Filip Chudý Samospráva Video

Rozpočtová polemika o škôlkach v Považskej: Prácu bude mať aj prokuratúra, VIDEO

V súvislosti s rozpočtom mesta na rok 2020 sa pustila veľká verejná diskusia hlavne pri dvoch škôlkach. Ako to s nimi nakoniec bude?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Na decembrovom zasadnutí (12.12.) Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici sa okrem iného schvaľoval aj rozpočet mesta. Rozpočet predložený na zastupiteľstvo sa však nezhodoval s tým, ktorým sa zaoberala komisia pre financovanie a správu majetku mesta (3.12.). Ako priznal primátor mesta mesta Karol Janas (Smer – SD, SNS, SZ), rozpočet zmenili na mestskej rade (4.12.), podľa jeho slov to však vraj v žiadnom prípade nebola reakcia na to, čo sa dialo na finančnej komisii.

Na nej sa poslanci Andrej Péli (nezávislý) a Daniela Barbosová (SaS, OĽaNO, PS, Zmena zdola, DÚS, Nova) zaujímali u predkladateľa návrhu rozpočtu Antona Martausa (prednosta mestského úradu) okrem iného aj o to, prečo nie sú v návrhu rozpočtu mesta uvedené rekonštrukcie škôlok A. Grznára 1444 a Rozkvet, keďže aj tie boli spomenuté v dôvodovej správe k úveru do výšky 4 miliónov eur, ktorý zastupiteľstvo schválilo mestu zobrať v októbri. „Čo konkretizované v rozpočte nie je, to tam nie je,“ povedal Martaus na finančnej komisii. Po jej skončení sa spustila nielen na sociálnych sieťach vlna nevôle hlavne od rodičov žiakov z daných škôlok.

Zmena rozpočtu

Ako sme už uviedli, mestská rada, ktorá rokuje v Považskej Bystrici za zatvorenými dverami, rozpočet mesta zmenila. „Urobili sme to vyložene preto, aby sme zmiernili nezmyselnú diskusiu. Ja si ani neviem predstaviť, že by sme navrhli to, že sa budú robiť škôlky, no a potom by sme stovky rodičov, učiteľov a všetkých stavali proti sebe tým, že to robiť nebudeme. Všetci môžu byť spokojní, škôlky sa robiť budú,“ povedal Janas.

Do zastupiteľstva tak išiel pozmenený rozpočet. V ňom už nájdeme položku s názvom „rekonštrukcia predškolských zariadení“ vo výške 500 000 €. Nie je tam však definované, že to pôjde na MŠ A. Grznára 1444 a MŠ Rozkvet. Preto sme primátorovi položili priamu otázku, či sa dané škôlky budú v roku 2020 rekonštruovať. „Na Grznárovej máme dve škôlky. Jednu vedie pani Martausová (1441, pozn. autora), druhú pani Rosíková (1444). Na škôlku pani Martausovej máme eurofondy a rekonštruovať sa bude v lete, tam je všetko dohodnuté. Škôlka pani Rosíkovej sa bude rekonštruovať z mestského rozpočtu, čiže z finančných prostriedkov, ktoré sme teraz na zastupiteľstve schválili. A k tomu patrí ešte aj škôlka na Rozkvete,“ odpovedal.

Zadné vrátka

Nezávislého poslanca Andreja Péliho potešilo, že škôlky sa nakoniec dostali do rozpočtu, no nerozumie tomu, prečo sú v rozpočte spomenuté len „predškolské zariadenia“ a nie menovite MŠ A. Grznára 1444 a MŠ Rozkvet, aj kvôli ktorým mesto podľa dôvodovej správy berie štvormiliónový úver. „Mám skúsenosti ako poslanec aj člen finančnej komisie. Viem, čo znamenajú kapitálové a čo bežné výdavky. No jednoducho dané škôlky v pôvodnom návrhu neboli. A keď sa dajú dať do rozpočtu menovite iné škôlky, nerozumiem, prečo sa tam nedalo dať teraz menovite MŠ A. Grznára 1444 a MŠ Rozkvet. Či si chcú nechať nejaké zadné vrátka, alebo čo,“ vyjadril sa Péli.

Ten patril do skupiny šiestich poslancov, ktorá chcela, aby sa pri braní úveru presne zakomponovalo do uznesenia, na čo má byť úver použitý. Ich návrh však neprešiel. „Praktické skúsenosti, ktoré som v zastupiteľstve získal, ukázali, že keď sa bral v minulosti úver, použil sa na iné veci, ako v dôvodovej správe uviedli. Viď kanalizácia. Ja chápem, že treba teraz využiť dotáciu na všešportový štadión, ale hovorím, že treba brať adekvátnu výšku. No tento úver je premrštený,“ doplnil nezávislý poslanec. Tu treba uviesť, že podľa schváleného rozpočtu sa má využiť úver vo výške 4 miliónov eur celý hneď v roku 2020 na financovanie kapitálových výdavkov mesta.

Práca pre prokuratúru

Péli na zasadnutí zastupiteľstva zároveň podal návrh, aby sa stiahol bod programu o rozpočte. To však hlasovaním neprešlo. „Bolo to z toho dôvodu, že sa domnievam, že neboli dodržané zákonné postupy. Konkrétne, že rozpočet, ktorý sme dostali do rúk na zastupiteľstvo nebol zverejnený na úradnej tabuli 15 dní a občania sa k nemu ani nemali možnosť 10 dní vyjadrovať v pripomienko­vaní,“ konštatoval nezávislý poslanec. Rozpočet zmenila mestská rada 4. decembra a zastupiteľstvo zasadalo 12. decembra. Péli nám potvrdil, že podal podnet na prokuratúru, aby tá preskúmala, či mesto postupovalo zákonne.

Proti návrhu rozpočtu hlasoval aj poslanec Michal Kolník (Spolu – OD), podľa ktorého Péliho návrh na stiahnutie bodu z programu bol opodstatnený. „Vyjadrí sa k tomu prokuratúra. No občania predsa musia mať návrh rozpočtu k dispozícii minimálne 15 dní vopred. Teraz nevedeli, o čom my vlastne hlasujeme. A vadilo mi tiež to, že nedávno na zastupiteľstvo prišli mladí ľudia predstaviť projekt street parku, pričom všetci poslanci im tu tlieskali. Následne o tom komunikovali aj s kompetentnými, a hoci dostali slovnú podporu od mesta, do návrhu rozpočtu sa nedostali. Mňa ako mladého človeka to mimoriadne mrzí. A výhrady mám aj k tomu, že na verejné osvetlenie pôjde menej peňazí, pričom všetci vieme, v akom zlom stave je. A podobných vecí je tam viac,“ povedal Kolník.

Ambiciózny pomocou úveru

Predkladateľ návrhu rozpočtu Anton Martaus mal podľa vlastných slov radosť, že ho väčšina poslancov schválila. „Rozpočet je pomerne ambiciózny. Je však potrebné povedať, že rozhodujúce investície sa budú robiť aj z úveru,“ uviedol Martaus.

Ten sa už nechcel vracať k situácii na finančnej komisii. „Proste sa vypracoval rozpočet, neskôr v ňom urobila zmeny mestská rada a v rozpočte je napísaná položka na rekonštrukciu predškolských zariadení v spoločnej sume 500 000 €. Uvidíme, ako dopadnú súťaže. Ak dobre a ušetríme, môžeme peniaze využiť aj inak,“ doplnil.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie