Filip Chudý Rôzne

Pozor, LÍSTKY v modrých autobusoch budú po novom: 10 dôležitých INFO o zmene

V prímestskej autobusovej doprave v Trenčianskom kraji sa bude jazdiť aj na časové lístky. Dôležité otázky a odpovede o pripravovanej novinke.

Ilustračný obrázok k článku Pozor, LÍSTKY v modrých autobusoch budú po novom: 10 dôležitých INFO o zmene
Zdroj: Dnes24.sk

Od 13. decembra 2020 bude možné cestovať prímestskou autobusovou dopravou v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) na časové lístky. Informovala o tom hovorkyňa TSK Lenka Kukučková.

Nové riešenie

„Časové lístky budú rozdelené na pásma podľa tarifných kilometrov, pričom k dispozícii sú pre skupiny celé lístky a zľavnené lístky. Zakúpiť sa dajú na sedem alebo 30 dní prostredníctvom e-shopu, v cestovných informačných kanceláriách dopravcov alebo priamo u vodiča,“ uviedla Kukučková.

Ako dodala, kraj tak prichádza s riešením, ako zefektívniť čas cestujúcich pri kúpe časových lístkov a ušetriť peniaze, pretože v určených časových úsekoch môžu jazdiť neobmedzene.

Otázky a odpovede

„Vzhľadom na meniacu sa tarifu v prímestskej doprave, ktorá bude v platnosti od 13. decembra 2020, tak verejnosť môže cestovať za tie isté ceny ako doteraz, naviac s pridanou hodnotou,“ uviedol na svojej stránke TSK, ktorý v spolupráci s dopravcami SAD Trenčín a SAD Prievidza vypracoval otázky a odpovede pre cestujúcich.

Odkedy je možné cestovať na časové lístky?
Cestovanie na časové lístky bude spustené od 13. decembra 2020.

Na akom území sa bude dať na časové lístky cestovať?
Cestovanie na časové lístky je možné na celom území Trenčianskeho kraja, a to v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy – SAD Trenčín a SAD Prievidza.

Bude sa dať na zakúpené časové lístky cestovať aj v MHD?
Nie, časové lístky platia len pre prímestskú dopravu u dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza.

Na koľko dní sa dajú časové lístky kúpiť?
Časové lístky sa dajú zakúpiť na 7 dní a 30 dní. Sú tzv. „plávajúce“, tzn., že keď si cestujúci kúpi lístok napr. na 7 dní v utorok, bude naň môcť cestovať nasledujúcich 7 dní do pondelka nasledujúceho týždňa.

Čo je potrebné na kúpu časového lístka? Budú to špeciálne lístky alebo nové „preukážky“?
Časové lístky sa budú dať kúpiť len na čipovú dopravnú kartu dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza, ktorú buď už vlastníte alebo si ju môžete zaobstarať.

Kde si časový lístok môžem zakúpiť?
Najrýchlejšou a najpohodlnejšou cestou zakúpenia prvého časového lístka je E-shop. Ďalšou možnosťou je jeho zakúpenie priamo v cestovných informačných kanceláriách dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza. Zakúpenie následných časových lístkov bude možné cez E-shop, v cestovných informačných kanceláriách dopravcov a tiež u vodiča.

Čo to znamená, keď sa časové lístky kupujú podľa prejazdených tarifných kilometrov?
Napríklad: Doposiaľ pasažier cestoval z Prievidze do Novák, čo spadá do tarifného pásma 10 km. Keď si predplatí časový lístok na 10 tarifných kilometrov, môže cestovať na danej trase po dobu platnosti časového lístka bez obmedzenia a súčasne platiť časovým lístkom na akomkoľvek inom spoji do 10 tarifných kilometrov po dobu platnosti časového lístka. V praxi to môže vyzerať aj tak, že v pracovné dni bude cestovať z Prievidze do Novák a naspäť, do práce a z práce, a cez víkend môže cestovať s časovým lístkom napríklad z Prievidze do Nedožier, čo je do 10 tarifných kilometrov.

V akom predstihu si môžem zakúpiť časový lístok?
Časový lístok je možné si zakúpiť v deň cestovania tzn., pokiaľ si ráno kúpite časový lístok v cestovnej kancelárii, môžete naň v ten deň začať jazdiť. Kúpiť si ho môžete aj u vodiča autobusu a hneď naň cestovať. Pokiaľ by si cestujúci chcel obstarať lístok v predstihu, môže tak urobiť buď cez E-shop alebo v cestovných informačných kanceláriách dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza, a to najskôr 7 dní pred platnosťou 7-dňového časového lístka a 30 dní pred platnosťou 30-dňového časového lístka. Samozrejme, až po 13. decembri 2020.

Čo sa stane, ak mám napr. časový lístok 7-dňový na 10 km a idem dlhšiu trasu?
Napríklad: Cestujúci má zakúpený časový lístok na vzdialenosť 10 tarifných kilometrov a cestuje na vzdialenosť 13 tarifných kilometrov. V takomto prípade sa akceptuje 10 tarifných kilometrov z časového lístka a cestujúci zaplatí cenu lístka na 3 tarifné kilometre, a to buď z dopravnej karty alebo v hotovosti.

Čo mám robiť, keď cestujem s prestupom? Ako v tomto prípade fungujú časové lístky?
Ak sa uskutoční prestup na druhý autobus do jednej hodiny medzi spojmi, bude sa jazda počítať ako jedna. To znamená, že cestujúci si potrebuje kúpiť časový lístok na celú trasu oboma spojmi. Ak časový lístok nepokryje celú trasu, zvyšok jazdy sa doplatí u vodiča z elektronickej peňaženky na dopravnej karte alebo v hotovosti.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie