Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Saganománia v Považskej Bystrici na VIDEO a FOTO: Peter si oživil spomienky

Tretia etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska mala cieľ v Považskej Bystrici. Peter Sagan po nej získal žltý dres!

Filip Chudý Šport Iné športy Video
Filip Chudý Šport Iné športy Video

Saganománia v Považskej Bystrici na VIDEO a FOTO: Peter si oživil spomienky

Tretia etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska mala cieľ v Považskej Bystrici. Peter Sagan po nej získal žltý dres!

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil tretie miesto v sobotňajšej 3. etape 65. ročníka medzinárodných pretekov Okolo Slovenska a získal žltý dres pre lídra celkového poradia. Z triumfu sa tešil Nór Kristoffer Halvorsen z Uno-X Pro Cycling, druhý skončil Austrálčan Kaden Groves (BikeExchange).

Na videách a vo fotogalérii si môžete pozrieť, ako to vyzeralo v Považskej Bystrici i na vrchárskej prémii Manínska tiesňava.

Žltý i zelený dres

Sagan získal bonusové sekundy na poslednej rýchlostnej prémii i v cieli a vďaka nim sa dostal v celkovom poradí pred doterajšieho lídra Alvara Joseho Hodega z Kolumbie (Deceuninck-QuickStep). Okrem toho je aj na čele bodovacej súťaže o zelený dres.

„Bolo dosť chladno a posledných 80–90 km nás chytil ešte dážď, takže bola zima. Jeden šprint sme mali na prémii, ten bol v pohode. Akurát sa to 500 m pred prémiou zišlo, tam sa mi podarilo zobrať dve sekundy. V závere už nepršalo, ale boli mokré cesty a bolo to dosť technické. Bol tam kruhový objazd a vedelo sa, že sa to tam bude šmýkať, takže som bol prekvapený, že nikto nespadol. Vedel som, že v poslednej zákrute 500 m pred cieľom treba byť vpredu, ale možno sme boli až moc vpredu a vyšlo to tak, že vyhral pretekár, ktorý išiel zozadu,“ uviedol Sagan pre okoloslovenska.com.

„Dnes som išiel všetky cesty, čo poznám, takže som si oživil spomienky. Zatiaľ je to super, vediem o nejaké sekundy. Máme na zodpovednosti poslednú etapu, aby to dobre dopadlo. Ešte nie je nič rozhodnuté a treba bojovať až do konca. Zajtra to bude ešte napínavé,“ doplnil.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Priebeh etapy

V sobotu čakalo na pelotón päť horských prémii druhej kategórie a tri rýchlostné prémie. Posledný kopec Čelkova Lehota bol však už 41 km pred cieľom a tak sa očakával opäť hromadný dojazd. Počas etapy niekoľkokrát spŕchlo a jazdilo sa na mokrých cestách. Hneď po štarte prišlo k pádu, ale všetci cyklisti pokračovali ďalej. Na stúpaní do Zázrivej (3,6 km, 4,4%) sa pokúšali odtrhnúť viacerí pretekári, no ich pokus trval len krátko.

Únik sa tak sformoval až po takmer 50 km, keď sa z pelotónu odtrhli Andrea Garosio, Alessandro Tonelli (obaja Bardiani-CSF-Faizané), Roger Adriá (Equipo Kern Pharma), Matěj Zahálka (Elkov-Kasper) a Tomasz Budzinski (Mazowsze Serci Polski). Ich náskok sa po tretej vrchárskej prémii Semeteš (1,4 km, 7,6%) vyšplhal nad dve minúty.

Pelotón, ktorý ťahali najmä cyklisti Deceuninck-QuickStep, si však situáciu strážil a náskok úniku stále sťahoval. Pred záverečným kopcom ho znížil na 50 sekúnd. Belgická stajňa nasadila v posledných 40 km vysoké tempo a z balíka začali odpadávať viacerí pretekári.

Takto to vyzeralo na vrchárskej prémii Manínska tiesňava.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Postupne sa rozpadol aj únik a 25 km pred páskou zostal na čele už len Zahálka. Jeho pokus sa čoskoro skončil, ale český cyklista si zaň vyslúžil cenu pre najbojovnejšieho pretekára etapy. Etapa vyvrcholila hromadným špurtom, v ktorom vyhral Halvorsen tesne pred Grovesom. Sagan finišoval tretí a vďaka bonusovým sekundám sa dostal v celkovom poradí pred Hodega.

„Veľmi mi pomohol tím, v závere som obišiel na ľavej strane Hodega a bolo to tesné. Som veľmi rád, že som zvíťazil,“ povedal víťaz.

Preteky vyvrcholia v nedeľu záverečnou 4. etapou, ktorá povedie z Trenčianskych Teplíc do Trnavy a meria 159,2 km. Cyklistov čakajú tri rýchlostné a tri horské prémie.

Športové správy

Výsledky 3. etapy

Dolný Kubín – Považská Bystrica, 193,2 km:

1. Kristoffer Halvorsen (Nór./Uno-X Pro Cycling Team) 4:28:47 h, 2. Kaden Groves (Aus./BikeExchan­ge), 3. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 4. Alvaro Jose Hodeg (Kol./Deceuninck-QuickStep), 5. Antonio Puppio (Tal./Qhubeka NextHash), 6. Giovanni Lonardi (Tal./Bardiani-CSF-Faizane), 7. Itamar Einhorn (Izr./Israel Start-Up Nation), 8. Michael Mörköv (Dán./Deceuninck-QuickStep), 9. Adam Ťoupalík (ČR/Elkov-Kasper), 10. Dominik Neuman (ČR/Elkov-Kasper), … 21. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica), 23. Matúš ŠTOČEK (SR/Topforex Att), 24. Tobias VANČO (SR/Dukla Banská Bystrica), 27. Erik BAŠKA (SR/Bora-Hansgrohe) všetci rovnaký čas

celkové poradie:
1. P. SAGAN 12:23:30 h, 2. Hodeg +2 s, 3. Jannik Steimle (Nem./Deceuninck-QuickStep) +5, 4. Roger Adria Oliversa (ŠP./Kern Pharma) +12, 5. Erik Lunder (Nór./Gazprom-RusVelo) +14, 6. Jakub Otruba +15, 7. Matěj Zahálka (obaja ČR/Elkov-Kasper) +16, 8. Cees Bol (Hol./DSM), 9. Casper Pedersen (Dán./DSM) obaja rovnaký čas, 10. Maciej Bodnar (Poľ./Bora-Hansgorhe) +17, … 15. KUBIŠ +20, 20. ŠTOČEK +21, 39. Marek ČANECKÝ +25, 61. Martin HARING (obaja SR/Dukla Banská Bystrica) +1:53

líder pretekov: P. SAGAN
líder bodovacej súťaže: P. SAGAN
líder vrchárskej súťaže: Andrea Garosio (Tal./Bardiani-CSF-Faizane)
najlepší jazdec U23: Eirik Lunder (Nór./Gazprom-RusVelo)
najlepší Slovák: P. SAGAN
najbojovnejší jazdec etapy: Matěj Zahálka (ČR/Elkov-Kasper)

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj zábery z etapy a po nej.

OBRAZOM: Saganománia na Okolo Slovenska v Považskej Bystrici a okolí
26
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Takto to vyzeralo pri autobuse Saganovho tímu pred Manínom.

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín