Filip Chudý Samospráva Rôzne

Pozitívna zmena pre Považskobystričanov: Ako to bude po novom s odpadom?

Obyvatelia Považskej Bystrice, ktorí si napr. prestavujú svoje príbytky a odpad zanášajú na zberný dvor, budú mať menej starostí. Čo sa zmenilo?

Ilustračný obrázok k článku Pozitívna zmena pre Považskobystričanov: Ako to bude po novom s odpadom?
Zdroj: Mesto Považská Bystrica

Decembrové zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici prinieslo pre nás aj jednu pozitívnu zmenu. Dvadsaťtri poslancov totiž schválilo Návrh Dodatku č. 2 k Všeobecne záväznému nariadeniu mesta Považská Bystrica o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Táto zmena súvisí s novelou zákona o odpadoch a tiež miestnych poplatkoch. Obyvateľom, ktorí využívajú zberný dvor v našom meste, by to malo ušetriť čas aj peniaze.

Ako vysvetlil prednosta mestského úradu Anton Martaus, doteraz zákon určoval, že sa musí zaviesť poplatok za drobný stavebný odpad. „Občania tak museli zaniesť odpad na zberný dvor a zaplatiť zaň na mestskom úrade. Išlo pritom často o veľmi malé sumy a ľuďom to spôsobovalo problémy. Novela zákona umožňuje vrátiť sa aj k systému pred týmto zákonom,“ uviedol.

„Jednoducho povedané, poplatok za komunálny odpad sa platil zvlášť a poplatok za drobný stavebný odpad tiež zvlášť. Lenže to robilo v praxi mnohé problémy, lebo keď občan zaviezol drobný stavebný odpad na zberný dvor, tam mu vystavili doklad, ktorý musel ísť zaplatiť na mestský úrad,“ povedal Martaus.

Podľa jeho slov sa preto po novelizácii zákona rozhodli situáciu občanom uľahčiť. „Čiže ročný poplatok na osobu 23,73 eur, ktorý sa platí za komunálny odpad, už obsahuje aj časť za drobné stavebné odpady. A to bez toho, že by sme poplatok za odpad zvyšovali,“ opísal prednosta mestského úradu.

Ten ďalej prezradil, že v rámci poplatku za zber a likvidáciu komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu (23,73 eur) platíme len polovicu skutočných nákladov. Mesto totiž podľa jeho slov vynakladá na likvidáciu odpadu cca 2,4 milióna eur ročne, no na poplatkoch vyberie za rok len približne 1,3 milióna eur.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Považskobystrická stanica zmenila svoju tvár: Pozrite na FOTO, čo je nové

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie