Rôzne

Príde Rozkvet o verejné parkovanie? Na týchto miestach to hrozí, FOTO

Dlhoročné a hlavne neriešené problémy s garážami na Rozkvete vyústili až do tej roviny, že to môže zmeniť život na sídlisku.

Ilustračný obrázok k článku Príde Rozkvet o verejné parkovanie? Na týchto miestach to hrozí, FOTO
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

„Je to v takom katastrofálnom stave, že jedného dňa môže prísť statik a zakáže tu parkovanie,“ povedal Miroslav, jeden zo spolumajiteľov garáží na Rozkvete.

Tie sú na uliciach Vajanského, Bernolákova, Bajzova a Laca Novomeského a potrebovali by opravu. Ľudia, ktorí sú ich spolumajiteľmi, pritom na to upozorňujú už dlhé roky. Mesto zostalo ich tretinovým majiteľom, pričom sa v zmluvách zaviazalo údržbou ich striech, na ktorých sa voľne parkuje. Lenže práve tadiaľ do garáží zateká, čím sa znehodnocuje majetok ľudí, navyše už sa stal prípad, že spadla omietka na nové auto.

Medzi problémy, ktoré nám ukázali majitelia garáží priamo na mieste, je to, že popraskala omietka, až sú voľne viditeľné kovové výstuže. Voda tečie na elektrické skrine, preto v mnohých garážach nejde ani elektrický prúd.

Vo viacerých sú kvôli vysokej vlhkosti plesne. Dokonca niektorí si priamo vo vnútri garáží vytvorili zádržné systémy vody, aby aspoň niektoré časti mali suché. Veľké kvetináče nad garážami sú v dezolátnom stave, jeden už aj spadol z podpery. Zaujímavosťou je to, že niekde už vznikajú aj kvaple.

Za 25 rokov mesto takmer nepohlo prstom

Miroslav vníma, že Rozkvet má všeobecný problém s parkovaním. „Mesto sa zaviazalo údržbou striech. Za 25 rokov však ani prstom nepohli, s výnimkou niektorých miest, kde sa ozývali tí najnespokojnejší. Najhoršie však je to, že garáže sú z hľadiska statiky v deštrukčnom stave. A keď sa to nebude riešiť, tak to proste padne a potom by nebolo už vôbec kde parkovať. Prišlo by tak k ohrozeniu na majetku a životoch, pričom niekto by za to bol zodpovedný,“ povedal.

Podľa jeho slov situácia nie je na hrane, ale dávno už za hranou. Pritom dlhé roky o odkúpení ani neuvažovali, len chceli, aby si mesto splnilo zmluvnú povinnosť a opravilo strechu garáží.

Dali to na súd

Pán Ľubomír odkúpil podiel na garáži od mesta už pred 27 rokmi. „Prakticky odvtedy však píšeme na mesto, že nám zateká, čím sa nám ničí majetok. Poslali sme asi 15–20 listov, nech prídu opraviť tú strechu, o ktorú sa majú starať, ale odpoveď takmer vždy bola, že nemajú peniaze. Ale to je smiešne, keďže banky majú plné trezory, môžu si požičať. Mysleli sme si, že mesto urobí nejaký fond a za tie roky si našetrí na opravu, čo je úplne normálne, ale nestalo sa. Navyše za tie roky sa sem ani neprišli pozrieť, proste absolútny nezáujem. Zašlo to až tak ďaleko, že sme si najali právnika a oznámili im, že to dávame opravovať na nich náklady. Dali sme to na súd a chceme to refundovať,“ povedal.

Mesto si pritom podľa jeho slov dalo vypracovať projekt, ktorý daňových poplatníkov niečo stál. „Je síce na meste, len nám ho nechceli ukázať. Až tam musel prísť advokát a až potom nám to ukázali. Bolo tam uvedené, že cena opravy za jednu garáž je 6500 €. My sme si urobili vlastnú opravu a stálo nás to 3600 € a dovolím si povedať, že je to lepšie ako ich projekt,“ pripojil.

Riešili to na komisii

Komisia pre financovanie a správu majetku mesta na svojom zasadnutí 9. júna dostala na stôl aj požiadavky od mesta Považská Bystrica, ktoré má podľa predložených materiálov záujem o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva garáží a pozemkov pod garážami na sídlisku Rozkvet, konkrétne bloky A, B a K. V prvej várke išlo o 30 žiadostí (bloky A, B – Vajanského ulica) a v druhej o 41 žiadostí (blok K – Bernolákova ulica). Garáže na uliciach Bajzova a Laca Novomeského sa na tomto zasadnutí komisie neriešili.

Bod predložil Michal Hamar, vedúci odboru kancelárie primátora, pričom na finančnej komisii uviedol, že už v minulom roku začali oslovovať spoluvlastníkov garáží, či by mali záujem si to vysporiadať. „Zhruba 90 % z nich povedalo áno. Dali sme vypracovať znalecký posudok, ceny sú uvedené v uznesení, ale vychádzajú približne 1500 eur za podiel mesta na stavbe garáže na pozemku,“ ozrejmil s tým, že zatiaľ predložili len tých majiteľov, ktorí súhlasili s vysporiadaním.

Zaniklo by tam verejné parkovanie?

Ako ďalej uviedol, keďže mesto vlastní tretinu na garážach a pozemkoch, to by predalo spoluvlastníkom a zároveň by sa zrušilo vecné bremeno. „Týmto riešením mestu odpadne povinnosť investovať do stavby garáží, čo je otázka, ktorá tu v súčastnosti vyvstala, keď spoluvlastníci garáží žiadajú, aby sa mesto podieľalo na opravách. Mesto garáže nevyužíva, iba právo verejného parkovania na strechách garáži,“ povedal Hamar.

Na vysvetlenie, ak by sa zrušilo vecné bremeno, ako navrhlo mesto v predložených materiáloch, obyvatelia daných častí Rozkvetu, ktorí nie sú majitelia garáží, by stratili právo voľne parkovať na strechách týchto garáží, keďže by to bol po vysporiadaní už súkromný majetok. Parkovať by na svojich miestach mohli len majitelia garáží, iní záujemcovia by sa museli dohodnúť už s nimi.

Smiešna suma

Vedúci odboru kancelárie primátora ďalej uviedol, že začali ich oslovovať niektorí majitelia garáží, aby ich mesto opravilo. „Je ich na Rozkvete myslím 171, pričom náklady na opravu jednej garáže sú cca 3–4 tisíc eur. Pokiaľ by sme mali opraviť všetky garáže, bola by to suma 500–600 tisíc eur,“ vyjadril sa Hamar.

Viceprimátor mesta Ján Panák (SMER-SD, SNS, SZ) na finančnej komisii potvrdil, že keď sa zruší vecné bremeno, budú patriť parkovacie miesta na garážach ich majiteľom. Poslanec Ladislav Holák (KDH) v diskusii sumu za predaj a tým získanie doživotného parkovacieho miesta za cca 1500 € označil za „strašne smiešnu“.

Stanovisko mesta

O vyjadrenie sme požiadali aj mesto, pričom z kancelárie primátora prišla takáto odpoveď: „Problematika radových garáží na sídlisku Rozkvet bola diskutovaná na zasadnutí Komisie pre financovanie a správu majetku mesta a na zasadnutí Mestskej rady. Obidva orgány si zhodne vyžiadali stanovisko výboru mestskej časti (VMČ) a taktiež bola daná aj požiadavka na predloženie ďalších informácií a materiálov. Na základe uznesenia mestskej rady bol návrh na majetkovoprávne vysporiadanie garáží až do doplnenia požadovaných materiálov odložený. Nakoľko ďalší postup bude stanovený až na základe diskusie po predložení požadovaných materiálov, v súčasnosti sa mesto Považská Bystrica k uvedenej problematike vyjadrovať nebude.“

V materiáloch na najbližšie Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici, ktoré bude vo štvrtok 18. júna o 14.00 h, sa bod o týchto garážach nakoniec nenachádza.

Viacero problémov

Poslanec za Rozkvet Andrej Péli (nezávislý) uviedol, že spolumajitelia garáží vlastnia z nich dve tretiny a zvyšok mesto. „Celý problém začal tým, že spolumajitelia sa obrátili na mesto, aby opravilo strechy garáží, keďže im do nich zateká, na čo sa mesto v zmluvách zaviazalo. V roku 2016 sa začala spomínať alternatíva, že by sa mestský podiel predal spolumajiteľom, pričom oni by si ich za svoje náklady opravili. Lenže tým pádom by to bolo ich, mohli by si robiť čo chcú a zanikol by tam charakter verejného parkovania,“ ozrejmil situáciu.

Za problém považuje aj vzhľad garáží. „Majiteľom sa poškodzuje majetok, pričom sa už stal aj prípad, že na nové auto padla omietka. A možný problém vidím aj vo vzťahoch medzi vlastníkmi a ostatnými, ktorí tam parkujú. Parkovanie u nás nie je spoplatnené, no zrazu by nastala situácia, že to vlastnia súkromníci,“ konštatoval s tým, že bol vynechaný VMČ Rozkvet a absolútne chýba verejná diskusia medzi všetkými stranami, na ktorej by sa našiel spoločný konsenzus. Rozkvet podľa Péliho treba riešiť komplexne a chýba mu tam viacpodlažné veľkokapacitné parkovisko.

Vyrobili by neriešiteľný problém

Oslovili sme tiež tých, čo nie sú vlastníkmi garáží, ale parkovacie miesta na ich strechách využívajú, čo hovoria na to, že môžu o voľné parkovanie prísť. Podľa Štefana by tým mesto vyrobilo len neriešiteľný problém, ktorý by mohol spôsobiť aj medziľudské problémy.

Stanislava uviedla, že keď tam prídete po 16.00 h z práce domov, prakticky všetky parkovacie miesta sú plné. „Som na auto prakticky odkázaná, keďže pracujem v Púchove. Takže si neviem predstaviť, že by nám zrazu ubudli miesta na parkovanie,“ dodala.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Ide o tieto garáže a parkovacie miesta.

Problémové garáže na Rozkvete: Na ich strechách môže zaniknúť voľné parkovanie
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie