Ilustračný obrázok k článku Primátor má o 1300 eur vyšší plat než ten žilinský. A takto si ho Janas obhajuje
Zdroj: Dnes24.sk

Primátor má o 1300 eur vyšší plat než ten žilinský. A takto si ho Janas obhajuje

V predvolebnej kampani vytiahol SMER-SD kartu „liberálnych primátorov". Takto to však dopadlo v najväčšom meste na Slovensku, ktoré vedie jeho človek.

Marek Kravjar Správy Samospráva
Marek Kravjar Správy Samospráva

Primátor má o 1300 eur vyšší plat než ten žilinský. A takto si ho Janas obhajuje

V predvolebnej kampani vytiahol SMER-SD kartu „liberálnych primátorov". Takto to však dopadlo v najväčšom meste na Slovensku, ktoré vedie jeho človek.

Ilustračný obrázok k článku Primátor má o 1300 eur vyšší plat než ten žilinský. A takto si ho Janas obhajuje
Zdroj: Dnes24.sk

Strana Smer-SD v rámci predvolebnej kampane 16. decembra 2019 zverejnila správu o nezodpovednej zmene v praxi s textom „liberálni primátori si odklepli vyššie platy a ľuďom vyššie dane“. A na foto s premiérom Petrom Pellegrinim zverejnili platy primátorov Bratislavy (Matúš Vallo 6048 €), Trnavy (Peter Bročka 5738 €), Trenčína (Richard Rybníček 5738 €) a Nitry (Marek Hattas 4662 €).

V tejto súvislosti sa na internete v stredu 19. februára 2020 objavila informácia s odporúčaním premiérovi Petrovi Pellegrinimu, aby sa ten najskôr pozrel do vlastných radov. „Primátor okresného mesta Považská Bystrica Karol Janas (okresný predseda strany Smer-SD) si rovnako odklepol vyšší plat a ľuďom vyššie dane,“ je uvedené pri upravenej foto strany Smer-SD, kde je doplnený plat primátora Janasa 4878 €.

Pre informáciu, Považská Bystrica je aktuálne najväčšie mesto na Slovensku, ktorého primátorom je predstaviteľ strany Smer-SD.

Plat premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) je 4 965,16 eura mesačne, teda ani nie o sto eur vyšší než primátora Janasa.

Odklepnuté hneď

Faktom je, že hneď na prvom Mestskom zastupiteľstve v Považskej Bystrici necelé dva týždne po komunálnych voľbách 2018 bolo Janasovi odklepnuté navýšenie platu o 50 %. Aktuálne teda poberá uvedených 4878 €. Ak by ho nemal zvýšený, jeho plat je 3252 eur. Maximálne sa dá plat primátora navýšiť aktuálne o 60 %. V predchádzajúcom volebnom období mal považskobystrický primátor Janas plat zvýšený o 60 % (max. bolo vtedy 70 %, pozn.).

Primátor Považskej Bystrice má teda vyšší plat oproti primátorovi Nitry preto, že má odklepnutú percentuálne vyššiu odmenu. Keby mali rovnakú, má vyšší plat Hattas, lebo Nitra je väčšie mesto a má nad 50 000 obyvateľov. Pri výpočte sa používa zákonom určený koeficient. Považská Bystrica má menej ako 50 000 obyvateľov, čiže jej koeficient je 3,21, kým pri Trnave, Trenčíne a Nitre je 3,54 a pri Bratislave 3,98 (nad 100 000 obyva­teľov). Zákonný vzorec je: priemerná mesačná mzda (aktuálne 1013 eur, pozn.) x koeficient. A k tomu môže byť pripočítané to percentuálne navýšenie.

Vyššie dane už pre rok 2019

Čo sa týka daní, ich navýšenie bolo v Považskej Bystrici odklepnuté na druhom mestskom zastupiteľstve, ktoré sa konalo cca mesiac po komunálnych voľbách 2018, ešte v decembri toho roku. Pre Považskobystričanov tak začali platiť vyššie dane a poplatky už v roku 2019.

Obyvateľom Považskej Bystrice boli zvýšené miestne dane z nehnuteľností v hodnotách od 30 do 40 %. Tiež sa vtedy odkleplo zvýšenie poplatkov za komunálny odpad o 18 %. Pri výrube daní to urobilo medziročný nárast (z 2018 na 2019) o cca milión eur.

Reakcie

O vyjadrenie sme požiadali aj stranu SMER-SD. Tá sa ani po týždni nevyjadrila. O niečo zdieľnejší, nie však vľúdnejší bol samotný primátor Janas, ktorý poslal strohé stanovisko cez svoju sekretárku Soňu Bryndziarovú.

Primátor so spravodajským portálom Dnes24 a jeho regionálnou redakciou Považská24.sk odmieta komunikovať a ani „nevidí dôvod, aby komentoval dianie na sociálnych sieťach."

To, prečo má primátor 39-tisícového mesta Považská Bystrica plat vyšší o približne 200 eur než primátor 77-tisícového krajského mesta Nitra a dokonca o asi 1300 eur vyšší plat ako primátor 81-tisícovej Žiliny (3 586 €), neodôvodnili.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zaslúži si podľa vás primátor Karol Janas plat 4878 € mesačne?

Nie
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín