Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Radosť ísť až na vrchol: V Považskej vyrástla nová lezecká stena, VIDEO a FOTO

Miestny horolezecký klub otvoril novú lezeckú stenu, ktorá je určená aj pre verejnosť a deti. A to všetko priamo v centre Považskej Bystrice.

Filip Chudý Rôzne Šport Iné športy Video
Filip Chudý Rôzne Šport Iné športy Video

Radosť ísť až na vrchol: V Považskej vyrástla nová lezecká stena, VIDEO a FOTO

Miestny horolezecký klub otvoril novú lezeckú stenu, ktorá je určená aj pre verejnosť a deti. A to všetko priamo v centre Považskej Bystrice.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Po asi ročnom úsilí sa horolezeckému klubu HK Manín Považská Bystrica podarilo v piatok 6. septembra otvoriť novú lezeckú stenu, ktorá je na mieste tej starej v budove bývalej Hypernovi priamo v centre mesta, vchod je od fontány pri kine Mier. Celkový rozpočet bol podľa slov predsedu klubu Juraja Majtána asi 50 000 eur, pričom gro z toho je z klubového rozpočtu, ale pomohli aj sponzori, ktorým ďakujú. „Stenu sme tu síce mali aj predtým, ale bola určená pre výkonnostných lezcov,“ povedal.

„My sme však viac chceli osloviť aj verejnosť a deti. A to hlavne s výhľadom na to, že športové lezenie sa stalo olympijským športom a ľudia ho uvidia už v Tokiu 2020. Pristavali sme preto ľahšie profily, pre bežných ľudí a deti a tiež sme zrekonštruovali existujúcu lezeckú stenu. Vynovili sme tiež priestory klubu, v ktorých sa každý cíti lepšie,“ vyjadril sa Majtán.

Ako ďalej uviedol, trochu aj lepšie využili priestor, preto je viac možností na lezenie. Pristavali detskú, resp boldrovú stenu. „Máme tu vyše sto ciest, na každú vychádza 30 až 40 chytov, čiže odhadom tu bude 3 500 chytov,“ doplnil predseda HK Manín.

Náročnosť majú podľa jeho slov prispôsobenú každému návštevníkovi, aby si každý, kto príde, mohol zaliezť. „Každá cesta má nejakú farbu, pričom naspodku sú informačné tabuľky, kde je uvedené, že ktorá farba má akú obtiažnosť. Každý si nájde takú cestu, na akú výkonnosť má,“ vysvetlil.

Snom ich klubu je vychovať olympionika. „Ide o náš veľký sen a cieľ. Je to síce náročné, ale veríme tomu. Samozrejme, nie sme masový šport ako futbal, preto aj tých peňazí máme menej, ale nevzdávame sa nášho sna,“ konštatoval. Počas leta bol člen HK Manín Považská Bystrica Tomáš Plevko na MS v športovom lezení v Japonsku, čo je dobrá reklama a úspech pre klub.

Keď lezecká stena v Považskej Bystrici vznikla, lepšej na území Slovenska a Česka podľa Majtána nebolo. „Medzitým vznikli na Slovensku viaceré steny, špičkové vyrástli v Žiline, s ktorými sa nemôžeme rovnať, lebo je to tam asi šesťkrát väčšie. Ale profilmi a charakterom je toto podľa mňa jedna z najlepších slovenských stien. Rozsahovo síce veľká nie je, ale kvalitu má,“ porovnal novú lezeckú stenu v našom meste s inými na Slovensku.

Ďalej ozrejmil, že rozdiel medzi lezeckou stenou HK Manín a inými stenami je aj ten, že oni nie sú klasickou komerčnou stenou. „Toto je klubová stena, ktorá patrí do mozaiky klubu. Naším cieľom je podpora lezenia, preto máme aj vstupné oveľa nižšie. My nezarábame peniaze, ktoré idú investorom, ale snažíme sa rozvíjať v Považskej Bystrici už vlastne olympijský šport,“ dodal Majtán.

Otváracie hodiny lezeckej steny v Považskej Bystrici

  • Pondelok 16:30 – 21:00
  • Utorok 15:00 – 21:00
  • Streda 15:00 – 21:00
  • Štvrtok 15:00 – 21:00
  • Piatok 16:30 – 21:00
  • Sobota 14:00 – 21:00
  • Nedeľa 13:00 – 21:00

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si, ako nová lezecká stena vyzerá.

Nové lezecká stena v Považskej Bystrici: Zábery z jej otvorenia
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín