záujem o jednotlivé školy a odbory v Považskej?
Zdroj: TASR

Pondelok 2. septembra bol po letných prázdninách prvým školským dňom. Svoje brány otvorili aj považskobystrické školské zariadenia. „V školskom roku 2019/2020 malo nastúpiť do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta celkovo 323 prvákov, čo je oproti minulému roku nárast asi o 20 detí,“ povedala hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková.

Tá ďalej uviedla, že na povinnú školskú dochádzku do cirkevnej ZŠ Sv. Augustína malo nastúpiť v tomto školskom roku 30 prvákov, do súkromnej ZŠ DSA Rozkvet 38 prvákov a do Spojenej školy internátnej Považská Bystrica 15 prvákov.

„Najviac detí nastupuje do prvého ročníka spomedzi škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta do ZŠ Slovenských partizánov (63), ZŠ Školskej (59) a ZŠ Slovanskej (46). O odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky požiadalo celkovo 86 právnych zástupcov detí na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, čo je o viac ako 30 než vlani,“ doplnila hovorkyňa.

Presné počty prvákov, ktorí nastúpia na jednotlivé župné stredné školy v Považskej Bystrici budú známe až po Eduzbere, tzn. 15. septembra 2019, preto sa ešte môžu zmeniť. Informovala o tom Lenka Kukučková, ktorá je poverená riadením oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kra­ja.

Na Strednej zdravotníckej škole v Považskej Bystrici je zapísaných 56 žiakov v študijnom odbore praktická sestra. Obchodná akadémia má do prvého ročníka zapísaných 88 žiakov v študijnom odbore obchodná akadémia. Na študijný odbor strojárstvo sa v rámci Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici zapísalo 18 žiakov, na odbor prevádzka a ekonomika dopravy 13 žiakov a na informačné a sieťové technológie 48 žiakov. Celkom 96 prvákov je zapísaných na považskobystrické gymnázium, z toho 75 na 4-ročné a 21 žiakov na 8-ročné štúdium. Uviedla čísla Kukučková.

Stredná odborná škola v Považskej Bystrici má podľa jej slov počet prvákov nasledovný: študijný odbor operátor stavebnej výroby – 3 žiaci, študijný odbor mechanik stavebnoinšta­lačných zariadení – 6 žiakov, učebný odbor autoopravár – mechanik – 9 žiakov, autoopravár – elektrikár – 7 žiakov, stolár – 5 žiakov, rovnako 5 žiakov aj v učebnom odbore inštalatér a 3 žiaci v učebnom odbore strechár.

Až 60 žiakov je do prvého ročníka zapísaných v študijnom odbore mechanik nastavovač na Strednej odbornej škole strojníckej v Považskej Bystrici, 5 žiakov v študijnom odbore mechanik strojov a zariadení, 20 žiakov v študijnom odbore mechanik počítačových sietí, 19 žiakov v študijnom odbore mechanik elektrotechnik a 11 žiakov v študijnom odbore grafik digitálnych médií. Ďalších 18 žiakov sa zapísalo na učebný odbor obrábač kovov, 7 žiakov na učebný odbor elektromechanik – silnoprúdová technika a 12 žiakov na dvojročný učebný odbor strojárska výroba.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie