Filip Chudý Rôzne Video

Rozkvet, na lávku si ešte počkáš: Padol nový termín jej otvorenia, VIDEO a FOTO

Hlavne ľudia z Rozkvetu už netrpezlivo čakajú na svoju novú lávku, pričom čakanie si musia predĺžiť. Prečo nebude pôvodne sľúbený termín naplnený?

Ilustračný obrázok k článku Rozkvet, na lávku si ešte počkáš: Padol nový termín jej otvorenia, VIDEO a FOTO
11
Galéria

Ťahajúci sa príbeh známej lávky pre peších na Rozkvete sa nekončí ani v polovici októbra 2018, hoci práve to je termín, kedy podľa slov primátora Karola Janasa zo septembra mala byť nová lávka postavená. Novým termínom sprístupnenia lávky je koniec októbra, prípadne úplný začiatok novembra. Miloš Ščotka, zástupca realizátora stavby spoločnosti Viko uviedol, že z ich strany k pochybeniu neprišlo. „Po obdržaní dokumentácie z mesta prebiehajú viaceré rôzne procesy. Bavíme sa tiež o špeciálnom protišmykovom nástreku, ktorý ešte len príde 18. októbra zo Švajčiarska, čo je technológia, aká sa na Slovensku bežne nevyužíva a budeme medzi prvými, čo ju u nás použijú. Jednoducho všetko chce svoj čas, ktorý sa oklamať nedá,“ vyjadril sa.

„Vznikli tu proste veci, ktoré sa nedali predpokladať. Na začiatku sa uvažovalo, že pôvodné pätky sa využijú aj na novú lávku, lenže tie sa úplne rozpadli. Preto sa museli robiť pätky nanovo, pričom proces výroby trvá určitú dobu, konkrétne asi mesiac. Muselo sa to totiž celé vybúrať, odviesť, pripraviť nové päťky a zabetónovať ich. Teraz budú schnúť, keď vyschnú, namontujeme na ne novú lávku, ktorú osadíme asi za jeden deň. Ak sa nič nepredvídané nestane, do konca tohto mesiaca to bude hotové,“ povedal Ščotka.

Prípadné ďalšie zdržanie môže podľa neho ovplyvniť hlavne počasie, resp. niečo teraz málo pravdepodobné. „Lávka je v procese výroby, pričom sú tam veci, ktoré sa nedajú urýchliť. Napríklad to, že sme museli čakať až do momentu, keď budú pätky hotové, aby sme to mohli podľa odliateho betónu presne zamerať. Vďaka tomu to môžeme urobiť tak, že cestu pod lávkou odstavíme na maximálne na dva dni, čo bola požiadavka mesta,“ konštatoval zástupca realizátora stavby, ktorý nepredpokladá, že príde k navýšeniu ceny. Ako prezradil primátor pred mesiacom, výstavba má stáť 170 000 eur a celkové náklady na novú lávku sú na úrovni 250 000 eur.

Považskobystričanom sa nepáči slabá aktivita na stavenisku, čo Ščotka vysvetlil nasledovne: „Každý zo stavebného priemyslu vie, že všetky procesy nejaký čas trvajú, resp. keď sa niečo stane, že nie okamžite na to môžete nastúpiť. Keď sa proste lávka rozbúrala, dostali sme sa do novej situácie, ktorú bolo potrebné riešiť. Nemyslím si, že sme to riešili zle, resp. že sme nereagovali. Napr. tento piatok sme pätky odšalovali, pričom teraz tu nebude dva týždne žiadny pohyb, ale to neznamená, že nerobíme, len proste pätky musia vyschnúť. Z môjho pohľadu sa tu robí to, čo sa robiť malo.“

„Nová lávka bude vyzerať tak, že na betónové pätky prídu oceľové stĺpy, na ktoré sa zavesí lávka celá zo železa. Pochôdzna časť bude betónová, na ktorú pôjde špeciálny protišmykový nástrek. Zábradlie bude prakticky celé zo železa, pričom to bude nastriekané tak, aby životnosť bola minimálne 20 rokov,“ opísal zástupca realizátora stavby s tým, celková životnosť lávky by mala byť dlhšia ako pôvodná, ktorá tu bola podľa neho extrémne dlho. Ale nevyjadril sa k tomu, v akom stave tu tá lávka bola.

Zdroj: Dnes24.sk

Robí sa tiež na tom, aby pribudlo na lávku časom aj osvetlenie. „Intenzívne na tom pracujeme. Spravíme predprípravu tak, aby sa potom dalo osvetlenie jednoducho dorobiť, no to určite nebude do 30. októbra,“ doplnil Ščotka. S strešným prekrytím lávky sa v projekte nepočíta. Čo sa týka termínov, približne 24. – 25.októbra by mali novú lávku doviesť, pričom po osadení ešte na ňu pôjde protišmykový nástrek, konkrétne asi 29. októbra.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Lávka na Rozkvete mala byť hotová v polovici októbra: Ale vyzerá to tam takto...
11
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie