Primátor Janas o voľbách otvorene: Takýto výsledok som nečakal!

Najviac hlasov v župných voľbách od voličov v našom okrese dostal Karol Janas. Primátor nášho mesta prezradil, na čo sa v najbližšom čase zamerajú. Prečítajte si rozhovor.

Filip Chudý
Ilustračný obrázok k článku Primátor Janas o voľbách otvorene: Takýto výsledok som nečakal!
Zdroj: Mesto Považská Bystrica

Voliči v Považskobys­trickom okrese rozhodli o tom, kto nás bude zastupovať v Zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja. Z nakoniec 24 kandidátov na prvom mieste skončil primátor Považskej Bystrice Karol Janas (SMER-SD, SNS, MOST – HÍD, SZ), ktorý dostal 5 317 hlasov, čiže prakticky každý desiaty (10,22 % hlasov). My sme sa ho opýtali nielen na to, ako vníma výsledky volieb, ale hlavne nás zaujímalo to, aké sú jeho osobné a celkové plány na zlepšenie života ľudí v našom regióne.

Stal ste sa víťazom volieb v našom okrese. Očakával ste to osobne?
Neočakával, také niečo sa nikdy nedá očakávať. My ku každým voľbám pristupujeme s veľkým rešpektom. Verili sme, že ľudia ocenia našu doterajšiu prácu, veľmi si vážime ich podporu a chcem im ešte raz poďakovať za dôveru.

Ako vnímate výsledky volieb v Trenčianskom kraji a hlavne v okrese Považská Bystrica?
Viac-menej pozitívne, nakoniec v zastupiteľstve ostali za náš okres s jednou zmenou všetci pôvodní poslanci.

Najviac hlasov ste dostal vo väčšine volebných okrskov priamo v Považskej Bystrici, lenže na Rozkvete ste nevyhral ani v jednom z tamojších šiestich. V piatich vyhral Andrej Péli, v jednom František Matušík, navyše v 14. okrsku ste sa dokonca neumiestnil ani do piateho miesta. Čím si vysvetľujete, že na najväčšom považskobystrickom sídlisku ste oproti iným častiam nášho mesta až tak nebodoval?
Podrobné analýzy volieb sme ešte nerobili, ale je to prirodzené. Nakoniec mojim cieľom určite nebolo vyhrať v každom okrsku. Ale situáciu na Rozkvete vnímame ako nie úplne zvládnutú. Dlhodobé problémy sú tam s parkovaním či kosením. Budeme isto sedieť s mestskými poslancami za Rozkvet a hľadať riešenia, ako situáciu na tomto sídlisku zlepšiť.

Aké sú vaše osobné či tímové priority na nasledujúce funkčné obdobie? Čo budete chcieť najviac presadiť, aby sa tu realizovalo a pomohlo rozvoju Považskej Bystrice a jej okolia?
Významnými budú najmä ďalšie investície do ciest v meste a v okrese. Kraj má v správe komunikácie II. a III. triedy. Tie pretínajú nielen samotné mesto Považská Bystrica, ale aj všetky obce. Cesty obyvatelia nášho okresu každodenne využívajú, preto sa budeme musieť zamerať na zlepšenie dopravnej infraštruktúry.

Druhou prioritou bude školstvo. Teší ma tiež, že sa nám podarilo presadiť kompletné zateplenie budovy Strednej priemyselnej školy Považská Bystrica, ktoré je naplánované v budúcom roku. Samozrejme chceme naďalej udržať súčasnú sieť škôl.

No jednou z najväčších priorít bude určite opäť nemocnica. Zdravotníctvo obyvatelia mesta či okresu asi vnímajú najviac. Chceme preto, aby sa do jej vybavenia opätovne investovalo, aby pribúdali nové moderné prístroje a zlepšovali sa služby, ktoré poskytuje Považskobystri­čanom. V nemocnici pracuje množstvo veľmi kvalitných odborníkov a my im musíme pripraviť čo najlepšie podmienky na to, aby sa nemocnica s ich pomocou naďalej rozvíjala a napredovala.

Čo by mali ľudia v Považskej Bystrici a okolí pocítiť ako prvé? Čiže čo bude prvé opatrenie, ktoré sa chystáte presadiť v novom funkčnom období?
V tomto roku sa na kraji podarila veľká vec. Získali sme eurofondy vo výške 20 miliónov eur práve na obnovu ciest. Podarilo sa nám presadiť, že päť miliónov poputuje k nám do Považskobystrického okresu. Obnovou prejde Orlovský most a komunikácia z Považskej Bystrice až do Domaniže.

Župa však každoročne investuje do obnovy viacerých úsekov aj z vlastných zdrojov. Aj tu sme boli úspešní a v týchto dňoch sa začala rekonštrukcia štyroch väčších cestných úsekov v našich prímestských častiach. Túto investíciu za takmer pol milióna eur koordinuje mesto s krajom. Chceme, aby mesto na budúci rok plynulo nadviazalo na krajom opravené komunikácie opravami miestnych komunikácií. Vzniknú nám tak ucelené niekoľkokilometrové úseky ciest s novým asfaltovým povrchom.

O ktorých významných opatreniach v prospech Považskobystrického okresu ste presvedčený, že sa počas najbližších piatich rokov podaria realizovať?
V prípade našich priorít som optimista. Medzi mestom a krajom je veľmi dobrá komunikácia a snažíme sa navzájom svoje priority konzultovať. Aj tieto máme na vedení kraja prekonzultované, spoločne sme si ich odsúhlasili a sú pokryté finančnými zdrojmi. Takže verím, že sa nám podarí všetky naše plány úspešne dotiahnuť a v meste v najbližších rokoch pribudnú nové investície do ciest, škôl a nemocnice.

Ktoré sú naopak také, že si nie ste istý ich realizáciou v priebehu najbližších piatich rokov, keďže nemusia napr. prejsť cez zastupiteľstvo, no naše mesto a okolie by ich potrebovali?
Myslím, že v zastupiteľstve nikdy nebol problém, že by neprešli rozumné a dôležité veci. V krajskom zastupiteľstve sa nikdy nepolitikárčilo, vždy sa hľadali spôsoby, ako dobré veci presadiť naprieč celým politickým spektrom. A nevidím žiaden dôvod, aby sa to v nasledujúcich rokoch zmenilo. Zlepšenie situácie totiž pocítia všetci naši spoluobčania a to musí byť pre nás najdôležitejšie.

S čím na konci tohto funkčného obdobia budete spokojný a čo naopak by ste považoval za zlyhanie, ak by sa nepodarilo?
Bol by som veľmi sklamaný, keby sa nepodarilo dobudovať Vážsku cyklotrasu. Ide o náročný projekt, ktorý má spojiť Žilinu s Piešťanmi. Trasa vedie naprieč našim okresom a aj my na meste čakáme na jeho dokončenie, aby sme na ňu mohli nadviazať s mestskými cyklotrasami. Bude to veľký projekt, ktorý významne pomôže zlepšiť podmienky najmä pre rekreačnú cyklistiku. Trasa povedie popri Váhu v atraktívnej prírodnej krajine, bude spájať naše pamätihodnosti, hrady či kúpele. Aj tu som však optimistom, lebo pri poslednom rozhovore mi novozvolený župan potvrdil, že Vážska cyklotrasa bude jeho prioritou.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Ako sme volili v meste Považská Bystrica? Okrsok po okrsku

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame