Rodák z Považskej Bystrice dnes diplomatom: Na naše gymnázium nedám dopustiť

Považská Bystrica sa môže pochváliť tým, že z nej pochádza slovenský veľvyslanec v Albánsku Milan Cigánik. Úspešný diplomat sa na chvíľu vrátil na rodnú hrudu. Aké má spomienky na naše mesto?

Filip Chudý
Ilustračný obrázok k článku Rodák z Považskej Bystrice dnes diplomatom: Na naše gymnázium nedám dopustiť
Zdroj: Dnes24.sk

Milan Cigánik je rodákom priamo z Považskej Bystrice, býval na Lánskej, kde navštevoval I. ZŠ, neskôr študoval na gymnáziu, na ktorom zmaturoval v roku 1978. Následne odišiel študovať na vysokú školu do Bratislavy a neskôr sa postupne začala jeho úspešná diplomatická kariéra. Pôsobil v Holandsku, vo Švajčiarsku a dnes je slovenským veľvyslancom v Albánsku. Pri príležitosti toho, že Slovensko bude v druhom polroku 2016 predsedať Rade Európskej únie (EÚ), zamieril medzi študentov gymnázia. Následne sme sa s ním porozprávali o Považskej Bystrici a jeho spomienkach na ňu.

Navštevovali ste I. ZŠ. Aké máte na ňu spomienky?
Výborné. Bolo to zaujímavé v tom, že žiak mohol prísť úplne bez problémov do školy po vlastných nohách, nikto ho nemusel voziť. Každý žiak tak vlastne pociťoval určitú slobodu a voľnosť, no a to bolo aj v škole, pretože ten areál poskytoval úžasné možnosti aj po vyučovaní, kde boli športoviská. Preto mám na to veľmi pozitívne spomienky.

Aké boli vaše obľúbené činnosti v tom čase?
V danom veku sme sa naháňali, hrali sme futbal, keďže na škole boli dve futbalové ihriská. Bolo tam pieskovisko, doskočisko, čiže sme skákali do diaľky. Bolo to plnohodnotné vyžitie sa v športových aktivitách.

Neskôr ste prešli na miestne gymnázium. Aké máte spomienky na stredoškolské časy?
Veľmi dobré, pretože to je obdobie, keď človek prechádza určitým vývojovým procesom a spoznáva svet fundovanejšie vďaka štúdiu. No a tiež tu boli možnosti vyžitia sa so školou, aj vďaka rôznym vtedajším aktivitám. Ja na gymnázium nenechám dopustiť. Poskytovalo všeobecné vzdelanie a človek sa mohol neskôr rozhodnúť, čo bude jeho oblasť.

Aké sme mali obľúbené miesta?
Bola populárna v tej dobe hlavne horná časť Domanižanky, kde to na jar pekne kvitlo a boli viditeľné aj ryby. No a keďže Považská Bystrica je v lokalite hôr, tak sme pochodili všetky okolité kopce, najprv pešo, potom na motorke.

Kde ste chodili za zábavou?
V tom období nebolo toľko možností, koľko je dnes. Ale na druhej strane, keďže tých miest bolo menej, tak sme sa tam stretávali prakticky všetci a nadväzovali sme priateľstvá. Vtedy bol Klub mladých, kde sa dalo napríklad naučiť tancovať. No a v období 18 a viac rokov sme sa stretávali v určitých zábavných centrách, nejaké diskotéky boli v kultúrnom dome. A keď už hovoríme o dospeláckejšom posedení, obľúbený bol Tatran a Hotel Manín.

Ako sa podľa vás Považská Bystrica za ten čas zmenila?
Zásadne sa nezmenila z urbanistického a architektonického hľadiska. Vlastne nová je tu len tá diaľnica, čo dáva taký nový obraz mesta. Ale čo sa zmenilo najviac, to je hustota premávky. Teraz sú všetky cesty plné, ale to je dôsledok technologického rozvoja. Teraz je aj Domanižanka hodne zanedbaná. Stáva sa z mesta taká municipalitná oblasť, ak to zjednoduším. Ľudia sa teraz koncentrujú hlavne k obchodným centrám. Ale potešilo ma to, že sa vysadili nejaké stromy, čo som si všimol. Zeleň sa tiež trochu udržuje, no na všetko treba dostatok energie.

Ste veľvyslancom v Albánsku, skúste preto porovnať tamojšie mestá s Považskou Bystricou.
Určité rozdiely sú, keďže tamojšia architektúra má inú povahu. Je to Juhovýchodná Európa a skôr je to orientované na ten juh. Taliansko je sused, Grécko je tiež blízko. Ale nové stavby sa už podobajú, keďže ich navrhujú medzinárodní architekti, resp. takí, čo študovali v zahraničí a tie kultúry sa prenášajú medzi regiónmi. Dokonca aj v obchodných domoch tých značiek, čo máme aj u nás, sú tak isto rozložené regály. Ale celkovo sú tie mestá iné.

Ako často sa vraciate do Považskej Bystrice?
Príležitostne. Podľa toho, aké je situácia v pracovnom a osobnom živote. Priemerne tak raz za štyri mesiace.

Ešte sa cítite ako Považskobystričan alebo už ako Európan?
Ako svetoobčan.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Vzácna návšteva v Gymnáziu: Medzi študentov prišiel jeden z najúspešnejších Považskobystri­čanov, FOTO

Prednosta našej radnice zaspomínal na študentské časy a oprášil archív: Našiel FOTO, ktorú musíte vidieť!

Považskobystrický lekár Branislav Brežný (64) v elitnej skupine ocenených: Je to pre mňa veľká česť

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk