Rôzne Video

Problém pri obnove považskobystrickej pamiatky: Pribudne novinka, VIDEO a FOTO

Rekonštrukciu Považskej knižnice by mali ukončiť napriek problémom tak, ako to bolo naplánované. Pre ľudí bude urobený nový vchod.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Rekonštrukcia budovy Považskej knižnice v Považskej Bystrici by mala byť ukončená 30. júna budúceho roka, v lete by po ročnej rekonštrukcii mala opäť začať slúžiť Považskobystri­čanom. Počas kontrolného dňa to povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška.

„Budova je treťou najstaršou stavbou v Považskej Bystrici, a keďže je to národná kultúrna pamiatka, objavili sa počas rekonštrukcie nové skutočnosti. Krajský pamiatkový úrad mal pripomienky k umiestneniu klimatizačných jednotiek. Budova má viac ako 100 rokov, podkrovie bude po rekonštrukcii slúžiť ako kancelárske priestory, a tak sa musel zhodiť celý krov, urobil sa komplexný prieskum a krov museli postaviť nanovo,“ priblížil Baška.

Ako dodal, o projekte rekonštrukcie knižnice sa začalo hovoriť ešte v roku 2006, projekt, podľa ktorého sa momentálne robí, je z roku 2015. Zapracované v ňom neboli niektoré legislatívne zmeny a bude sa musieť vypracovať ešte jedna projektová dokumentácia. V budove vymenia rozvody vykurovania, teplej i studenej vody, elektrické rozvody. Pribudnú nové úsporné kondenzačné kotly a budova bude mať nový vchod aj pre imobilných ľudí, ktorý bude vybudovaný v zadnej časti budovy.

„Momentálne vychádzajú celkové náklady takmer na 750 000 eur, počítame však aj s navýšením finančných prostriedkov, aby sa stavba dokončila,“ reagoval Baška na otázku, či problém s projektom stavbu nepredraží. Celá rekonštrukcia je podľa neho financovaná z krajského rozpočtu.

Podľa Márie Ružôňovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, secesnú budovu Považskej knižnice z roku 1900 pôvodne vlastnila židovská rodina Milchovcov, ktorá v nej vyrábala bryndzu.

„Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, pretože vzhľad a architektonické prvky sa zachovali v pôvodnej autenticite. Projektová dokumentácia rekonštrukcie zahŕňala aj zobytnenie podkrovných priestorov, zmenu vstupu do knižnice. Žiaľ, neboli do nej zapracované naše pripomienky. Preto teraz musíme počas rekonštrukcie niektoré veci korigovať. V projekte bolo zvýšenie strechy o 30 centimetrov, aby sa zväčšila plocha podkrovia. To sme však nedovolili, pretože by sa narušil vzhľad strechy,“ doplnila pamiatkarka s tým, že ďalším problémom je vlhnutie priestorov v druhom nadzemnom podlaží po odkrytí krovu.

Ako informoval predseda TSK, strecha je hotová na 75 percent, dokončia ju na budúci týždeň, kedy sa už v budove začne kúriť a bude sa pracovať na rekonštrukcii interiéru.

Riaditeľka Považskej knižnice Ivana Knappová uviedla, že objekt knižnice mal veľké problémy s vlhkosťou, plesňami, rozpadávajúcou sa fasádou a bojovali aj s nedostatkom priestoru. „Keďže sa chceme priblížiť súčasným trendom, ponúknuť väčší komfort čitateľom a rozšíriť naše služby, bola zahájená celková rekonštrukcia budovy, ktorá by mala problémy odstrániť. Vybudovaním podkrovných priestorov a nového vchodu s centrálnym výpožičným pultom budú skvalitnené naše služby,“ pripojila.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Považská knižnica sa rekonštruuje: Takto to počas nej vyzerá
15
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie